Vrste ugovora o radu u Francuskoj

In Vijesti iz svijeta
eiffel-tower-s-view-from-park-min

U Francuskoj je potpisivanje ugovora o radu preduvjet pri zapošljavanju djelatnika kako iz Francuske tako i iz drugih zemalja. U ovom članku opisujemo tri vrste ugovora o radu u Francuskoj – ugovor na neodređeno vrijeme (CDI), ugovor na određeno vrijeme (CDD), te ugovor o privremenom radu (CTT).

1. Ugovor o radu na neodređeno vrijeme (CDI)

Ugovor na neodređeno vrijeme – contrat à durée indéterminée (CDI) – sklapa se bez fiksnog datuma isteka ugovora. Ovo je standardna vrsta ugovora s kojom se najčešće susrećemo. CDI dolazi u dva oblika:

  • puno radno vrijeme
  • nepuno radno vrijeme

Svaki ugovor o radu treba biti u obliku ugovora na neodređeno vrijeme, osim u slučaju kada poslodavac opravda razloge sklapanje ugovora pod drugačijim uvjetima.

CDI ugovor se raskida sporazumno. Ova vrsta ugovora ne predviđa datum isteka ugovora, tako da ga možete raskinuti u bilo kojem trenutku.

2. Ugovor o radu na određeno vrijeme (CDD)

Ova vrsta ugovora – contrat à durée déterminée – točno određuje datum prekida suradnje s određenom tvrtkom/poslodavcem. U nekim slučajevima datum raskida ugovora nije propisan i tada ugovor prestaje važiti sa dogovorenim rokom.

Osnove za sklapanje ugovora na određeno vrijeme mogu biti sljedeće:

  • sezonski rad
  • povremeni posao
  • zamjena odsutnog zaposlenika
  • rad na berbi grožđa (posebna vrsta ugovora)
  • vrijeme čekanja za preuzimanje druge pozicije u poduzeću

Ugovor na određeno vrijeme se uglavniom sklapa na period od 18 mjeseci, a moguće ga je zaključiti na 9 ili 24 mjeseca, ovisno o potrebama poslodavca.

Ako se pokaže da osnova za zaključenje ugovora nije u skladu sa Zakonom o radu, nadležna tijela tada mogu prekvalificirati CDD ugovor u CDI.

3. Ugovor o privremenom radu (CTT)

Ugovor o privremenom radu sklapaju sljedeće strane:

  • zaposlenik i agencija za privremeno zapošljavanje/agencija za zapošljavanje (ugovor sadrži predmet ugovora, uvjete zapošljavanja i datum isteka ugovora);
  • agencija za privremeno zapošljavanje/agencija za zapošljavanje i vanjska/strana tvrtka (potrebno je potpisati ugovor o pružanju usluga, tzv. contrat de mise à disposition).

Kada zaposlenik radi prema ugovoru o privremenom radu, uživa ista prava kao i ostali zaposlenici tvrtke. Ovom vrstom ugovora se može definirati i trajanje probnog roka i to na sljedeći način:

  • ugovor kraći od 1 mjeseca → max 2 dana
  • jedan do dva mjeseca → max 3 dana
  • više od dva mjeseca → najviše 5 dana

Važno! Obavezno je sačiniti i potpisati pisani oblik ugovora. Ovaj dokument mora biti dostavljen zaposleniku najkasnije dva radna dana prije početka rada.

Poslodavac koji otkazuje ugovor o privremenom radu dužan je u roku od 3 dana predložiti radniku sklapanje novog ugovora o radu. Međutim, u određenim situacijama poslodavac je izuzet od ove obveze, i to u slučaju:

  • teškog prekršaja zaposlenika
  • postojanja okolnosti izvan kontrole poslodavca (viša sila)
  • prije isteka probnog roka

U Francuskoj postoje i druge vrste ugovora, ali smo mi naveli oblike koji se najčešće koriste.

Provjerite najnovije ponude poslova u Francuskoj

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design