Cijene nafte pale prema 75 dolara, stišana strahovanja za opskrbu

In Vijesti iz svijeta
benza

Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 75 dolara, odražavajući stišana strahovanja od poremećaja u opskrbi i naznake posustajanja potražnje u SAD-u.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 1,28 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 75,20 dolara. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 71,16 dolara.

Trgovce je ovaj tjedan zabrinuo poremećaj u isporukama nafte iz Kazahstana.

Kapaciteti cjevovoda Kaspijskog naftovodnog konzorcija (CPC) za transport nafte do izvoznih terminala u ruskoj crnomorskoj luci Novorossijsk smanjeni su u utorak za 30 do 40 posto zbog oštećenja u napadu ukrajinske bespilotne letjelice, objavila je Rusija.

Kazahstan je u utorak isporučio rekordno velike količine nafte, unatoč oštećenju cjevovoda, rekli su pak u četvrtak izvori u sektoru. Trenutno nije jasno kako budući da se 80 posto kazahstanske nafte otprema u inozemstvo CPC-om, napominje Reuters.

Cjevovod doprema naftu iz ogromnog polja Tengiz u kazahstanskom dijelu Kaspijskog jezera, a koriste ga i ruski proizvođači, napominje Reuters.

Uteg cijenama bile su i u petak naznake slabije potražnje u SAD-u.

Zalihe nafte porasle su prošli tjedan za 4,6 milijuna barela, pokazali su u četvrtak podaci ministarstva energetike. Zalihe benzina smanjile su se pak za skromnu 151 tisuću barela. Znatno veći pad bilježile su zalihe destilata, uključujući lož ulje i dizel, za 2,1 milijun barela.

Prerada je smanjena zbog sezonskog održavanja rafinerija, objasnili su u ministarstvu.

Potražnja će u idućem tjednu ojačati, procjenjuju analitičari JPMorgana, ukazujući na niske temperature u SAD-u i na završetak blagdanskog razdoblja u Kini.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u četvrtak cijena barela košarice nafte njezinih članica bila gotovo nepromijenjena i iznosila je 78,15 dolara.

(Hina)

You may also read!

euro

Strateški okvir za razvoj tržišta kapitala – cilj i čvršća regionalna integracija

Daljnji razvoj domaćeg tržišta kapitala može se postići i čvršćom regionalnom integracijom pri čemu je opći strateški cilj postizanje

Read More...
poljoprivreda

HUP upozorava na nedostatnu domaću proizvodnju umjetnih gnojiva

Hrvatska danas de facto više nema proizvodnju umjetnih gnojiva, a pored svih izazova za hrvatsku poljoprivredu daljnje povećanje cijena

Read More...
poljoprivreda

Hrvatski poljoprivrednici strahuju od povećanja uvoza jeftine hrane slabe kakvoće

Hrvatski poljoprivrednici strahuju da će trgovinski ugovori EU-a ugroziti konkurentnost i povećati uvoz jeftine hrane lošije kvalitete, izvijestila je

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design