Održan peti panel u sklopu projekta „21 put prema uspjehu V2“

In Konferencije / savjetovanja
put prema uspjehu V2

Panelistice petog panela „RODNA RAVNOPRAVNOST I ŽENSKI LEADERSHIP U PRAVNOJ PROFESIJI“ bile su Tarja Krehić, Tena Šimonović Einwalter, Snježana Vasiljević i gošća Tina Drolec Sladojević.

Peti panel u sklopu projekta „21 put prema uspjehu“ održao se u četvrtak, 17. veljače u DoubleTree By Hilton Hotelu u Zagrebu te live-streamom na Entrio platformi. Tema jučerašnjeg panela bila je „Rodna ravnopravnost i ženski leadership u pravnoj profesiji“ o kojoj su razgovarale panelistice Tarja Krehić, Tena Šimonović Einwalter, Snježana Vasiljević i gošća druženja Tina Drolec Sladojević, dok su panel moderirale Natalija Labavić i Vedrana Likan.

U sklopu panela, odvjetnica i partnerica u Odvjetničkom društvu Krehić & Partneri, Tarja Krehić istaknula je ekonomski rezultat poboljšanja rodne ravnopravnosti te važnost promjene razmišljanja u društvu: „Na EU nivou, poboljšanje rodne ravnopravnosti može voditi povećanju BNP-a od 6,1 do 9,6 % što iznosi 1,95 do 3,15 milijarde Eura. Zemlje s najvećim mogućim poboljšanjima, među kojima je i Hrvatska, imaju potencijal za rast BNP-a do 12% samo uslijed bolje rodne ravnopravnosti. Osim promjene zakonodavnog okvira, za stvarnu promjenu u svim aspektima funkcioniranja društva, uključujući i pravnu profesiju, potrebno je mijenjati dominantne načine razmišljanja koji su značajno pod utjecajem stereotipa. Ovakve inicijative su odličan način da se problematizira što je to ženski leadership općenito, i kako ga na pravi način instrumentalizirati za poboljšanje kvalitete same profesije, a onda i naše pozicije unutar nje.”

Uz 20 godina uspješne odvjetničke prakse u Hrvatskoj i u vodećim europskim odvjetničkim uredima, Tarja Krehić je uz podršku američke ambasade u Hrvatskoj i američkog State Department-a prije 5 godina osnovala Hrvatsku udrugu žena u pravnoj profesiji. Po uzoru na hrvatsku udrugu, ove godine je pokrenula i inicijativu za osnivanje udruga pravnica u Bosni i Hercegovini te Srbiji.

Važnost mijenjanja razmišljanja i obrazovanja u društvu naglasila je i izvanredna profesorica s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Snježana Vasiljević: “Uspjeh nije slučajan. Kako bi postigli rodnu ravnopravnost potrebna je promjena svijesti i kod žena i kod muškaraca. Ključ je u obrazovanju.” Naime, izv. prof. dr. sc. Snježana Vasiljević se tijekom svojeg obrazovanja na London School of Economics and Political Science te Pravnom fakultetu Sveučilišta u Liverpoolu specijalizirala u području temeljnih (ljudskih) prava i rodne ravnopravnosti u Europskoj uniji.

Na panelu je svoje viđenje stanja rodne ravnopravnosti i ženskog leadershipa u pravnoj profesiji podijelila pučka pravobraniteljica te prva hrvatska dobitnica diplome Međunarodnog instituta za ljudska prava u Strasbourgu, mr. sc. Tena Šimonović Einwalter. „Idealno je kada možeš raditi u području koje te motivira, jer je onda posao više od posla, nije ti teško uložiti ekstra vrijeme i trud, a usavršavanje je nešto što te zanima i veseli. No, čak i kada su motivirane i izvrsne, ženama je, posebno mlađim ženama, često teže doći na pozicije vodstva, a ako/kada do njih i dođu, ne dobivaju poštovanje koje bi – i prije nego uopće otvore usta, samom svojom pojavom – dobivali stariji muškarci na istoj poziciji. Stoga, kada dođeš na poziciju vodstva, naprijed te tjera odgovornost koju ta pozicija nosi, motivacija za područje (koju treba očuvati kroz godine), a ako te netko manje uvažava jer odudaraš od slike koju imaju – i želja razbiti im predrasude.“ – izjavila je Tena Šimonović Einwalter.

