Održan okrugli stol o franšiznom poslovanju u organizaciji Hrvatske gospodarske komore

In Franšize
frensize

Hrvatska gospodarska komora uspješno je organizirala okrugli stol „Godišnje okupljanje hrvatske franšizne industrije – Gradimo uspjeh zajedno“, koji se održao 13. prosinca 2024. godine u Hotelu Zonar Zagreb. Na događanju su sudjelovali brojni stručnjaci i poduzetnici s ciljem rasprave o izazovima i potencijalima franšiznog poslovanja u Hrvatskoj.

Važne inicijative HGK
Program je započeo pozdravnim govorima Maje Bogović, direktorice Sektora za trgovinu HGK, i Anite Markote Štrige, predsjednice Grupacije za franšizno poslovanje. Tijekom uvodnih obraćanja predstavljene su tri ključne inicijative koje je HGK pokrenuo ove godine:
1. Registar franšiza
Registar franšiza, pokrenut u listopadu 2024. godine, okupio je dvadesetak vodećih franšiza koje posluju u Hrvatskoj. Ovo je prvo formalno predstavljanje Registra, koji pruža transparentan uvid u franšizni sektor, povezuje franšizodavce i franšizoprimce te promovira franšizni model poslovanja.
2. Digitalna komora – oznaka „Franšize“
U Digitalnoj komori uvedena je oznaka „Franšize“ koja omogućuje lakše pretraživanje tvrtki po franšiznom kriteriju i dodatno podržava razvoj franšizne zajednice.
3. Suradnja s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje
U suradnji s HZZ-om uspješno su provedene dvije edukacije kako bi se savjetnicima približio potencijal franšiznog modela poslovanja. Cilj je olakšati predstavljanje franšiza nezaposlenima i korisnicima poticaja za samozapošljavanje, čime se potiče poduzetništvo i otvaranje novih radnih mjesta.

Pregled stanja franšiznog tržišta u Hrvatskoj
Prema podacima Hrvatske udruge za franšizno poslovanje:

  • U 2024. godini u Hrvatskoj posluje 267 franšiznih sustava, od čega je 83 domaćih franšiza.
  • Zabilježen je rast ukupnog broja franšiza od 8% u posljednjih 6 mjeseci, dok je broj domaćih franšiza porastao za 12%.

U usporedbi s 2018. godinom, kada nije vođena formalna statistika i procjenjivalo se da je u Hrvatskoj poslovalo oko 190 franšiznih sustava, ovi podaci svjedoče o snažnom rastu franšizne industrije.
Franšizno tržište ima značajan utjecaj na gospodarstvo. Prema „Croatia Franchise Report 2023“, u 2023. godini u Hrvatskoj je poslovalo 248 franšiznih sustava na 4.500 lokacija, koji direktno zapošljavaju 20.000 ljudi, dok je broj zaposlenih, uključujući indirektne učinke, čak dvostruko veći.

Najuspješnije hrvatske franšize
Hrvatske franšize sve su prepoznatljivije na globalnom tržištu. Neki od najuspješnijih primjera uključuju:
• Muzej iluzija – prisutan u SAD-u, Francuskoj, Danskoj i brojnim drugim zemljama.
• Carwiz – prisutan na svim kontinentima.
• Surf’n’Fries – Njemačka, Velika Britanija.
• Tinker Labs – Srbija, Crna Gora, BiH, Makedonija, Mađarska.
• Fish Delish – uspješno širi poslovanje u SAD-u.
• Friendly Fire – Austrija, Slovenija, BiH, Meksiko, Portugal.
• Fast Review – prisutan u Saudijskoj Arabiji i najvećim hotelskim lancima u svijetu.

