Rast industrijske proizvodnje u lipnju u eurozoni, Hrvatskoj i EU

In Regionalni razvoj
industrija

Industrijska proizvodnja u eurozoni i Europskoj uniji blago je porasla u lipnju, nakon stagnacije u mjesecu ranije, a u Hrvatskoj je rasla drugi mjesec zaredom, pokazali su u srijedu podaci Eurostata.

Industrijska proizvodnja u eurozoni, prema sezonski prilagođenim podacima, uvećana je u lipnju za 0,5 posto u odnosu na mjesec ranije, kada je prema revidiranom podatku stagnirala na mjesečnoj razini, objavio je europski statistički ured.

Istodobno, u EU porasla je za 0,4 posto, nakon stagnacije u prethodnom mjesecu, prema revidiranom podatku.

Na oba je područja na mjesečnoj razini jedino porasla proizvodnja energije, i to za 0,5 posto, nakon svibanjskog pada za 2,1 posto u eurozoni i za 2,5 posto u EU.

U ostalim promatranim kategorijama proizvoda zabilježen je pad proizvodnje.

Najviše je pritom pala proizvodnja netrajnih potrošačkih roba u eurozoni, za 1,1 posto. U EU je smanjena 0,4 posto.

Slijedi proizvodnja intermedijarnih proizvoda, s padom od oko 0,9 posto, te kapitalnih proizvoda, čija je proizvodnja smanjena za 0,7 posto u oba područja.

Proizvodnja trajnih potrošačkih proizvoda kliznula je za 0,1 posto u eurozoni, a u EU je pala za 0,4 posto, pokazuje izvješće.

Dvoznamenkasti rast samo u Irskoj

Među zemljama članicama čijim je podacima Eurostat raspolagao u lipnju je na mjesečnoj razini dvoznamenkastu stopu rasta industrijske proizvodnje bilježila samo Irska, od 13,1 posto.

Slijede Danska i Litva, s rastom proizvodnje od 6,3 odnosno 3,2 posto.

Blizu je i Hrvatska, gdje je industrijska proizvodnja u lipnju prema sezonski prilagođenim podacima porasla za dva posto u odnosu na svibanj, kada je bila uvećana za 4,3 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Time njezina proizvodnja raste drugi mjesec zaredom, nakon što je smanjena u travnju za 2,3 posto na mjesečnoj razini.

S druge strane, najviše je pala proizvodnja u Švedskoj, za 5,3 posto. Slijede Finska i Malta s padom industrijske proizvodnje u lipnju za 3,3 posto, te Belgija, gdje je smanjena za tri posto.

Eurostat nije raspolagao jedino podacima za Cipar.

Pad na godišnjoj razini

Na godišnjoj razini industrijska proizvodnja u eurozoni i EU u lipnju je pala za 1,2 posto, nakon što je u svibnju u eurozoni smanjena za 2,5 posto, a u EU za 2,1 posto, prema revidiranim podacima.

Najviše je na oba područja u lipnju pala proizvodnja energije, za 7,8 posto u eurozoni i za 8,9 posto u EU. Slijedi proizvodnja intermedijarnih proizvoda, s padom od 6,3 posto odnosno 6,6 posto.

Pala je i proizvodnja trajnih potrošačkih proizvoda, za 5,2 posto u eurozoni i za 6,5 posto u EU.

Proizvodnja je pak porasla u sektoru kapitalnih proizvoda, za 4,4 odnosno 4,8 posto, kao i u sektoru netrajnih potrošačkih roba, gdje je u eurozoni uvećana za 0,2 posto, a u EU za 2,1 posto.

Dvoznamenkasti pad u Estoniji

Među zemljama EU-a, čiji su podaci bili dostupni Eurostatu, dvoznamenkasti pad proizvodnje na godišnjoj razini bilježila je u lipnju samo Estonija, za 12,7 posto.

Slijede Bugarska i Belgija, s padom proizvodnje od 9,3 odnosno 7,6 posto.

U Hrvatskoj je industrijska proizvodnja u lipnju prema kalendarski prilagođenim podacima porasla na godišnjoj razini za 2,4 posto, nakon 1,1-postotnog rasta u svibnju. Time i na godišnjoj razini raste njezina proizvodnja drugi mjesec zaredom, nakon što je u travnju bila smanjena za 3,4 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Hrvatska je time odmah iza Litve, čiji je rast proizvodnje iznosio 3,4 posto.

Daleko najviše porasla je u lipnju proizvodnja u Danskoj, za 12,3 posto. Slijede Irska i Slovačka s rastom od 8,3 odnosno 3,6 posto.

U skupini s rastom proizvodnje još su samo Češka i Francuska gdje je ona uvećana za 0,8 odnosno 0,2 posto, pokazuju Eurostatove tablice. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design