U razdoblju od 3. lipnja do 4. kolovoza u koordiniranim inspekcijskim nadzorima turističke sezone obavljeno je ukupno 2.239 inspekcijskih nadzora, pri čemu su u njih 62,6 posto utvrđene razne povrede propisa, dok u 37,4 posto nadzora nisu utvrđene povrede propisa, objavio je u petak Državni inspektorat (DIRH).
Od ukupnog broja obavljenih nadzora (2.239) u 838 inspekcijskih nadzora nisu utvrđene povrede propisa, odnosno u 37,4 posto nadzora utvrđeno je poslovanje sukladno propisima. U 1.401 (62,6 posto) inspekcijskom nadzoru utvrđeno je ukupno 2.572 raznih povreda propisa, navodi se u priopćenju koje je Inspektorat objavio na svojim internet stranicama.
U koordiniranim inspekcijskim nadzorima turističke predsezone i sezone u razdoblju od 3. lipnja do 4. kolovoza sudjeluovali su turistički, sanitarni, tržišni, poljoprivredni, veterinarski, građevinski, inspektori rada (u području radnih odnosa i zaštite na radu), vodopravni inspektori, inspektori zaštite prirode i zaštite okoliša te rudarska i inspekcija opreme pod tlakom.
Kako se navodi u priopćenju, sukladno ovlastima iz (članak 73.) Zakona o Državnom inspektoratu, za 572 slučaja (22,3 posto) gdje je utvrđena povreda propisa inspektori su primijenili načelo oportuniteta, odnosno omogućili su ispravak utvrđene nepravilnosti u zadanom roku, bez pokretanja prekršajnog postupka.
Podneseno 76 optužnih prijedloga, donesen 191 prekršajni nalog…
“Za preostali dio utvrđenih nepravilnosti inspektori su podnijeli nadležnim sudovima 76 optužnih prijedloga za pokretanje prekršajnih postupaka, donijeli su 191 prekršajni nalog s tim da su u 13 slučajeva prekršajnim nalogom oduzeli protupravno stečenu imovinsku korist te su naplatili 801 kaznu na mjestu izvršenja prekršaja”, podatci su Inspektorata.
Kao najčešće povrede propisa koje su utvrdili turistički inspektori navode nedostatke u ispunjavanju propisanih minimalnih uvjeta u pogledu uređenja i opreme objekata.
U razdoblju od 3. lipnja do 4. kolovoza turistički inspektori obavili su i 403 inspekcijska nadzora neregistriranih pružatelja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu – nelegalnih iznajmljivača. Ukupno 339 nadzora obavljena su sukladno zaprimljenim prijavama/predstavkama u kojima se ukazuje na neregistrirano pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, a 58 nadzora po zaprimljenim prijavama turističkih zajednica.
U 134 nadzora utvrđena je povreda propisa te je donijeto 31 usmeno rješenje o zabrani neregistriranog pružanja usluga u domaćinstvu, a 36 usmenih rješenja o zabrani oglašavanja neregistriranog pružanja usluga u domaćinstvu. Također, za utvrđene povrede propisa protiv prekršitelja nadležnim sudovima podnesena su 72 optužna prijedloga za pokretanje prekršajnih postupaka te su donesena 62 prekršajna naloga, podatci su DIRH-a.
U 53 nadzora bazenskih kupališta sanitarna inspekcija do sada je izdala 6 rješenja i pokrenula 5 prekršajnih postupaka, navode iz Inspektorata, i kao najčešće nedostatke izdvajaju da nije kontrolirana zdravstvena ispravnost vode propisanom dinamikom kod zavoda za javno zdravstvo, nisu vođeni propisana dokumentacije te planovia pranja, čišćenja i dezinfekcije bazenskih kupališta.
Sanitarna je inspekcija u nadzorima kontrole sigurnosti hrane zabilježila i da subjekti u poslovanju s hranom ne provode interne kontrole ispitivanjem mikrobiološke čistoće i uzorkovanja hrane te nemaju uspostavljenu sljedivost hrane životinjskog porijekla.
Inspekcija rada: Neprijavljeni radnici…
Inspekcija rada u području radnih odnosa je od 3. lipnja do 4. kolovoza obavila ukupno 694 inspekcijska nadzora, od kojih su 382 okončana, a 312 ih je u tijeku zbog utvrđivanja činjenica.
“Doneseno je ukupno 136 upravnih mjera, od kojih se 75 odnosi na rješenja po Zakonu o suzbijanju neprijavljenog rada – utvrđeno je da je 119 radnika (od toga 59 hrvatskih državljana i 60 državljana trećih zemalja, većinom Bosne i Hercegovine, Nepala, Srbije) radilo kod 71 poslodavca na obavljaju poslova s obilježjima radnog odnosa, koji nisu bili prijavljeni na obvezno mirovinsko osiguranje prije početka rada. Za 49 poslodavaca je zabranjeno obavljanje djelatnosti u trajanju od 30 dana, jer je utvrđeno da su za poslodavce radili radnici državljani trećih zemalja bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Rješenja su donesena u odnosu na 90 radnika (većinom državljana Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Nepala)”, podatci su Inspektorata.
Nadalje navode kako je inspekcija rada u području zaštite na radu obavila 459 nadzora, od kojih su 133 okončana, a u tijeku su još 326 nadzora.
Donesene su 1.093 upravne mjere (privremeno udaljavanje s mjesta rada radnika za kojeg poslodavac ne može predočiti dokaze o osposobljenosti za rad na siguran način i ispunjavanju propisanih uvjeta, zabrana korištenja neispravnih sredstava rada i osobne zaštitne opreme, ispitivanje sredstava rada, ispitivanje parametara radnog okoliša, obveza osiguranja dostupnosti propisane dokumentacije radnicima na mjestu rada, izrada procjene rizika,organiziranje prve pomoći radnicima na mjestu rada).
Također, izrečeno je 313 novčanih kazni na mjestu počinjenja prekršaja (većina prekršaja odnosila se na obveze poslodavaca vezane uz izradu procjene rizika i dostupnost procjene na mjestu rada).
Tržišna inspekcija nadzorima je utvrdila obavljanje neregistrirane djelatnosti od strane fizičkih osoba, kao i oglašavanje neregistrirane djelatnosti od strane fizičkih osoba, neisticanje maloprodajne cijene, a poljoprivredna inspekcija u pojedinim slučajevima utvrdila je kako hrana nije bila označena svim propisanim podacima (nedostajao je popis sastojaka). Nepravilnosti koje je utvrdila inspekcija zaštite okoliša su se odnosile na nepropisno postupanje s otpadom, nevođenje propisane dokumentacije o otpadu odnosno očevidnika o nastanku i tijeku otpada, navodi se u priopćenju Državnog inspektorata, uz najavu da se koordinirani inspekcijski nadzori nastavljaju na području cijele Republike Hrvatske. (H)