Za 83 nova inovativna projekta u Hrvatskoj dodijeljeno više od 32 milijuna kuna

In Financije i gospodarstvo
Za 83 nova inovativna projekta u Hrvatskoj dodijeljeno više od 32 milijuna kuna

Kako pokazuju ovogodišnji objavljeni podaci Europske ljestvice uspjeha u inoviranju (European Innovation Scoreboard 2019), Republika Hrvatska bilježi uspjeh u inoviranju još od 2014. godine, odnosno u kontinuiranom je porastu, sa značajnijim povećanjem u 2018. godini. Stvaranje novoosnovanih poduzeća te ukupna poduzetnička aktivnost u Hrvatskoj značajno je iznad prosjeka EU, čime svakako pridonose programi Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta te HAMAG-BICRO-a. Zajedno, već više od 10 godina, intenzivno podupiru inovacijski ekosustav u Hrvatskoj, provodeći programe potpore inovativnom poduzetništvu.

U prilog tome ide i današnja dodjela ugovora u Križevcima na kojoj su, u sklopu otvorenja 22. obrtničkog i gospodarskog sajma Koprivničko-križevačke županije, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat i predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a Vjeran Vrbanec, dodijelili ugovore za 83 inovativna projekta vrijedne 32,6 milijuna kuna.

Inovacije i nova tehnološka rješenja su ključ daljnjeg gospodarskog rasta

Riječ je o programu Provjere inovativnog koncepta – PoC, koji daje podršku inovacijama u najranijoj fazi istraživanja kako bi se osigurao pred-komercijalni kapital za tehničku i komercijalnu provjeru inovativnog koncepta. „Inovacije i nova tehnološka rješenja su ono na čemu naše ministarstvo posebno inzistira u proteklom razdoblju jer u tome leži ključ daljnjeg gospodarskog rasta. Upravo iz tog razloga nam je važan i ovaj program kojim, već osmu godinu za redom, dajemo podršku inovacijama u njihovoj najranijoj fazi istraživanja“, istaknuo je tom prilikom ministar Horvat.

Naime, provjera inovativnog koncepta potrebna je kako bi se pružili dokazi da su novi proces ili tehnologija ostvarivi i da potencijalno mogu imati komercijalnu primjenu, zbog čega svaki takav projekt mora imati tehnološki rizik. „Provedbom PoC projekata dobivamo odgovor na pitanje može li se predložena ideja ili rješenje izraditi i hoće li kao takvo i funkcionirati. U tom kontekstu, ovaj program ima ulogu generatora zalihe projekata za veće razvojne projekte, kao i generatora novih poduzeća baziranih na istraživanju i razvoju“, zaključio je ministar.

Do sad financirano ukupno 276 projekata s gotovo 70 milijuna kuna

U osmom pozivu programa PoC zabilježen je najveći broj prijava, njih čak 157. Nakon provedbe pune evaluacije kroz 20-ak sjednica evaluacijskih odbora na kojima je bilo angažirano gotovo 150 vanjskih tehnoloških stručnjaka, odabrana su 83 projekta za financiranje. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta je zajedno s HAMAG-BICRO-om osiguralo zatraženi iznos bespovratnih sredstava od 32,6 milijuna kuna, za projekte ukupne vrijednosti gotovo 50 milijuna kuna.

Program je od samog početka bilježio značajnu suradnju s poduzetničkim potpornim institucijama i uredima za transfer tehnologije, čija je uloga pružati podršku natjecateljima kroz postupak prijavljivanja i implementacije projekta. Ovaj model pokazao je obećavajuće rezultate, s obzirom da uvelike doprinosi uspješnijoj suradnji s lokalnim institucijama i potencijalnim korisnicima na terenu. Od 2010. do 2018. godine, HAMAG-BICRO je proveo sedam poziva programa PoC, kroz koje je ukupno financirano 276 projekta s gotovo 70 milijuna kuna bespovratnih sredstava, ukupne vrijednosti projekata oko 105 milijuna kuna.

EU fondovi su dobar način financiranja novih ideja

„Dolaskom EU fondova hrvatsko gospodarstvo dobilo je snažan vjetar u leđa kroz programe poticanja poduzetništva. No, budući da je program PoC kreiran kao nacionalni program, pojavio se izazov pronalaska izvora financiranja za njegov nastavak. Zahvaljujući ministru Horvatu, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta i ove je godine pronašlo potrebna sredstva u proračunu za nastavak provedbe programa“, izjavio je predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a Vrbanec, te zaključio kako je program PoC samo jedan od pokazatelja Vladinog sustavnog i strateškog postavljanja inovativnosti kao prioritetnog područja za rast i konkurentnost hrvatskog gospodarstva.

You may also read!

Carlo Messina

Carlo Messina sedmu godinu najbolji CEO u europskom bankarskom sektoru na Extel ljestvici

Rezultati se temelje na širokom istraživanju oko 1800 institucionalnih investitora i financijskih analitičara koje je proveo Extel. Milano. rujan 2024.

Read More...
Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Vlada je stvorila sve preduvjete za novu eru upravljanja turizmom

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina s direktorom Hrvatske turističke zajednice Kristjanom Staničićem, 9. 9. 2024. na konferenciji za

Read More...
Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

Dodijeljene nagrade HGK za najbolja održiva poduzeća

„S pravom možemo reći da živimo u vremenu koje nas potiče na promjene. Na pragu smo nove industrijske revolucije,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design