Mjere za zaštitu radnika od azbesta

In Zdravlje
Mjere za zaštitu radnika od azbesta

Europska komisija prezentirala je novi zakonodavni prijedlog o zaštiti radnika od rizika povezanih s izloženošću azbestu na radnom mjestu, mijenjajući Direktivu o azbestu na radu 2009/148/EZ . Cilj je ažurirati postojeću obvezujuću graničnu vrijednost profesionalne izloženosti za azbest, uzimajući u obzir najnoviji znanstveni razvoj i tehnički napredak.

Azbest je vrlo opasan uzročnik raka i unatoč njegovoj zabrani u EU 2005., i dalje predstavlja značajnu prijetnju javnom zdravlju i radnicima, posebno u sektorima građevinarstva, održavanja i otpada. Potreban je integrirani pristup u nekoliko područja politike, uključujući sigurnost i zdravlje na radu, kako bi se uhvatilo u koštac s njegovim smrtonosnim i za zdravlje opasnim nasljeđem.

Kada se koristio azbest zbog njegovih svojstava otpornosti na vatru/toplinu, vlakna su se često miješala s cementom ili utkala u tkaninu ili prostirke. Azbest se također koristio u nekim domaćim proizvodima gdje je bila potrebna toplinska i električna izolacija u vrućim okruženjima, npr. u pećnicama. Prskani azbest često se koristio kao protupožarni i toplinski izolacijski sloj u industrijskim zgradama, javnim zgradama i kućanstvima, na čeličnim i betonskim konstrukcijama, posebno na zidovima i stropovima, ali i u kotlovima i dimnjacima. Raspršivanje azbesta bio je jedan od najopasnijih oblika primjene, budući da je raspršeni azbest izuzetno trošan i stoga je vrlo vjerojatno da će njegova vlakna biti emitirana u okolni zrak. Velika količina azbesta može se pronaći u civilnim i vojnim brodovima koji su izgrađeni ovom tehnikom.

Azbest je široko korišten sastojak u zgradama i građevinskim materijalima, strojevima, transportnim vozilima i potrošačkim proizvodima. Azbest ima poznatu povijesnu upotrebu koja seže najmanje 4500 godina unatrag, gdje je dodan kao materijal za ojačavanje u zemljano posuđe i posude za kuhanje. Azbest (grčki: neugasivi) je skupni naziv za prirodne silikatne minerale kristalne strukture i vlaknastog karaktera. Udisanje azbestnih vlakana može uzrokovati ozbiljne bolesti poput raka pluća, mezotelioma i azbestoze. Europska unija zabranila je svu upotrebu azbesta kao i vađenje, proizvodnju i preradu proizvoda od azbesta.

Europska komisija i Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu pozvale su države članice EU, poslodavce, radnike i druge dionike da se uključe u inicijative usmjerene ka budućnosti bez azbesta radi zaštite zdravlja i sigurnosti na radu onih koji su potencijalno izloženi azbestu.

Vitomir Begović

You may also read!

Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Hrvatske tvrtke predstavile se na najvećem svjetskom sajmu ribarstva

Na međunarodnom sajmu proizvoda ribarstva Seafood Expo Global 2025 u Barceloni, u organizaciji Hrvatske gospodarske komore izlagalo je 10

Read More...
U METRO-u potražite nove vinske etikete renomirane vinarije Zlatan otok

Vinistra okupila stotinjak izlagača i vinara

Ovogodišnja 31. Vinistra, izložba vina i vinarske opreme svečano je u petak otvorena u porečkoj dvorani Žatika te je

Read More...
izvoz-uvoz-kontejneri

Izvoz u prva tri mjeseca porastao 8,6 posto, uvoz 7,6 posto

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza dosegnula je u prva tri mjeseca ove godine 6,1 milijardu eura, što je 8,6 posto

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design