U Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je Infodan poslovnog programa Business Development and Innovation Croatia koji se financira iz norveške darovnice i dio je financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora i Norveške darovnice (EEA and Norway Grants) za razdoblje 2014. do 2021. godine.
Potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić istaknuo je kako program prilika za dodatni razvoj gospodarske suradnje između Hrvatske i Norveške. „Cilj programa nije samo ekonomska stabilnost, već i bolja povezanost hrvatske s najjačim gospodarstvima svijeta, poput norveškog. Naša suradnja počela je 2016., odredili smo najperspektivnije sektore i na osnovu te analize definirali program. Danas predstavljamo financijski mehanizam težak preko 20 milijuna eura za razvoj inovativnih poduzetničkih projekata na području zelene industrije i plavog gospodarstva. Ovo je idealna prilika da se upoznate s detaljima kako bi mogli uspješno aplicirati za ta sredstva sa svojim kvalitetnim projektima“, istaknuo je Barbarić.
Veleposlanik Kraljevine Norveške u Hrvatskoj Haakon Blankenborg je poručio kako moramo biti odgovorni, boriti se protiv virusa i gledati u budućnost. „To su nam ciljevi i kroz ovaj inovacijski program. Na virus i njegov pritisak na ekonomiju nismo računali, ali sada moramo umanjiti štetu koju radi kako bi imali što snažnije temelje za razvoj kad pandemija prestane. Koronakriza je učinila ovaj program i vaše inovacije još relevantnijima jer će oporavak gospodarstva zahtijevati prekograničnu suradnju i kreativan pristup rješavanju problema“, naglasio je Blankenborg, dodavši kako je zadovoljan raspodjelom rada u sklopu programa koji organizira Innovation Norway u partnerstvu s HGK.
„Mi smo se pobrinuli za financijski dio, HGK vodi računa vodi računa o tome da natječaj bude proveden transparentno, a na vama poduzetnicima je da osmislite inovativne projekte“, zaključio je.
Hrvatska ukupno kroz darovnicu ima na raspolaganju preko 103 milijuna eura za projekte orijentirane na inovacije, istraživanje i razvoj, socijalnu inkluziju i ekologiju, a zainteresirani poduzetnici imali su priliku čuti sve što ih zanima vezano uz sam o natječaj Programa, postupke, obrasce i prateće dokumente prijave za bespovratna sredstva.
Fokus ovog dijela programa stavljen je na projekte iz područja inovacija zelene industrije i plavog rasta (Green Industry Innovation i Blue Growth), a prijaviti se mogu male, srednje i velike tvrtke koje nemaju više od 25 posto državnog vlasništva. Projekti koji se prijavljuju moraju zadovoljiti dva temeljna kriterija – moraju biti inovativne tehnologije/rješenja/proizvodi/usluge (novo na tržištu) i/ili uključivati primjenu inovativnih tehnologija/rješenja/proizvoda unutar tvrtke (novo za tvrtku).