Potrošnja u Hrvatskoj u kolovozu porasla peti mjesec zaredom

In Trgovina na malo
Odlične vijesti iz Kauflanda - ponovno povisuju plaće zaposlenika

U Hrvatskoj je u kolovozu potrošnja u maloprodaji porasla peti mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to nešto brže nego mjesec dana prije, što ukazuje na stabilan rast gospodarstva i u trećem tromjesečju.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak izvješće o prometu u trgovini na malo, a prema kalendarski prilagođenim podacima, potrošnja je u kolovozu pala 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na kolovoz prošle godine porasla 3 posto.

Tako je potrošnja u maloprodaji na godišnjoj razini porasla peti mjesec zaredom, i to brže nego mjesec dana prije, kada je rast iznosio 2,9 posto.

Pritom je promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao za 2,3 posto, dok je promet od trgovine neprehrambenim proizvodima, osim trgovine motornim gorivima i mazivima, pao za 0,3 posto, pokazuju podaci DZS-a.

U prvih osam mjeseci ove godine promet od trgovine na malo realno je porastao za 2,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Stabilan rast gospodarstva u trećem kvartalu

Kako je potrošnja najveća sastavnica bruto domaćeg proizvoda (BDP), rast prometa u trgovini na malo u kolovozu ukazuje na nastavak stabilnog rasta gospodarstva i u trećem tromjesečju.

Nedavno je DZS objavio da je u drugom tromjesečju ove godine BDP porastao 2,7 posto na godišnjoj razini, nešto sporije nego u prethodnom tromjesečju, no to je bio već 10. kvartal zaredom kako gospodarstvo raste. (H)

You may also read!

wallstreet

Oprez na svjetskim burzama, u fokusu poslovni rezultati kompanija

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer poslovni rezultati kompanija nisu impresionirali i jer je za novog

Read More...
benzin

Cijene nafte blizu 71 dolar

Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima blizu 71 dolar budući da ulagači u očekivanju raspleta

Read More...
Od kozmetičara i cvjećara do stolara i automehatroničara: ZOS spojio učenike i zanimanja koja Hrvatskoj trebaju

Od kozmetičara i cvjećara do stolara i automehatroničara: ZOS spojio učenike i zanimanja koja Hrvatskoj trebaju

Završio je 11. Zagrebački obrtnički sajam – sajam zanimanja (ZOS), najveće okupljanje obrtničkog i strukovnog obrazovanja u regiji, koji

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design