Napokon oporavak na hrvatskom tržištu osiguranja

In Osiguranja
allianz-zastave

Prema projekcijama instituta Allianz Research opseg premija na globalnoj je razini prošle godine dosegao iznos od 3.655 milijarde eura (isključujući zdravstveno osiguranje). U usporedbi s 2017. godinom nominalno povećanje prilagođeno učincima promjene tečaja iznosi 3,3 %.

Bila je to treća godina zaredom (odnosno 12. godina od posljednjih 15) u kojoj su premije na globalnoj razini rastom zaostajale za rastom gospodarske aktivnosti (+5,7 % nominalnoga rasta 2018. godine). Tako je penetracija osiguranja (premije izražene kao udio u BDP-u) pala na 5,4 % – najnižu vrijednost u posljednjih 30 godina. Rizika je mnogo, no zaštite od njih sve je manje. Godine 2018. osiguranje imovine i osiguranje od nezgode treći su put zaredom diljem svijeta ostvarili veći rast od životnoga osiguranja (4,7 % naspram 2,5 %).

No takav razvoj događaja nije bio jedina anomalija s kojom smo se susreli 2018. godine. Globalni je rast 2016. godine usporila Zapadna Europa, a 2017. godine SAD, no prošle je godine tu ulogu preuzela Kina. Ishod: globalni rast 2018. godine pogonila su dva stara znanca: SAD (42 %) i Japan (11 %). Nasuprot njima Kina, koja je u prošlosti – i to ne tako davne 2017. godine – bila zaslužna za 60 % globalnoga rasta, pridonijela je tek 4 %. Krivac za tako otužan rezultat: kineska tržišta životnoga osiguranja 2018. oslabila su uslijed strože regulacije posrednika u osiguranju koji prodaju proizvode povezane s upravljanjem bogatstvom.

„Priča o azijskome rastu ne završava 2018. godine“, istaknuo je Michael Heise, glavni ekonomist društva Allianz SE. „Čak štoviše. Stroža regulacija u Kini i više je nego dobrodošla jer predstavlja znak sljedeće faze uravnoteženijega i održivijega razvoja. Nadalje, Kina više nije sinonimna samo s velikim rastom. Tehnološki napredak na tome tržištu ostavlja bez daha. Kina je očiti predvodnik u primjeni umjetne inteligencije, inovativnim rješenjima za plaćanje i digitalnim ekosustavima. Kina je tržište na koje valja obratiti pozornost. U njoj se ogleda budućnost našega sektora.“

Istočnoeuropski osiguravatelji 2018. su godine uživali u rastu premija od 9,1 % pa je već treću godinu zaredom ostvaren uspješan rast (2017.: 9,3 %, 2016.: 8,9 %). Premije osiguranja imovine te osiguranja od nezgoda ubrzano su rasle dosežući 8,8 % u usporedbi sa 6,6 % 2017. godine. Ukupan iznos premija u toj je kategoriji na kraju 2018. godine iznosio 41,6 milijardi eura. S druge strane, u kategoriji životnoga osiguranja rast premija usporio je na 9,9 % u usporedbi s izvanrednih 16 % 2017. godine. Međutim, ta je stopa rasta i dalje bila druga najveća u posljednjih deset godina. Ukupni iznos premija bio je jednak 17,9 milijardi eura. Ovim tržištem, za razliku od ostalih tržišta u razvoju (i većine zapadnoeuropskih tržišta), dakle, dominira kategorija osiguranja imovine i osiguranja od nezgoda.

Na hrvatskome tržištu osiguranja prihod od premija (za osiguranje imovine i životno osiguranje) 2018. je godine porastao za 9,0 %, što predstavlja najveći rast od 2007. godine. Obje su kategorije osiguranja pridonijele tomu velikom rastu: Premije za životno osiguranje porasle su za 6,6 %, dok su premije za osiguranje imovine i osiguranje od nezgode – koje čine dvije trećine hrvatskoga tržišta – porasle za nevjerojatnih 10,2 %. Brži porast tržište osiguranja imovine i osiguranja od nezgode posljednji je put ostvarilo davne 2002. godine. Uz prošlogodišnji je nagli rast to tržište konačno ponovno doseglo svoj pretkrizni vrhunac iz 2008. godine kada je riječ o ukupnome prihodu od premija. Hrvatsko je tržište jedno od razvijenijih u Istočnoj Europi: u Hrvatskoj su i gustoća osiguranja (premija po glavi stanovnika, 302 eura) i penetracija osiguranja (premije kao udio BDP-a, 2,4 %) iznad regionalnoga prosjeka (155 eura i 1,8 %).

Allianz Research očekuje nastavak oporavka tržišta osiguranja te predviđa da će rast premija na svjetskoj razini tijekom sljedećega desetljeća doseći oko 5 % (nakon ne baš sjajnih 3 % u proteklome desetljeću). Uzmemo li u obzir sve brže demografske promjene, posebno na tržištima u razvoju na kojima sustavi socijalnoga osiguranja nisu dovoljno razvijeni, životno bi osiguranje trebalo ponovno ostvariti nešto brži rast od kategorije osiguranja imovine i osiguranja od nezgode (5,5 % naspram 4,4 %). U Istočnoj se Europi očekuje i nešto veći rast zbog još uvijek pozamašnih zaostataka u razvoju: ta bi regija tijekom sljedećega desetljeća trebala postići rast od 6,3 % godišnje. Za razliku od razvoja koji se očekuje na globalnoj razini, u toj bi regiji osiguranje imovine i osiguranje od nezgode trebalo i dalje premašivati životno osiguranje (6,6 % naspram 5,4 %). U Hrvatskoj, koja predstavlja jedno od razvijenijih tržišta u toj regiji, prognoze nisu toliko sjajne: očekuje se rast od 3,4 % godišnje. To, međutim, predstavlja izniman napredak u usporedbi s proteklim desetljećem (-0,2 % godišnje).

Veliku nepoznanicu, međutim, predstavlja digitalizacija osiguranja. „Sektor osiguranja suočen je sa seizmičkim pomakom koji će zauvijek promijeniti njegovu budućnost“, istaknula je Patricia Pelayo, ekonomistica zaposlena u institutu Allianz Research. „Umjetna inteligencija i tehnologije koje su povezane s njome ukorijenit će se u poslovanju. Osiguranje je na pragu drastične promjene. Međutim, utjecaj te promjene na rast premija zasad je još nejasan: rjeđi zahtjevi (od upravljanja rizicima do prevencije rizika) te manji troškovi rada i distribucije govore u prilog manjemu rastu premija, no kompenzacija u vidu dopiranja do većega broja klijenata i novih proizvoda (npr. kibernetičko osiguranje) daje naslutiti kako postoji mogućnost suprotnoga razvoja. Gotovo je nemoguće predvidjeti koji će čimbenik odnijeti prevagu.“

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design