Kineske najave podigle cijene nafte iznad 76 dolara

In Financije i gospodarstvo
nafta

Cijene nafte prekoračile su u petak na međunarodnim tržištima 76 dolara budući da su se trgovci fokusirali na najavljene nove poticaje za kinesko gospodarstvo i na prognoze o niskim temperaturama u Europi i SAD-u.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 23 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 76,16 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 36 centi višoj cijeni, od 73,49 dolara.

Tržišta su u novoj godini ohrabrile nove mjere kojima Peking namjerava potaknuti potrošnju građana i kompanija u 2025. godini.

Kina je u četvrtak neočekivano najavila da će podići plaće vladinim službenicima i pribaviti znatno više novca izdanjem državnih obveznica s vrlo dugim rokovima dospijeća kako bi financijski poduprla ulaganja kompanija i potrošnju građana.

Poticajne mjere ponovo su dospjele u žarište pozornosti nakon novih nagovještaja slabosti u kineskoj industriji na kraju prošle godine.

“Budući da će putanja kineskog gospodarskog rasta igrati ključnu ulogu u 2025., svi se nadaju da će vladine poticajne mjere potaknuti potrošnju i pripremiti teren za snažniju potražnju za naftom u predstojećim mjesecima”, objašnjava Alex Hodes iz StoneX-a.

Cijene su na kraju tjedna u novoj godini poduprla i očekivanja snažnije potražnje za lož-uljem nakon najave nižih temperatura na sjevernoj hemisferi.

“Potražnji za naftom vjerojatno će ići na ruku niske temperature širom Europe i SAD-a”, nagađa Giovanni Staunovo iz UBS-a.

Poticaj cijenama bio je i pad zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za 1,2 milijuna barela, prema podacima ministarstva energetike. Zalihe benzina porasle su pak za čak 7,7 milijuna barela, a zalihe derivata za 6,4 milijuna budući da su rafinerije pojačale preradu, a potražnja je oslabila.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak poskupio za 34 centa, na 74,93 dolara.

(Hina)

You may also read!

KTRIO model odlučivanja: kako povezati trošak, rizik i održivost u odluke koje stvaraju vrijednost

KTRIO model odlučivanja: kako povezati trošak, rizik i održivost u odluke koje stvaraju vrijednost

U Novinarskom domu u Zagrebu održano je predstavljanje knjige Nabava kao ogledalo upravljanja – odluke, kompromisi i odgovornost autorice

Read More...
stojic

HUP Ekonomski izgledi 2026. – 2027.: stabilan rast uz pojačane rizike inflacije, konkurentnosti i fiskalne održivosti

Ključno je očuvati makroekonomsku stabilnost uz odgovornu fiskalnu politiku i izbjegavanje neselektivnih rashoda koji potiču inflaciju. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP)

Read More...
Šušnjar

Uskoro novi plan industrijskog razvoja, Šušnjar sumnja u podatke DZS-a

Plan industrijskog razvoja bit će predstavljen za nekoliko tjedana i snažno će podupirati industrije visoke dodane vrijednosti te prehrambenu industriju,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design