Prevenirati mišično-koštana oboljenja povezana s radom

In Zdravlje
vito

Poremećaji mišićno-koštanog sustava povezani s radom predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem u Hrvatskoj i Europi, što upućuje na potrebu jačanja svijesti,odgovornosti i prevencije u organizaciji i provedbi učinkovitih mjera zaštite na radu kako u radnom okružju, tako i prilikom rada koji se obavlja od kuće. U tom cilju konzorcij Napo predstavio je šest novih videouradaka koji su i ovaj put puni humora i korisnih savjeta.

Sigurnost i zdravlje na radu u samom su srcu europskog projekta od njegovih početaka, tj. od osnivanja Europske zajednice za ugljen i čelik. Glavna prekretnica u radu tadašnje Europske ekonomske zajednice u području sigurnosti i zdravlju na radu bilo je donošenje Okvirne direktive o sigurnosti i zdravlju na radu (89/391/EEZ) 1989. godine. Direktivom su donesena zajednička načela i uvedena je procjena rizika kao temelj zakonodavstva o sigurnosti i zdravlju na radu. Nakon donošenja Okvirne direktive, potaknuta velkim brojem nesreća na radu Europska komisija pokrenula je kampanju diljem Europe u cilju osvješćivanja javnosti o štetnim učincima nesigurnog radnog okruženja: 1992. proglašena je Europskom godinom sigurnosti, higijene i zaštite zdravlja na radu.

Taj događaj kao i donošenje sve većeg broja zakona o sigurnosti i zdravlju na radu postavili su temelje za osnivanje specijalizirane agencije posvećene sigurnosti i zdravlju na radu, EU-OSHA-e. U listopadu 1993. na sastanku na vrhu Vijeća donesena je odluka o osnivanju Agencije.Od samih početaka, EU-OSHA radila je zajedno s Europskom komisijom u skladu sa strategijama EU-a za sigurnost i zdravlje na radu i imala je ključnu ulogu u provođenju tih strategija te u komunikaciji, pri čemu poseban značaj imaju kampanje ,edukativni video materijali i niz drugih aktivnosti.

Napo je postao glavni ambasador EU-OSHA-inih kampanja za zdrava radna mjesta, a mnogi filmovi o njemu povezani su s tim kampanjama ili im služe kao potpora.

Napo, je junak niza animiranih filmova, o temi sigurnosti i zdravlja na radu te prevenciji rizika.Zajedno sa svojim radnim kolegama, Napo se pojavljuje u nizu filmova bez verbalne komunikacije, čime se omogućuje da ga osobe bilo kojeg podrijetla, kulture i dobi razumiju i poistovjete se s njim.

Napo predstavlja radnika u bilo kojoj industriji ili sektoru. Često je izložen uobičajenim opasnostima i rizičnim situacijama na radnom mjestu. Aktivno je uključen u utvrđivanje rizika i pružanje praktičnih rješenja.

Filmski konzorcij Napo nastao je u okviru Europske godine zdravlja i sigurnosti na radu 1992./1993. i Europskog filmskog festivala u organizaciji Europske komisije. Konzorcij Napo trenutačno ima osam članova – AUVA (Austrija), CIOP (Poljska), DGUV (Njemačka), EU-OSHA (Bilbao, Španjolska), INAIL (Italija), INRS (Francuska), SUVA (Švicarska) i TNO (Nizozemska), što potvrđuje važnost europske i nacionalnih javnih specijaliziranih institucija u području sigurnosti i zaštite zdravlja na radu.

Serija video filmova pomaže pojedincima i organizacijama osvijestiti mišićno-koštane poremećaje poput bolova u leđima, poremećaja gornjih udova te ozljeda uzrokovanih naprezanjem kroz opetovane pokrete u svim aspektima života pojedinog radnika. Takav način razmišljanja doprinosi razvoju sveobuhvatnih rješenja u organizacijama, kojima se smanjuju posljedice mišićno-koštanih poremećaja i pomaže u osiguranju optimalnih uvjeta radnicima, njihovim obiteljima i zajednici.

Cilj je ovih mrežnih resursa pomoći organizacijama da uz pomoć filmova o Napu ne samo podignu svijest o temama sigurnosti i zdravlja, nego i potaknu grupne rasprave među rukovoditeljima, zaposlenima i drugim subjektima. Kao edukativni materijali prikladni su i za primjenu u programima strukovnog osposobljavanja.

Sjedeći rad, monotoni i repetitivni pokreti, manjak fizičke aktivnosti i podizanje teških tereta neki su od čimbenika rizika s kojima se suočavaju Napo, Napette i Šef kako bi zaustavili ili smanjili opterećenje mišićno-koštanog sustava na radnome mjestu.

Ergonomski se rizici javljaju gotovo na svakom radnom mjestu. Utječu na radnike u proizvodnji ali i na ljude koji rade u uslužnim djelatnostima te na uredske radnike.Dugotrajna bolovanja i čekanja na terapijske postupke, česti izostanci s rada, troškovi liječenja, i patnja radnioka zbog bolnih stanja upućuju na potrebu odlučnog djelovanja. Rizici se ne mogu u potpunosti ukloniti, ali je moguće poduzeti troškovno učinkovite mjere za sprječavanje ili smanjivanje određenih mišićno-koštanih poremećaja.Za radnike koji već imaju mišićno-koštane poremećaje, izazov je održati njihovu sposobnost za rad, zadržati ih na poslu, reintegrirati ih na odgovarajuće radno mjesto,pri čemu je potrebna i suradnja sa Zavodom za profesionalnu rehablitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Rana i pravodobna intervencija, tehničke i organizacijske preventivne mjere, ergonomska oprema i zdravlje mišićno-koštanog sustava od školske dobi i tijekom radne karijere prikazuju se u svakoj sceni kako bi se prenijela jednostavna poruka da se poremećaji mišićno-koštanog sustava povezani s radom mogu spriječiti.

Na zanimljiv i poučan način upoznajte Napa u njegovoj novoj pustolovini Napo u…Smanjite opterećenje – 2021. i učinite dostupnim video materijale rukovoditeljima i zaposlenicima.

Danas se više nego ikad prije nameće imperativ ulaganja u ljudske resurse, a dio tog ulaganja je zaštita na radu i zaštita zdravlja radnika.Ostvarivanje punog radnog vijeka zahtijeva stvaranje sigurnog i zdravog radnog okruženja tijekom cijelog radnog vijeka.
Primjenom koncepta cjeloživotnog učenja potrebno je poslodavce i zaposlenike kao i najširu javnost, kontinuirano osvješćivati o važnosti i koristima dobrog organiziranja i upravljanja zaštitom na radu, a država određenim i konkretnim stimulativnim mjerama mora to podupirati, kao strateški nacionalni interes.Visoka razina sigurnosti na radu i dobro zdravlje radnika preduvjet su za produljenje radnog vijeka, aktivno i zdravo starenje. Navedeno zahtijeva stvaranje sigurnog i zdravog radnog okruženja za sve radnike i promicanje kulture prevencije.

Više informacija o mišićno-koštanim problemima vezanim uz rad možete saznati na www.sigurnost.eu (Vijesti).

Vitomir Begović

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design