Najave za turizam u 2017. pozitivne

In Iz zemlje
turizam

Najave za turizam s domaćeg i stranih tržišta za iduću su godinu pozitivne te se može očekivati daljnji rast turističkog prometa i povećanje kvalitete ponude kao rezultat najavljenih investicija, ocjena je Turističko-poslovnog vijeća Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Svi turistički trendovi za iduću godinu su pozitivni i sigurno ćemo imati povećanje dolazaka i noćenja turista, no teško je govoriti u kojim postocima u odnosu na ovu rekordnu godinu“, kazao je predsjednik Vijeća Franco Palma na završnoj ovogodišnjoj sjednici Vijeća.
Iznimno važnima u ovoj, ali i idućoj godini, Palma je ocijenio investicije koje je ove godine po njegovim riječima najviše realizirao privatni sektor.

Osvrnuo se i na moguće povećanja cijena za iduću godinu s obzirom na povećanje stope PDV-a za ugostiteljske usluge, smatrajući da to neće dovesti do značajnijeg povećanja cijena ni do jače ponude ‘all inclusive’ aranžmana u hotelima. To jednostavno nije oznaka hrvatskog turističkog proizvoda, kaže Palma.

Iduće godine hrvatski turizam imat će i neke olakotne okolnosti poput nešto boljeg rasporeda praznika i blagdana te se već od Uskrsa sredinom travnja očekuje jači promet, možda sve do sredine svibnja, što je jako bitno za pred i posezonu u kojima su najveće mogućnosti povećanja prometa“, kazao je Palma.

Dodao je kako se puno očekuje od Ministarstva turizma pa i cijele Vlade, kako bi iduće godine konačno bili doneseni zakoni o turističkom zemljištu i pomorskom dobru, što će omogućiti daljnje investiranje.

Turističko Vijeće HGK smatra i da problem nedostatka radne snage iduće godine prije svega treba rješavati na domaćem tržištu rada jer, kako je kazao Palma, nemoguće je da među 200 do 230 tisuća nezaposlenih u Hrvatskoj turizam ne može naći 15 do 20 tisuća radnika koliko se računa da će trebati za iduću godinu.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić od iduće godine očekuje više dolazaka i noćenja.

Nije pitanje samo hoćemo li iduće godine imati više noćenja nego ove, jer to će se najvjerojatnije dogoditi nego je važno i očekivanje ukupnih prihoda od turizma koji bi ove godine mogli prijeći devet milijardi eura te bi slijedom povećanja dolazaka i noćenja to iduće godine moglo biti više“, kazao je Matušić.

Najavio je da će Ministarstvo turizma iduće godine početi raditi na projektu CRO kartice za što je već osigurano 5 milijuna kuna iz proračuna, a još 5 milijuna kuna za turistički nerazvijena područja.

Ministarstvo će, kako je rekao, intenzivno raditi i na donošenju zakona o turističkom zemljištu, najviše u suradnji s Ministarstvom državne imovine, jer je to važno za investiranje u godinama koje dolaze.

Ove godine je u turizam investirano oko 670 milijuna eura, a iduće godine se taj iznos penje na oko 800 milijuna eura od čega će oko 500 milijuna investirati privatni sektor, a 300 milijuna eura javni. To znači i da iduće godine očekujemo 40-tak novih i novoobnovljenih hotela, ali i povećanje kvalitete obiteljskog smještaja, jer će iduće godine krenuti i HBOR-ova kreditna linija za mikropoduzetnike u turizmu“, naglasio je Matušić. Za iduću godinu on ne očekuje značajniji rast cijena. (H)

You may also read!

wallstreet

Svjetske burze oštro pale, tehnološki sektor pod pritiskom

Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna oštro pale, nakon višetjednog rasta, a pod najvećim je pritiskom bio

Read More...
poslodavci

Poslodavci i osposobljavanje u području zaštite na radu

Sigurno i zdravo radno okruženje temeljno je načelo i pravo na radnom mjestu Unatoč značajnom napretku u sigurnosti i

Read More...
benzin

Naznake posustajanja vodećih gospodarstava zadržale cijene nafte na 73 dolara

Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnih tržištima na razini od 73 dolara budući da je ulagače

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design