Pad vrijednosti fiskaliziranih računa od početka koronakrize dosegnuo 26 mlrd kn

In HoReCa
fiskal

Od početka koronakrize u Hrvatskoj, od 24. veljače do jučer, vrijednost fiskaliziranih računa na godišnjoj razini manja je za 26,05 milijardi kuna u odnosu na isto lanjsko razdoblje, pokazuju u ponedjeljak objavljeni podaci Porezne uprave.

U razdoblju od 24. veljače do 22. studenoga ove godine u odnosu na usporedivo razdoblje prošle godine, broj fiskaliziranih računa smanjen je za 24 posto, a njihov iznos za 17 posto.

Ove godine u tom je razdoblju izdano 1,4 milijarde računa, čija vrijednost doseže 128,8 milijardi kuna, dok je u istom razdoblju lani bilo izdano 1,9 milijardi računa, ukupne vrijednosti 154,8 milijardi kuna.

Tako je vrijednost fiskaliziranih računa u razdoblju od početka koronakrize do jučer u odnosu na isto razdoblje 2019. godine manja za 26,05 milijardi kuna.

U djelatnosti trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i motocikala na godišnjoj razini broj računa je smanjen za 19 posto, na 864,3 milijuna, dok je njihova vrijednost pala devet posto, na 91,2 milijarde kuna, s prošlogodišnjih 99,8 milijardi kuna.

U djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane broj fiskaliziranih računa pao je 38 posto, na 208,3 milijuna, dok je vrijednost računa manja za 46 posto. Naime, vrijednost fiskaliziranih računa u ugostiteljstvu i turizmu u razdoblju od 24. veljače do 22. studenoga ove godine iznosi 13,2 milijarde kuna, dok je u istom lanjskom razdoblju dosezala iznos od 24,3 milijarde kuna.

Prošli tjedan vrijednost računa 20 posto niža

U prošlom tjednu, u razdoblju od 16. do 22. studenoga ove godine, u svim djelatnostima iz sustava fiskalizacije broj računa je smanjen za 20 posto u odnosu na usporedivi tjedan prošle godine, na 33,1 milijun, dok je njihov iznos manji 11 posto ili oko 369,2 milijuna kuna i doseže 3,02 milijarde kuna.

U trgovini broj je računa pao za 16 posto, na 20,7 milijuna, a iznos računa za šest posto, na 2,3 milijarde kuna.

Istodobno, u ugostiteljstvu i turizmu izdano je 30 posto manje računa, ukupno njih 4,5 milijuna, a iznos je smanjen za 32 posto, na 169,7 milijuna kuna.

Inače, od nedjelje u Hrvatskoj su na snazi nove mjere u borbi protiv širenja zaraze koronavirusom, kojima se između ostalog obustavlja rad noćnih klubova, kasina i automat klubova, dok ostali ugostiteljski objekti mogu raditi do 22 sata, uz istaknutu obavijest o najvećem broju gostiju koji mogu biti u objektu sukladno preporukama HZJZ-a.

Pad broja i vrijednosti računa na tjednoj razini

U odnosu na prethodni tjedan, odnosno na razdoblje od 9. do 15. studenoga 2020. godine, broj fiskaliziranih računa prošloga je tjedna pao za šest posto, a iznos za pet posto.

Pritom je na tjednoj razini u trgovini vidljivo smanjenje broja računa za šest posto, a iznosa za pet posto, dok je, pak, u ugostiteljstvu i turizmu broj računa pao za pet posto, a njihova vrijednost za tri posto. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design