Wall Street prošloga tjedna porastao, europske burze pale

In Vijesti iz svijeta
wall

Na Wall Streetu je S&P 500 indeks prošloga tjedna blago porastao, ponajviše zahvaljujući snažnom skoku cijena dionica tehnoloških kompanija, dok su na europskim burzama indeksi pali.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 1 posto, na 33.093 boda, dok je S&P 500 porastao 0,3 posto, na 4.205 bodova, a Nasdaq indeks 2,5 posto, na 12.975 bodova.

Rast S&P 500 i Nasdaq indeksa ponajviše se zahvaljuje snažnom skoku cijena dionica tehnoloških kompanija koje predvode u razvoju umjetne inteligencije (AI).

Pritom je najveća dobitnica bila dionica Nvidie, sa skokom cijene za više od 25 posto, nakon što je taj proizvođač čipova objavio da će mu prihodi u tromjesečju biti 50 posto viši nego što se procjenjivalo, zahvaljujući snažnoj potražnji za čipovima za umjetnu inteligenciju.

Zahvaljujući tome, znatno su porasle i cijene dionica drugih tehnoloških divova, koji predvode u razvoju AI-a, kao što su Microsoft, Alphabet, Micro Devices, Micron Technology…

Podršku tržištu pružila je i nada ulagača da će uskoro predstavnici predsjednika SAD-a Joea Bidena i republikanaca postići dogovor o povećanju gornje granice državnog zaduživanja od 31.400 milijardi dolara.

I doista, u subotu je objavljeno da je u načelu dogovor postignut, što znači da ne bi trebalo doći do poremećaja u financiranju državnih obveza.

No, trgovanje na najvećoj svjetskoj burzi bilo je nesigurno zbog neizvjesnosti u vezi kamatnih stopa američka središnje banke.

Niz podataka pokazuje da se rast gospodarstva i inflacije usporava, no nedovoljno brzo, pa čelnici Feda poručuju da će kamate vjerojatno i dalje rasti.

Zbog toga se sada na tržištu novca procjenjuje da postoji 60 posto izgleda da će Fed u lipnju povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, dok su prije tjedan dana ti izgledi iznosili oko 20 posto.

„I dalje imamo inflaciju i povišene kamatne stope, što će pritiskati tržište još neko vrijeme dok se Fed ne povuče”, kaže David Sadkin, predsjednik u tvrtki Bel Air Investment Advisors.

A na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,7 posto, na 7.627 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 1,8 posto, na 15.983 boda, a pariški CAC 2,3 posto, na 7.319 bodova. (H)

You may also read!

Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...
tsmc

Skok prihoda i dobiti tajvanskog proizvođača čipova na početku godine

Tajvanski proizvođač čipova TSMC izvijestio je u četvrtak o skoku prihoda i dobiti u prvom tromjesečju, istaknuvši da je

Read More...
Rastuća potražnja za vezovima: D-marin se širi kako bi ispunio globalne potrebe

Rastuća potražnja za vezovima: D-marin se širi kako bi ispunio globalne potrebe

Kao odgovor na rastuću globalnu potražnju za vezovima za superjahte, D-Marin sada u okviru svoje ponude premium marina nudi

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design