Američko gospodarstvo u prvom je kvartalu poraslo slabije nego što je prvotno procijenjeno, a među glavnim razlozima usporavanja izdvaja se najslabiji rast osobne potrošnje u gotovo pet godina, pokazala je u četvrtak konačna procjena ministarstva trgovine.
Američki bruto domaći proizvod (BDP) u prva je tri ovogodišnja mjeseca na godišnjoj razini porastao dva posto, objavilo je ministarstvo u zaključnoj procjeni. Prijašnja procjena, objavljena u svibnju, pokazivala je rast od 2,2 posto.
Time je rast izrazitije usporio na godišnjoj razini budući da je u četvrtom tromjesečju 2017. godine dosegnuo 2,9 posto.
Revidirana procjena ministarstva trgovine zrcali slabiju osobnu potrošnju i usporavanje akumulacije zaliha u kompanijama u odnosu na raniju procjenu ministarstva.
Osobna je potrošnja, ključna sastavnica BDP-a, porasla u prvom kvartalu 0,9 posto, nasuprot prvotno procijenjenih jedan posto, što je njezin najslabiji rast od drugog tromjesečja 2013.
U četvrtom prošlogodišnjem tromjesečju potrošnja je na godišnjoj razini poskočila četiri posto.
Tvrtke su u prvom kvartalu akumulirale zalihe u vrijednosti 13,9 milijardi dolara, čime je svibanjska procjena snižena za 300 milijuna dolara. Zbog toga je izostao doprinos te stavke rastu BDP-a, nasuprot očekivanom pozitivnom doprinosu od 0,13 postotnih bodova.
Prema nekim bi procjenama paket poreznih rasterećenja koji je stupio na snagu u siječnju trebao potaknuti snažniji rast u drugom kvartalu i približiti rast BDP-a u ovoj godini zacrtanih tri posto.
Ekonomisti pak upozoravaju da vladine mjere iz Trumpove kampanje “Amerika na prvom mjestu”, koje su raspirile strah od trgovinskih ratova, prigušuju izglede za rast najvećeg gospodarstva svijeta.
SAD s najvećim trgovinskim partnerima, uključujući Kinu, Kanadu, Meksiko i Europsku uniju, vodi rat carinama, koji bi prema bojaznima analitičarima mogao poremetiti lance opskrbe, pritisnuti ulaganja kompanija i potencijalno poništiti efekt fiskalnih poticaja. (H)