Proizvodnja drva lani povećana 2,7 posto, cijene pale

In Statistika
drvosjeca

U Hrvatskoj je u 2017. bilo 2,8 milijuna hektara šumskog zemljišta, gotovo isto kao i godinu dana prije, a proizvedeno je ukupno 5,3 milijuna prostornih metara drva, što je rast od 2,7 posto, pri čemu su cijene industrijskog drveta pale, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Pritom je ukupna sječa četinjača bila veća za 8,3 posto i iznosila 874 tisuće prostornih metara, dok je sječa listača povećana 1,7 posto, na 4,4 milijuna prostornih metara.

Prošle je godine proizvodnja ogrjevnog drva, uključujući drvo za drveni ugljen, porasla za 5,1 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 1,8 milijuna prostornih metara.

Povećana je i proizvodnja industrijskog drva za 1,5 posto, na 3,44 milijuna prostornih metara.

Podaci DZS-a pokazuju i da je ukupna vrijednost prodanog drveta u 2017. u odnosu na 2016. pala za 0,8 posto, na 1,63 milijarde kuna, dok su prosječne cijene pale za 2,7 posto, na 304,75 kuna po prostornom metru.

“Pad ukupne vrijednosti prodanog drveta u 2017. u odnosu na 2016. rezultat je pada vrijednosti prodanog industrijskog drveta za 3 posto, dok je vrijednost prodaje ogrijevnog drveta porasla 6 posto”, ističu statističari.

Tako je ukupna vrijednost prodanog industrijskog drveta iznosila 1,2 milijarde kuna, a ogrijevnog 419,9 milijuna kuna.

Podaci DZS-a pokazuju da u ukupnoj vrijednosti prodanog drveta listače sudjeluju s 85,6 posto, a četnjače s 14,4 posto. Prosječna cijena listača u 2017. u odnosu na 2016. pala je za 2,2 posto na 310,79 kuna po prostornom metru, a četinjača za 5,1 posto na 273,18 kuna po prostornom metru.

Rezultat toga jest spomenuti pad prosječnih cijena za 2,7 posto, pojašnjavaju statističari.

U 2017. u odnosu na 2016. vrijednost utrošenog sjemena i sadnog materijala u šumarstvu veća je za 19,2 posto, dok je ukupna vrijednost sredstava utrošenih za zaštitu šuma veća za 58,3 posto.

Ukupne štete u 2017. u odnosu na 2016. porasle su za 208,5 posto. U pojedinačnim vrstama šteta najviše su porasle štete nastale kao posljedica požara, za 757,9 posto. (H)

You may also read!

wall

Pad tehnološkog sektora pritisnuo svjetske burze

Na Wall Streetu i azijskim tržištima burzovni su indeksi prošloga tjedna oštro pali jer se tehnološki sektor ponovno našao

Read More...
Uspješna digitalna transformacija moguća je i u Hrvatskoj

HUP: Hrvatska u digitalnoj infrastrukturi iznad prosjeka EU, ali kasni primjena AI-ja

Hrvatska je s digitalnom infrastrukturom, posebice 5G i optičkim mrežama, među boljima u EU, ali primjetna je sporost u

Read More...
nafta

Cijene nafte porasle prema 87 dolara, u fokusu Crveno more

Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 87 dolara, uz strahovanja ulagača da bi se na

Read More...

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design