Spriječiti nasilje i uznemiravanje na radu

In Zdravlje
Spriječiti nasilje i uznemiravanje na radu

U lipnju 2019., na stotoj konferenciji Međunarodne organizacije rada, usvojena je Konvencija o nasilju i uznemiravanju (br. 190) i njezina prateća preporuka (br. 206). Globalna zajednica jasno je dala do znanja da se nasilje i uznemiravanje u svijetu rada neće tolerirati i da moraju prestati.

Nasilje na radnom mjestu označava svaki incident u kojem je osoba zlostavljana, u kojem joj se prijeti ili je napadnuta u okviru obavljanja radnih zadataka. Ono može prouzročiti psihološku i fizičku bol zaposlenicima. Osim toga, može rezultirati znatnim socio-ekonomskim gubicima za same zaposlenike, ali i organizaciju,uključivo i njihove obitelji i bližnje.Zato je obveza primijeniti propise o zdravlju i sigurnosti na radu kojih se svaki poslodavac i organizacija trebaju pridržavati.

Vlade i nacionalni parlamenti pozvani su da ratificiraju Konvenciju br. 190, te da usvoje potrebne zakone i političke mjere za spriječavanje i riješavanje nasilja i uznemiravanja u svijetu rada, uz poštivanje dostojanstva.

Ratifikacija je formalni postupak kojim država prihvaća Konvenciju kao pravno obvezujući instrument. Ratificiranje međunarodne konvencije kao što je Konvencija br. 190 šalje važan signal pojedincima i međunarodnoj zajednici o predanosti države da poduzme sve potrebne mjere za sprječavanje i rješavanje nasilja i uznemiravanja u svijetu rada.Konvencija br. 190, kao i svi međunarodni standardi rada, može igrati važnu ulogu u izradi zakona i propisa, jer ti instrumenti daju autoritativne smjernice o zakonu i politici.

Tamo gdje su konvencije ratificirane, one podrazumijevaju obveze međunarodnog prava za dotične zemlje.Konvenciju su između ostalih do sada ratificirale Belgija, Danska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Norveška, Portugal, Rumunjska, Španjolska, Velika Britanija. S 44 ratifikacije u pet godina, Konvencija br. 190 o uklanjanju nasilja i uznemiravanja u svijetu rada je najbrže ratificirana konvencija MOR-a u proteklom desetljeću.

U Hrvatskoj sindikalne središnjice i Hrvatska udruga poslodavaca pozvali su nakon donošenja konvencije Vladu da se obaveže na pokretanje postupka ratifikacije Konvencije MOR-a br. 190 u Hrvatskom saboru , te da na taj način Hrvatska potvrdi svoje opredjeljenje za zaštitu ljudskog dostojanstva i stvaranje radnih mjesta bez nasilja i uznemiravanja. Istovjetwn zahtjev upućen je i od strane Pučke pravobraniteljice.U ožujku ove godine je i Europsko vijeće na temelju prethodne suglasnosti EU parlamenta donijelo odluku kojom se države članice pozivaju da ratificiraju Konvenciju br. 190 Međunarodne organizacije rada o nasilju i uznemiravanju, pri čemu se posebno ukazuje na dijelove Konvencije koji se odnose prije svega na poboljšanje radnog okružja radi zaštite zdravlja i sigurnosti radnika i radnica te zaštitu ravnopravnosti između muškaraca i žena kad je posrijedi zapošljavanje.

Međutim, do sada je izostala provedba, iako je to trebao biti prioritet u programu Vlade. Nema razloga da se to ne učini žurno,kako bi se Hrvatska priključila zemljama koje su ovu konvenciju ratificirale, ali prije svega i zbog niza razloga koji ukazuju na potrebu činjenja napora za ostvarivanje prava svakog radnika na radno okruženje bez nasilja i uznemiravanja, i za „nultu toleranciju na nasilje i uznemiravanje“.

Poslodavci su odgovorni za organizaciju i provedbu mjera sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, a time i prevenciju od nasilja i uznemiravanja na radu, pri čemu mogu i trebaju uvijek internim propisima propisivati i primjenjivati višu razinu mjera zaštite od minimalno propisanih.

Radno okruženje u kojem zaposlenici osjećaju podršku, razumijevanje i uvažavanje ima ključan utjecaj na njihovo zadovoljstvo poslom i njihov radni učinak. Održavanje sigurnog radnog prostora zahtijeva kontinuirano praćenje i evaluaciju sustava sigurnosti te prilagodbu prema promjenama u radnim dinamikama i zakonodavstvu. Organizacije koje aktivno ulažu u izgradnju sigurnog radnog okruženja ne samo da čuvaju svoje najvažnije resurse – zaposlenike, već stvaraju temelj za dugoročan uspjeh, održivost poslovanja i potvrđuju svoju društvenu odgovornost.

Vitomir Begović

You may also read!

hiz

Zlatni ključ za najboljeg velikog izvoznika dobio Končar-D&ST

Tvrtka Končar Distributivni i specijalni transformatori (D&ST) dobitnica je nagrade Zlatni ključ za najboljeg velikog izvoznika u 2023. godini,

Read More...
wallstreet

Oprez na svjetskim burzama, inflacija i dalje povišena

Na svjetskim se burzama prošloga tjedna trgovalo oprezno jer inflacija u svijetu ne popušta tako brzo kako su se

Read More...
kupci-maloprodaja-shopp

Potrošnja u Hrvatskoj u svibnju porasla 14. mjesec zaredom

U Hrvatskoj je u svibnju potrošnja u maloprodaji snažno porasla na godišnjoj razini, već 14. mjesec zaredom, što ukazuje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design