Ulagačima moramo pokazati svu raskoš našeg inovatorskog potencijala

In Konferencije / savjetovanja
Burilović

”Nema inovatorskog natjecanja na svijetu s kojeg se naši predstavnice ne vrate bez nekoliko zlatnih medalja. Dakle, inspiracije i ideja imamo. Ono što nam nedostaje je kvalitetan sustav koji će povezivati ulagače i inovatore, ali i kapital uz pomoć kojeg bi te genijalne ideje komercijalizirali i pretočili u financijski uspjeh. Taj korak od zamisli do tržišta je ključan u današnjem gospodarstvu i zato moramo ulagačima pokazati svu raskoš hrvatskog inovatorskog potencijala“, istaknuo je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović na međunarodnoj B2B konferenciji “Hrvatska – mjesto za inovacije i pametne investicije” koju je u Zagrebu organiziralo Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom.

Burilović je podsjetio na Hrvatsku bogatu tradiciju inovatorstva – od Fausta Vrančića, Nikole Tesle i Slavoljuba Penkale do Lavoslava Ružičke i Ivana Vučetića. „Svi oni su svojim izumima mijenjali svijet na bolje. Danas imamo novu generaciju umova koji guraju naše gospodarstvo u novo, digitalno doba. To su ljudi poput Mate Rimca i tvrtke poput Altpro-a, DOK-ING-a, Jel-Tom-a i brojnih drugih“, rekao je Burilović.

Cilj konferencije omogućiti povezivanje inovativnih tvrtki iz Hrvatske koje su zainteresirane za pronalazak investitora ili partnera, s investitorima i partnerima koji traže prilike za suradnju u daljnjem razvoju inovativnih projekata, proizvoda i usluga te s investitorima koji traže priliku za ulaganja, riječ je o 300 projekta teških gotovo 5 milijardi kuna.

„Umrežiti realni poduzetnički sektor, akademsku zajednicu i posjeti za stol nas dužnosnike lokalne i centralne države i sve to skupo relativno brzo provesti kroz jedan labirinti, sve to napravljeno je u ovih godinu dana te ubuduće više nećemo govoriti o brzini nego o akceleraciji“, ministar gospodarstva poduzetništva i obrta Darko Horvat, koji je pozvao sve asocijacije da se uključe u projekte ministarstva koje mogu pomoći da se uključe u projekte koji provodi ministarstvo.

Zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol istaknuo Europa kad su u pitanju investicije u inovacije zaostaje za SAD-om Kinom i Indijom.

„Mnogi su razlozi za to, moje je mišljenje da je Europa puna propisa i regulativa, kako na europskoj tako i na nacionalnim perspektivama. Mi reguliramo puno toga, neki su potrebni a neki nisu. Tu se može puno napraviti, i da je naš program reduciranje birokracije za jednu trećinu“, rekao je Sokol navodeći kako se u novom europskom proračunu za 2020. – 2027. Hrvatska treba odrediti prioritete.

Državni tajnik u ministarstvu znanosti Tome Antičić istaknuo je nužnost uspješnog povezivanja znanosti te malog i srednjeg poduzetništva za gospodarski rast.

„Kad govorimo o sinergiji poduzetništva, akademske zajednice i novih tehnologija ta sinergije se potiče, no Hrvatska ne stoji dobro., mi smo tu znatno ispod prosjeka EU. Hrvatska mora biti kao Europska unija i bolja od nje“, rekao je Antičić te istaknuo kako se ove godine planira ulaganje 2 milijarde kuna za projekte koji spajaju znanost i inovacije .

Konferencija se održava u sklopu “Strateškog projekta za podršku uspostavi inovacijske mreže za industriju i tematskih inovacijskih platformi” kojeg Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta provodi u partnerstvu s Hrvatskom gospodarskom komorom. Projekt je sufinanciran iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“

You may also read!

wall

Očekuje se daljnja nestabilnost na burzama

Ulagači nervozno iščekuju početak trgovanja na Wall Streetu u ponedjeljak, nakon prošlotjednog potonuća cijena dionica po objavi američkog predsjednika

Read More...
benga

Cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 10 posto

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna potonule više od 10 posto jer bi trgovinski rat mogao izazvati

Read More...
Žene u ribarstvu - nevidljiva snaga

Žene u ribarstvu – nevidljiva snaga

Prvo okupljanje žena u ribarstvu na Mediteranu Tradicionalno se ribarstvo oduvijek smatralo muškim poslom. Ipak, žene su važan, ali manje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design