Zalihe industrijskih proizvoda pale na godišnjoj razini

In Financije i gospodarstvo
industrija

Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju listopada ove godine bile su za 1,6 posto veće u odnosu na rujan te 10 posto manje nego u listopadu prošle godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni su zalihe energije porasle za 5,7 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,7 posto.

Zalihe kapitalnih proizvoda su istodobno smanjene za 12,7 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,8 posto i intermedijarnih proizvoda za 0,2 posto.

Na godišnjoj su razini zalihe kapitalnih proizvoda pale za 31 posto, intermedijarnih proizvoda za 16,2 posto, energije za 14,9 posto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 9,9 posto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,9 posto.

Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji porasle za 2,1 posto, a u rudarstvu i vađenju su pale za 7,4 posto.

U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini ostvaren je u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 31,9 posto.

Za 26,2 posto su porasle zalihe u ostaloj prerađivačkoj industriji, za 14,8 posto u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 14,3 posto u proizvodnji papira i proizvoda od papira, za 9,9 posto u proizvodnji pića itd.

Najviše su pale zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 43,7 posto te proizvodnji duhanskih proizvoda, za 15 posto. Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 10,4 posto, a u rudarstvu i vađenju za 1,9 posto.

Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha bilježi u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 156 posto, proizvodnji kože i srodnih proizvoda za 77,3 posto, ostaloj prerađivačkoj industriji za 54,6 posto te proizvodnji duhanskih proizvoda, za 34,4 posto.

Najviše su pale zalihe u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 43,2 posto. (H)

You may also read!

dm

Uz podršku dm-a Institut Ruđer Bošković istražit će uzroke bolnih menstruacija koje muče velik broj žena

U sklopu ovogodišnjeg natječaja {ZAJEDNO} za bolje sutra dm je s više od 80.000 eura podržao realizaciju osam projekata

Read More...
zlatna kuna

Dodijeljene nagrade Zlatna kuna najuspješnijima u 2023.

Priznanja najboljima za poslovne rezultate ostvarene u prošloj godini uručena su na 28. svečanoj dodjeli nagrade Zlatna kuna Hrvatske

Read More...
recesija

Njemačka će godinu završiti u recesiji

Njemačka vlada ovog je proljeća očekivala krhki gospodarski rast, ali sada je morala priznati ono što su vodeći ekonomski

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design