Gošća našeg druženja bila je Tina Drolec Sladojević, osnivačica Odvjetničkog društva Drolec Sladojević u Ljubljani čiji je rad usmjeren na korporativno i građansko pravo. Tina Drolec Sladojević zaključila je kako: „Biti dobar leader ne ovisi o tome jesi li si žena ili muškarac, već prije svega o karakteru. Žene u pravnoj profesiji koje vjeruju u sebe, vrijedne su, prodorne i ustrajne, imaju jednake šanse uspjeti u poslu kao i muškarci. Osim toga, mi žene bi trebale iskoristiti naše prednosti, kao što su empatija, neopterećenost egom i ženstvenost.”

O projektu „21 put prema uspjehu“
Projekt ima za cilj promicanje, poticanje i stvaranje ohrabrujućeg i poticajnog okruženja u kojemu mladi mogu razvijati vlastiti profesionalni i osobni potencijal. Kroz zanimljive razgovore i inspirativne priče uspješnih žena, fokusirat ćemo se na ulogu žena u društvu kao i na važnost interdisciplinarnosti, uključivosti i prihvaćanje različitosti te poticati kulturu uspjeha. Cilj projekta je motivirati i inspirirati prvenstveno mlade – studente završnih godina fakulteta i u fazi ranog zaposlenja, da vjeruju u uspjeh temeljen na predanosti, upornosti, znanju, pravim vrijednostima i vlastitim kvalitetama.

Nova faza projekta provodi se u suradnji sa Sveučilištima i Fakultetima u 5 hrvatskih gradova – Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Puli.

15 panela i tri cjeline
U novoj fazi projekta, u sklopu 15 panela i tri tematske cjeline – Žene u pravnoj profesiji, Žene na start-up i scale-up sceni te Žene u kreativnoj industriji i kulturi neke od najuspješnijih žena Hrvatske pokazat će, kroz svoja iskustva, kako je moguće mijenjati društvo, jačati gospodarstvo i utjecati na pozitivne promjene. Panele, uz Vedranu Likan, moderiraju Natalija Labavić, Manuela Šola i Saša Cvetojević, a paneli se održavaju svakog četvrtka počevši od siječnja do svibnja 2022. s početkom u 18 sati na lokacijama Hilton hotela u Zagrebu te uz live-stream na Entrio platformi. Krovno događanje projekta bit će LeaderSHE konferencija u lipnju 2022.

Značaj i vrijednost projekta prepoznali su i brojni institucionalni pokrovitelji i partneri, a među njima predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, Grad Zagreb, Vladin ured za ravnopravnost spolova, Europski parlament – Ured u Zagrebu, Europska banka za obnovu i razvoj, Akademija za politički razvoj.

Partneri iz privatnog sektora koji podržavaju projekt su Hilton Hoteli Zagreb, Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb i Varteks. Organizacijsku podršku projektu osigurali su Broadcast.hr, Entrio, Komunikacijski laboratorij i Poduzetnički mindset.

You may also read!

Tonći Glavina

Hotelski sektor ulazi u sljedeću sezonu s optimizmom, a za jačanje konkurentnosti ključno je potaknuti veća ulaganja u nove kapacitete koja osiguravaju veću dodanu vrijednost i održivost hrvatskog turizma

Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću te optimistično gleda na sljedeću sezonu,

Read More...
Od izvora do mora 2024_Ranko Šuvar CROPIX_3

Obilježen završetak ovogodišnjeg izdanja projekta ‘Od izvora do mora’

Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora

Read More...
Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51posto privatnog sektora

Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51 posto privatnog sektora

U Hrvatskoj samo oko 15 posto poduzeća izvozi, a istovremeno ta baza poduzeća zapošljava više od polovice svih radnika

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design