Proizvođačke cijene porasle četvrti mjesec zaredom

In Statistika
proizvodnja

Cijene proizvoda hrvatske industrije u travnju su porasle 3,3 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, čime je četvrti mjesec zaredom nastavljen njihov rast na godišnjoj razini, nakon 43 uzastopna mjeseca u kojima se bilježio njihov pad, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Službena statistika pokazuje i da su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u travnju na mjesečnoj razini, u odnosu na ožujak, bile više za 0,7 posto.

Isključe li se cijene energije, proizvođačke su cijene u industriji u travnju u odnosu na ožujak više za 0,4 posto, a na godišnjoj razini za 0,3 posto.

Proizvođačke cijene na domaćem tržištu na mjesečnoj su razini bile u travnju više za 0,4 posto, a na inozemnim tržištima za 1,1 posto. Na godišnjoj su razini, pak, cijene na domaćem tržištu porasle za 3 posto, a na inozemnom tržištu za 3,8 posto.

Promatrano prema glavnim industrijskim grupama, na mjesečnoj su razini u travnju porasle cijene energije za 1,5 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju i intermedijarnih proizvoda za 0,5 posto. Cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene za 0,1 posto, dok su cijene kapitalnih proizvoda ostale na istoj razini.

Na godišnjoj razini, cijene energije u četvrtom su mjesecu ove godine bile više za 12,6 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,7 posto, a kapitalnih proizvoda za 0,1 posto, dok su cijene intermedijarnih proizvoda pale za 0,9 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,8 posto.

Po djelatnostima, na mjesečnoj su razini u travnju cijene proizvoda u prerađivačkoj industriji bile za 0,8 posto više, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 0,1 posto. Istodobno su cijene u rudarstvu i vađenju pale za 0,4 posto, dok su u opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša ostale na istoj razini kao i u ožujku.

Na godišnjoj su razini proizvođačke cijene u prerađivačkoj industriji rasle za 4,9 posto, dok su u rudarstvu i vađenju pale za 13,1 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za 2,2 posto. U opskrbi vodom, uklanjanju otpadnih voda, gospodarenju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša cijene su ostale nepromijenjene. (H)

You may also read!

Carlo Messina

Carlo Messina sedmu godinu najbolji CEO u europskom bankarskom sektoru na Extel ljestvici

Rezultati se temelje na širokom istraživanju oko 1800 institucionalnih investitora i financijskih analitičara koje je proveo Extel. Milano. rujan 2024.

Read More...
Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina s direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem, 9. 9. 2024. na konferenciji za

Read More...
Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

„S pravom možemo reći da živimo u vremenu koje nas potiče na promjene. Na pragu smo nove industrijske revolucije,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design