Cijene nafte blizu 86 dolara

In Financije i gospodarstvo
nafta

Cijene nafte približile su se u petak na međunarodnim tržištima razini od 86 dolara budući da je trgovce ohrabrilo popuštanje inflacije u SAD-u, raspirivši nagađanja da će središnja banka uskoro sniziti troškove zaduživanja, što bi potaknulo gospodarsku aktivnost i potražnju za energentima.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 49 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 85,89 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 69 centi višoj cijeni, od 83,31 dolar.

Raspoloženje investitora ‘podiglo’ je izvješće o inflaciji u SAD-u koje je pokazalo da potrošačke cijene u lipnju na mjesečnoj razini pale prvi puta od početka pandemije, raspirivši nagađanja da bi središnja banka uskoro mogla sniziti kamatne stope.

Niži troškovi zaduživanja potaknuli bi gospodarski rast, što bi značilo i snažniju potražnju za energentima.

Trgovci još čekaju jasnije signale iz Feda. Predsjednik Jerome Powell priznao je da cjenovni pritisci u zadnje vrijeme popuštaju, ali je u Kongresu rekao da još nije spreman proglasiti pobjedu nad inflacijom. Dobijemo li još dobrih podataka, to će ojačati argumente u prilog sniženju kamatnih stopa, izjavio je čelnik središnje banke.

“Brojke koje pokazuju ‘hlađenje’ inflacije u SAD-u mogle bi Fedu poslužiti kao argument za stav da treba požuriti s ublažavanjem monetarne politike. No, činjenica je i da se nadovezuju na niz neugodnih iznenađenja u ekonomskim podacima SAD-a koji jasno signaliziraju slabljenje američkog gospodarstva ”, rekao je Yeap Jun Rong iz IG-a.

Potporu cijenama pružaju i naznake snažne ljetne potražnje za gorivom u SAD-u.

Potražnja za benzinom dosegnula je u prošlom, prazničnom tjednu 9,4 milijuna barela dnevno, najvišu razinu od 2019., prema vladinim podacima objavljenim u srijedu. Potražnja za avionskim gorivom bila je u četverotjednom prosjeku najviša od siječnja 2020.

Cijene će se i u idućim danima kretati u ograničenom rasponu budući da će procjene o snažnoj potrošnji goriva tokom ljeta neutralizirati kontinuirana slabost gospodarstva i neizvjestan oporavak potražnje na dulji rok, objašnjava Emril Jamil iz LSEG-a.

Trgovci su na oprezu i zbog naznaka slabljenja potražnje u Kini, najvećem svjetskom uvozniku.

“Korekcija cijena na niže razine u proteklim danima očito je završila, ali tempo njihova rasta u idućim razdoblju mogao bi zakočiti smanjenih kineski uvoz nafte, koji je u lipnju potonuo za 11 posto u odnosu na prošlu godinu”, objašnjava Tamas Varga iz PVM-a.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je u četvrtak barel košarice nafte njezinih članica poskupio 71 cent, na 86,11 dolara. (H)

You may also read!

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

Restoran Zora Bila prvi dobitnik nagrade Dobar Tech

U sklopu Dana hrvatskog turizma, održanih u Opatiji, dodijeljena je nagrada Dobar Tech - METRO nagrada za najbolji digitalni

Read More...
dan-poduzetnika

HUP: Uz uklanjanje prepreka gospodarski rast mogao bi biti i brži

Hrvatsko gospodarstvo raste po najvišim stopama u EU, ali rast bi mogao biti još brži, a Hrvatska bi mogla

Read More...
Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...

One commentOn Cijene nafte blizu 86 dolara

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design