Svijet se suočava s rastućim klimatskim izazovima i potrebom za ubrzanom dekarbonizacijom, a zgradarstvo se sve jasnije profilira kao jedan od najvažnijih sektora u postizanju klimatske neutralnosti. No, energetska učinkovitost i održiva gradnja nisu mogući bez stabilnog, dostupnog i ciljano usmjerenog financiranja. Upravo tom izazovu posvetila se konferencija „Održivo financiranje i energetska učinkovitost“, koja je 15. travnja 2025. u zagrebačkom hotelu Esplanade okupila predstavnika financijskog sektora, državnih institucija, stručnjaka iz područja zgradarstva te industrije građevinskih materijala i opreme. Konferenciju je pratilo više od 250 sudionika.
U organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju (GBC Croatia) i Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), konferencija je ponudila platformu za razmjenu znanja, iskustava i konkretnih rješenja u području financiranja zelene tranzicije, s naglaskom na energetsku obnovu zgrada, primjenu EU taksonomije, nove kreditne modele i tehničke standarde gradnje.
Konferenciju su otvorili Dean Smolar, izvršni direktor GBC Croatia i Velimir Šegon, zamjenik ravnatelja REGEA-e, istaknuvši da je održivo financiranje ključni preduvjet za ubrzanje ublažavanja klimatskih promjena i transformaciju građevinskog sektora prema ugljičnoj neutralnosti. U nastavku programa, Slađana Ćosić iz Europske investicijske banke (EIB) predstavila je ulogu EIB-a u financiranju održivih projekata, a Irena Križ Šelendić iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI) govorila je o planovima financiranja energetske obnove u Hrvatskoj. Hrvoje Galičić iz HBOR-a predstavio je financijske instrumente i modele kreditiranja namijenjene zelenoj tranziciji.
Posebnu pozornost privukao je panel o EU taksonomiji i novim modelima financiranja, u kojem su sudjelovale predstavnice Ministarstva financija, Zagrebačke banke, Privredne banke Zagreb i OTP banke, raspravljajući o izazovima i prilikama usklađivanja s europskim regulatornim okvirom i novim financijskim instrumentima te ulozi tržišta kapitala i investicijskih fondova.
Dio konferencije bio je posvećen dekarbonizaciji sektora zgradarstva, uz sudjelovanje predstavnika Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, GBC Croatia, Holcima i Sike. Istaknuti su ključni izazovi i prilike u smanjenju operativnog i ugrađenog ugljičnog otiska zgrada, kao i uloga industrije i nadležnih tijela u ubrzanju tranzicije prema održivijem građevinskom sektoru. Također, naglašena je važnost korištenja održivih materijala i analize cjeloživotnog ciklusa u području zgradarstva.
U nastavku se govorilo o tome kako energetsku obnovu omogućiti i pojednostaviti za sve građane, s naglaskom na lokalnu razinu i ulogu javnih tijela, građevinskog sektora i banaka u postizanju energetske učinkovitosti. Sudjelovali su predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Erste banke i portala ZGRADOnačelnik.hr. Panelisti su dotakli i aktualnih tema poput energetskih zajednica i energetskog siromaštva.
Završni panel otvorio je temu vezanu uz nove zahtjeve i standarde u gradnji i obnovi zgrada, kao i potrebnu interdisciplinarnost u pristupu. U raspravi su sudjelovali predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Arhitektonskog fakulteta, Energetskog instituta Hrvoje Požar i REGEA-e. Obuhvaćena je i tema klimatskog potvrđivanja projekata uz primjere dobre prakse.
Konferencija se održala u sklopu EU projekta SMAFIN Expanded koji okuplja sudionike javnog, privatnog i financijskog sektora te potiče međusektorski dijalog u korist investicija u energetsku učinkovitost u sektoru zgradarstva.
Konferencija je jasno poručila: Održivost se gradi sustavno, financira odgovorno i vodi stručnim znanjem.