Okrugli stol – rasprava o ključnim temama
Događaj je nastavio s izlaganjem Gorana Šaravanje iz HGK-a o makroekonomskim pokazateljima u Republici Hrvatskoj, nakon čega su održana dva stručna panela:
1. Zaštita intelektualnog vlasništva
Panel je moderirala Ljiljana Kukec, a uvodno izlaganje održala je Antoneta Cvetić iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo. O važnosti zaštite intelektualnog vlasništva raspravljali su pravnice Nina Čavlina Zrinšćak i Ana Mikulec te poduzetnik Stefano Petrović iz Fish Delisha-a.

2. Prilike i rizici u franšiznom poslovanju
Panel je moderirao Aleksandar Erceg, a sudionici su bili:

  • Snježana Mamuzić Krpan iz Erste&Steiermärkische banke,
  • Kristijan Buza iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje,
  • Josip Martić iz MBE Adriatic d.o.o.

Rasprava je obuhvatila financijske prilike, izazove s kojima se poduzetnici susreću te važnost stručne i pravne podrške u procesu franšiziranja.

Dodatna podrška kroz poticaje za samozapošljavanje
Na okruglom stolu predstavljena je i važnost potpore za samozapošljavanje, mjere koja nezaposlenim osobama omogućuje financijsku podršku za pokretanje vlastitog posla. Potpora traje 24 mjeseca, a iznos financiranja kreće se od 7.000 do 20.000 eura, ovisno o registriranoj djelatnosti poslovnog subjekta te povezanosti s zelenom i digitalnom tranzicijom.

Izmjene mjere za 2025. godinu
U skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (NKD 2025.), iznos potpore određuje se prema:
• Organizacijskom obliku poslovnog subjekta
• Budućoj registriranoj djelatnosti poslovnog subjekta

Struktura potpore za samozapošljavanje
Potpora se dodjeljuje kroz:
1. Fiksni iznos – 5.000 EUR za inicijalne troškove osnivanja i registracije poslovnog subjekta te osnovne troškove poslovanja (trošak knjigovodstva, zakup prostora, članarine, sirovine, izrada mrežne stranice i oglašavanje).

2. Varijabilni iznos – ovisi o djelatnosti i pokriva:

  • Kupnju nove opreme neophodne za obavljanje djelatnosti (strojevi, alati, IT oprema) i povezane usluge (instalacija, montiranje)
  • Kupnju ili zakup licenciranih IT programa
  • Kupnju franšiza

Trošak PDV-a i drugi troškovi koji nisu na popisu prihvatljivih nisu financirani varijabilnim dijelom potpore.

Ova mjera predstavlja važan alat u promociji poduzetništva i poticanju samozapošljavanja, a posebno je značajna za one koji planiraju pokretanje poslovanja kroz franšizni model.

Zaključak i zahvala
Okrugli stol završio je neformalnim druženjem i domjenkom, pružajući sudionicima priliku za umrežavanje i razmjenu iskustava. Hrvatska gospodarska komora zahvaljuje svim partnerima i sudionicima na uspješnoj organizaciji ovog događaja te poziva sve zainteresirane da prate buduće inicijative usmjerene na podršku poduzetništvu i jačanje franšiznog sektora.

izvor HGK, Hrvatska udruga za franšizno poslovanje i HZZ

You may also read!

Šušnjar

Šušnjar: Do kraja mjeseca nova lista proizvoda s ograničenim cijenama

Do kraja mjeseca trebala bi biti predstavljena nova lista proizvoda s ograničenim cijenama, izjavio je u četvrtak ministar gospodarstva

Read More...
Dalibor Kratohvil

HOK ponovio zahtjev vezan uz ograničenje cijena: Ograničite marže, a ne cijene

Predstavnici trgovaca Hrvatske obrtničke komore nazočili su sastanku s predsjednikom Vlade RH, ministrima, guvernerom Hrvatske narodne banke i svim

Read More...
WorldBank

Iako se globalna ekonomija stabilizira, pred zemljama u razvoju teško je razdoblje

Prema projekcijama iz najnovijeg izvješća Svjetske banke Global Economic Prospects zemlje u razvoju, koje su zaslužne za 60 %

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design