Proizvođačke cijene porasle četvrti mjesec zaredom

In Statistika
proizvodnja

Cijene proizvoda hrvatske industrije u travnju su porasle 3,3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, čime je četvrti mjesec zaredom nastavljen njihov rast na godišnjoj razini, nakon 43 uzastopna mjeseca u kojima se bilježio njihov pad, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Službena statistika pokazuje i da su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u travnju na mjesečnoj razini, u odnosu na ožujak, bile više za 0,7 posto.

Isključe li se cijene energije, proizvođačke su cijene u industriji u travnju u odnosu na ožujak više za 0,4 posto, a na godišnjoj razini za 0,3 posto.

Proizvođačke cijene na domaćem tržištu na mjesečnoj su razini bile u travnju više za 0,4 posto, a na inozemnim tržištima za 1,1 posto. Na godišnjoj su razini, pak, cijene na domaćem tržištu porasle za 3 posto, a na inozemnom tržištu za 3,8 posto.

Promatrano prema glavnim industrijskim grupama, na mjesečnoj su razini u travnju porasle cijene energije za 1,5 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju i intermedijarnih proizvoda za 0,5 posto. Cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene za 0,1 posto, dok su cijene kapitalnih proizvoda ostale na istoj razini.

Na godišnjoj razini, cijene energije u četvrtom su mjesecu ove godine bile više za 12,6 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,7 posto, a kapitalnih proizvoda za 0,1 posto, dok su cijene intermedijarnih proizvoda pale za 0,9 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,8 posto.

Po djelatnostima, na mjesečnoj su razini u travnju cijene proizvoda u prerađivačkoj industriji bile za 0,8 posto više, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,1 posto. Istodobno su cijene u rudarstvu i vađenju pale za 0,4 posto, dok su u opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša ostale na istoj razini kao i u ožujku.

Na godišnjoj su razini proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji rasle za 4,9 posto, dok su u rudarstvu i vađenju pale za 13,1 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 2,2 posto. U opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša cijene su ostale nepromijenjene. (H)

You may also read!

končar zgrada

Končar D&ST ostvario je čak 76,4 posto veću dobit

Končar Distributivni i specijalni transformatori (D&ST) u prvom ovogodišnjem tromjesečju ostvario je su konsolidiranu dobit nakon oporezivanja od 37,6

Read More...
Automobili

Očekivanja njemačkih izvoznika naglo pogoršana u travnju

Očekivanja njemačkih izvoznika naglo su pogoršana u travnju ponajviše zbog nesigurnosti koju izazivaju promjene u carinskoj politici i trgovinske

Read More...
Nafta

Cijene nafte blizu 66 dolara, u fokusu Kina i SAD

Cijene nafte stabilizirale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad razine od 66 dolara, odražavajući nervozu trgovaca zbog

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design