PBZ: Profitabilnost kreditnih institucija dosegnula razine iz 2008.

In Bankarstvo
PBZ

Profitabilnost kreditnih institucija se oporavila u prošloj godini, u kojoj je neto dobit banaka dosegnula 5,1 milijardu kuna, a indikatori profitabilnosti dostigli razine usporedive s 2008. godinom, stoji u redovitoj Tjednoj analizi PBZ-a.

Unatoč 8,9 postotnom padu kamatnog prihoda, neto kamatni prihod u 2016. je godini porastao 2,6 posto na godišnjoj razini zahvaljujući nižim kamatama na oročena sredstva i padu oročene štednje poduzeća i građana u bankama. Pozitivan je utjecaj imalo i razduživanje banaka prema inozemstvu, uslijed čega kamatni troškovi bilježe smanjenje od 24,6 posto, navode analitičari Privredne banke Zagreb (PBZ).

Neto prihod od provizija i naknada porastao je na razini cijelog bankovnog sustava za 5, posto, što iz PBZ-a ponajprije pripisuju rezanju troškova provizija i naknada, koji su ukupno pali za 17,6 posto.

Ostali su prihodi, uključujući dobitke, odnosno gubitke od financijske imovine ili obveza, gotovo udvostručeni, odnosno porasli su s 1,9 milijardi kuna s kraja 2015. godine na 3,4 milijarde kuna na kraju prošle godine, i to najvećim dijelom zahvaljujući prihodima od prodaje udjela banaka u Visa Europe Ltd.

Bruto operativni prihod je time skočio za 12,9 posto, dok su operativni troškovi sniženi za 1,1 posto, čime je neto operativni prihod zabilježio rast od 30,2 posto na godišnjoj razini. Istodobno, udio troškova u prihodima iz poslovanja snižen je za 6,9 postotnih bodova – s 55,2 posto u 2015. na 48,3 posto u 2016.

U prošloj su godini i ukupni troškovi ispravaka vrijednosti i rezerviranja bili niži za 9,3 milijarde kuna, odnosno čak 77,6 posto u odnosu na 2015. godinu. Rezultat je to izostanka troškova konverzije prisutnih u 2015. te prodaje i otpisa plasmana, navode analitičari PBZ-a, dodajući podatak središnje banke da su u prošloj godini banke prodale bruto potraživanja u vrijednosti 6 milijardi kuna, od čega 4,4 milijarde kuna prema nefinancijskim društvima, dakle dugovanja sektora gospodarstva, te 1,4 milijarde kuna potraživanja od stanovništva.

Uslijed takvih kretanja, bruto dobit hrvatskih banaka je u 2016. godini dosegnula 6,5 milijardi kuna, a neto dobit je iznosila 5,1 milijardu kuna. Prinos na aktivu pritom je dosegnuo 1,6 posto, a na kapital 9,6 posto, što su pokazatelji usporedivi s onima iz pretkrizne 2008. godine.

“Ova godina donosi nastavak izazovnog poslovanja za banke s obzirom na to da buđenje kreditne potražnje i rast interesa za kreditiranje u kunama vrše pritisak na daljnje spuštanje kamata na kredite i daju poticaj za intenzivnije prikupljanje kunskih izvora, dok se istovremeno nastavlja čišćenje bilanci i s time povezan pad troškova ispravaka vrijednosti i rezerviranja”, zaključuju u PBZ-u. (H)

You may also read!

dodjela majstorskih diploma

204 nova majstora – Obrtnička komora Zagreb svečano dodijelila majstorske diplome

U Velikoj dvorani Matice hrvatskih obrtnika u Zagrebu danas je održana svečana dodjela majstorskih diploma kandidatima koji su položili

Read More...
HUP konferencija (2)

Neiskorištenost EU sredstava: Hrvatska na pola puta financijske perspektive 2021.-2027. s oko 5% apsorpcije u kohezijskoj politici

Hrvatska udruga poslodavaca–Udruga profesionalaca za fondove EU na konferenciji za medije izrazila je zabrinutost zbog niske razine korištenja sredstava

Read More...
Dan obrtnika: 130.000 nas je i snažno doprinosimo gospodarstvu i društvu

Dan obrtnika: 130.000 nas je i snažno doprinosimo gospodarstvu i društvu

Na svečanoj Akademiji dodijeljena priznanja najboljim obrtnicima i majstorima te učeniku, mentoru i srednjoj strukovnoj školi. Na svečanoj Akademiji Hrvatske

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design