Na Zagrebačkom velesajmu završio je 46. Interliber, međunarodni sajam knjiga, koji je okupio više od 300 izlagača iz 14 zemalja. Paviljoni 5, 6, 7 i 7a bili su ispunjeni knjigama, autorima i posjetiteljima, koji su tijekom šest dana imali priliku uživati u bogatom kulturnom programu i kupovini knjiga po povoljnim sajamskim cijenama. Ove je godine sajam posjetilo više od 120.000 zadovoljnih posjetitelja.
„U knjizi je cijeli svijet. A cijeli svijet je na Interliberu. Hodati među knjigama znači biti među prijateljima. Jedna stranica može promijeniti perspektivu, a jedan odlomak vratiti nadu. Na Interliberu slavimo ljubav prema knjigama koje nas mijenjaju i otvaraju nove svjetove“, istaknula je Renata Suša, direktorica Zagrebačkog velesajma, na otvorenju sajma.
Knjiga kao most između kultura
Sajam je otvorio predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, a pozdravne riječi uputili su ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, mađarski književnik Péter Nádas, veleposlanik Mađarske u Hrvatskoj Nj. E. g. Csaba Demcsák i Gabor Csaba, zamjenik državnog tajnika i izaslanik ministra kulture i inovacije Mađarske.
U fokusu ovogodišnjeg sajma bila je Mađarska, koja se predstavila kroz književni, umjetnički i gastronomski program. Posjetitelji su mogli upoznati i mađarske autore čija djela su objavljena na hrvatskom jeziku među kojima su Krisztina Tóth, László Földényi, András Forgách, Sándor Jászberényi, Noémi Orvos-Tóth.
Glavni gost: Péter Nádas i njegovo djelo „Pisanje kao profesija“
Glavni gost ovogodišnjeg Interlibera bio je Péter Nádas, jedan od najuglednijih mađarskih književnika, koji je u suradnji s izdavačkom kućom Fraktura predstavio svoje najnovije djelo, Pisanje kao profesija. Njegovo predavanje izazvalo je veliki interes posjetitelja i ljubitelja književnosti.
Edukacija, glazba i kreativnost
Sajam je ove godine nudio brojne edukativne sadržaje. Među njima su se istaknule radionice Tonija Miluna o osobnim financijama, predavanje hrvatskog astronoma Koradea Korlevića o upravljanju kreativnošću te radionica „Riskirati ili ne?“ u organizaciji dr. sc. Petre Posedel Šimović.
Posjetitelji su imali priliku sudjelovati u zanimljivim kvizovima, promocijama novih knjiga i susretima s autorima. Popularni glazbenici poput Mile Kekina, Psihomodo Popa, Brkova i članova Novih Fosila predstavili su svoja djela, a glazbeni program na otvorenom prostoru ispred paviljona obogatio je atmosferu sajma. Program Interlibera obuhvatio je više od 200 sati popratnog sadržaja.
Najskuplja knjiga na Interliberu koštala je gotovo 18 tisuća eura. Riječ je o sabranim djelima rimskog kroničara. Interliber je posjetila i kineska delegacija koja je obišla izlagače kao i organizirala susret hrvatskih i kineskih nakladnika.
Posjet predsjednika Vlade Republike Hrvatske
Interliber je obišao i Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske sa suradnicima dr. sc. Ninom Obuljen Koržinek, ministricom kulture i medija, prof. dr.sc. Radovanom Fuchsom, ministrom znanosti, obrazovanja i mladih i dr. sc. Davorom Božinovićem, potpredsjednikom Vlade i ministrom unutarnjih poslova.
Interliber kao mjesto susreta i inspiracije
Interliber nije samo sajam knjiga; on je mjesto susreta autora, nakladnika, čitatelja i svih koji vjeruju u moć knjige. S obzirom na uspjeh ove godine, sajam je još jednom dokazao da knjiga, kao nepresušan izvor inspiracije, povezuje ljude, otvara nove svjetove i mijenja živote.