Svjetski i nacionalni dan zaštite na radu

In Zaposlenost / plaće
Svjetski i nacionalni dan zaštite na radu

Međunarodna organizacija rada od 2003. godine obilježava 28. travnja kao Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, s naglaskom na prevenciju bolesti i ozljeda na radu. Navedeni datum odabran je kao uspomena na 28 smrtno stradalih radnika na gradilištu u državi Connecticut u Sjedinjenim Američkim Državama.

U Republici Hrvatskoj istovremeno, 28. travnja je Nacionalni dan zaštite na radu, a odluku o njegovom proglašenju donio je Hrvatski sabor 1. lipnja 2007. godine.

Dan 28. travnja ujedno je i Međunarodni dan obilježavanja mrtvih i ozlijeđenih radnika koji od 1996. godine organiziraju sindikati u svijetu.

Obilježavanjem 28. travnja raznim manifestacijama i kampanjama ove godine nastoji se utjecati na podizanje svijesti o važnosti osiguranja zdravog i sigurnog radnog okruženja, što je u skladu s odredbama Europske konvencije o ljudskim pravima prema kojima svaki radnik ima pravo raditi u uvjetima u kojima se poštuje njegovo zdravlje, sigurnost i dostojanstvo.

“Predvidite, pripremite se i odgovorite na krize – uložite odmah u otporne sustave zaštite na radu”, poruka je Međunarodne organizacije rada u povodu ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu.

Deklaracija u povodu stogodišnjice MOR-a usvojena na Konferenciji 2019. godine ističe da su „sigurni i zdravi uvjeti rada ključni za dostojanstven rad“. Zaštita zdravlja i sigurnost na radu moraju biti prepoznati kao pravo svih. Bilo da se radi o COVID-u ili karcinomu na radu, ili ozljedama na radnom mjestu ili industrijskim bolestima, svaki bi radnik trebao imati pravo na zaštitu i primjerene uvjete rada. Nitko ne bi trebao umrijeti da bi zaradio za život.

Ukazuje se na nužnost daljnjeg djelovanja na promjene u tehnologiji, demografiji, održivom razvoju i organizaciji rada tj. ravnoteži i usklađivanju poslovnog i privatnog vremena.

U dokumentu “Snažna socijalna Europa za pravedne tranzicije” EU je najavila da će revidirati svoju strategiju zaštite na radu.

Uz “tradicionalne” rizike, poput izloženosti opasnim tvarima, Komisija želi riješiti i nove rizike koji proizlaze iz digitalizacije i novih tehnologija na radnom mjestu. S jedne strane, roboti i digitalni alati mogu od ljudi preuzeti opasne i monotone zadatke. S druge strane, novi obrasci rada koji proizlaze iz digitalizacije, kao što su stalna povezanost, povećani mrežni rad i mobilni rad izvan radnog mjesta ili nova sučelja čovjek-stroj, postavljaju nove zahtjeve u prevenciji i zaštiti na radu.

Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu i Nacionalni dan zaštite na radu važan su alat za podizanje svijesti o tome kako rad učiniti sigurnim i zdravim te o potrebi podizanja političkog profila sigurnosti i zaštite zdravlja na radu u Republici Hrvatskoj.

Pred Hrvatskom su mnogobrojni zadaci. Prije svega,konačna izrada i donošenje Nacionalnog plana zaštite na radu 2021.-2027., Nacionalog programa zaštite mentalnog zdravlja, donošenje potrebnih i međusobno usklađivanje postojećih propisa, preispitivanje i institucionalno organiziranje zaštite na radu, kao javnog područja od posebnog društvenog interesa, uvođenje novog stimulativog modela osiguranja zaštite zdravlja na radu,reorganizaciju pružanja usluge medicine rad.

U tripartitno savjetodavno tijelo koje pomaže Europskoj komisiji; Savjetodavni odbor za sigurnost i zdravlje na radu, kao predstavnika Vlade, potrebno je imenovati kompetentnu i stručnu osobu koja može relevantno predstavljati Hrvatsku u tom tijelu, doprinoseći razvoju tripartizma, unapređivanju ovog područja i promičući jasna stajališta o svim ključnim pitanjima i izazovima. Hrvatska mora biti vidljiva i nametnuti se kao važan čimbenik u promicanju vrijednosti sigurnih i zdravih radnih uvjeta.

Ove godine u specifičnim epidemiološkim uvjetima u svakoj radnoj sredini prilika je radno obilježiti ovaj važan dan, održati sjednice Odbora za zaštitu na radu, ili na drugi prigodan način ocijeniti postojeće stanje i usmjeriti daljnje aktivnosti ka stvaranju sigurnog i zdravog radnog mjesta.

Na nacionalnoj razini vizijom, programskim određenjem i organizacijskim ustrojem potrebno je zaštitu na radu odrediti kao jedan od važnih prioriteta gospodarskog i socijalnog razvitka Hrvatskog društva.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design