Potrošačke cijene u siječnju na godišnjoj razini porasle za 1,1 posto

In Potrošači
potrosac

Potrošačke cijene u siječnju su u Hrvatskoj pale na mjesečnoj razini za 0,2 posto, dok je na godišnjoj razini njihov rast usporio na 1,1 posto, pokazuju u petak objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku.

Podaci za siječanj pokazuju daljnje usporavanje rasta stope inflacije na godišnjoj razini, s obzirom da su potrošačke cijene u prosincu prošle godine na godišnjoj razini porasle za 1,2 posto, dok su u rujnu, listopadu i studenom prošle godine rasle po stopi od 1,4 posto.

Po podacima DZS-a, u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine najviše su, za 4,7 posto, porasle cijene u restoranima i hotelima, a s rastom za 2,6 posto slijedile su cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva te cijene alkoholnih pića i duhana.

Cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje u strukturi potrošačkih cijena imaju i najveći udio od gotovo 28 posto, u siječnju su bile 1 posto više nego u lanjskom siječnju. U strukturi cijena hrane i bezalkoholnih pića najveći se rast na godišnjoj razini bilježi kod cijena ulja i masti, za 10,8 posto, te mlijeka, sira i jaja, za 5,1 posto, dok su osjetnije, za 12 posto, pale cijene povrća.

Rast za 0,4 posto u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine statistika je registrirala u nekoliko kategorija proizvoda – prijevozu, obrazovanju te raznim dobrima i uslugama, dok su cijene rekreacije i kulture porasle za 0,3 posto, a za 0,2 posto porasle su cijene pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva te zdravlja.

Cijene odjeće i obuće na godišnjoj su razini ostale na istoj razini, dok pad bilježe cijene komunikacija, i to za 0,9 posto.

Pad cijena na mjesečnoj razini

Na mjesečnoj su razini cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena u siječnju pale za 0,2 posto.

Tomu su najviše pridonijele cijene odjeće i obuće, koje su, uslijed sezonskih sniženja, u siječnju pale za 13,1 posto u odnosu na prosinac.

Na mjesečnoj su razini pale i cijene obrazovanja, i to za 0,1 posto, dok su na razini cijena iz prosinca u prosjeku ostale cijene zdravlja, komunikacija i rekreacije i kulture.

Pad indeksa potrošačkih cijena u siječnju ove u odnosu na prosinac prošle godine ublažile su cijene hrane i bezalkoholnih pića, koje su porasle za prosječnih 1,7 posto. Cijene pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstava na mjesečnoj su razini porasle za 0,5 posto, cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 0,4 posto, cijene alkoholnih pića i duhana te prijevoza porasle su za po 0,3 posto, cijene raznih dobara i usluga za 0,2 posto, a cijene restorana i hotela za 0,1 posto.

Po podacima DZS-a, potrošačke su cijene u godišnjem prosjeku porasle za 1,2 posto.

Analitičari Raiffaisenbank Austria (RBA) i u ovoj godini očekuju nastavak pozitivnih godišnjih stopa rasta potrošačkih cijena prvenstveno uslijed viših cijena prehrane i energije ali i snažnije domaće potražnje koja bi trebala gurati cijene prema višim razinama. Tako bi prosječna godišnja stopa inflacije na razini ove godine mogla iznositi 1,4 posto, ističu analitičari RBA u osvrtu na najnovije podatke DZS-a. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design