Cijene nafte pale ispod 75 dolara

In Vijesti iz svijeta
nafta

Cijene nafta pale su u petak na međunarodnim tržištima ispod 75 dolara budući da se strah od posustajanja potražnje u Kini nadovezao na prognoze o slabljenju uragana koji je omeo proizvodnju u američkom dijelu Meksičkog zaljeva.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 93 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 74,70 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,05 dolara nižoj cijeni, od 71,31 dolar.

U drugoj polovini tjedna pozornost trgovaca ponovo se preusmjerila na potražnju nakon što su podaci kineske uprave pokazali pad uvoza nafte u listopadu, deveti mjesec zaredom, i to za devet posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec.

“Kineski uvoz nafte posustaje zbog slabije potražnje u uvjetima mlakog gospodarskog rasta i naglog razvoja e-mobilnosti”, rekao je Carsten Fritsch iz Commerzbanka.

Ulagače nisu umirili ni novi potezi Pekinga, koji bi trebali osigurati kontrolu nad nabujalim dugom lokalne uprave.

Plafon zaduživanja lokalne uprave podignut je za šest bilijuna juana (836,4 milijarde dolara), kroz razdoblje od tri godine, uz napomenu da bi službeni novi dug trebao zamijeniti “skriveni” i osloboditi kapacitete zajmodavaca za financiranje gospodarstva.

Ulagači su razočarani zato što Peking nije usvojio izravne poticaje pa su cijene nafte pale, objašnjava Giovanni Staunovo iz UBS-a.

Strah od mlake kineske potražnje nadovezao se na prognoze o slabljenju uragana Rafaela, koji je smanjio proizvodnju u američkom dijelu Meksičkog zaljeva za 391.214 barela dnevno.

Rafael bi u idućim danima trebao oslabiti i udaljiti se od naftnih polja u Meksičkom zaljevu, objavio je američki Nacionalni centar za uragane.

Američka potražnja pokazuje pak znakove slabosti, prema padu zaliha nafte u prošlom tjednu za 2,1 milijun barela.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u četvrtak barel košarice nafte njezinih članica poskupio 47 centi, na 74,41 dolar.

(Hina)

You may also read!

Tonći Glavina

Hotelski sektor ulazi u sljedeću sezonu s optimizmom, a za jačanje konkurentnosti ključno je potaknuti veća ulaganja u nove kapacitete koja osiguravaju veću dodanu vrijednost i održivost hrvatskog turizma

Hotelski sektor izuzetno je zadovoljan ostvarenim rezultatima ove turističke godine i visokom popunjenošću te optimistično gleda na sljedeću sezonu,

Read More...
Od izvora do mora 2024_Ranko Šuvar CROPIX_3

Obilježen završetak ovogodišnjeg izdanja projekta ‘Od izvora do mora’

Simboličnom sadnjom na lokaciji Turističko-edukativni centar Novo Čiče u Velikoj Gorici, obilježen je završetak ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora

Read More...
Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51posto privatnog sektora

Svega oko 15 posto hrvatskih tvrtki izvozi, ali one zapošljavaju 51 posto privatnog sektora

U Hrvatskoj samo oko 15 posto poduzeća izvozi, a istovremeno ta baza poduzeća zapošljava više od polovice svih radnika

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design