Direktori Mercedesa, BMW i Simensa sa Xi Jinpingom

In Vijesti iz svijeta
Xi Jinping

Dok tinja trgovinski sukob Sjedinjenih Američkih Država s Kinom i Europom, kineski predsjednik Xi Jinping promovirao je svoju zemlju pred direktorima međunarodnih korporacija.

U Velikoj dvorani naroda u Pekingu Xi je ugostio i šefa Siemensa Rolanda Buscha, direktora Mercedesa Olu Källeniusa te šefa BMW-a Olivera Zipsea. Prisutni su bili i čelnik Samsunga Lee Jae-yong te američki menadžer hedge fonda Ray Dalio.

„Ulaganje u Kinu znači ulaganje u budućnost“, rekao je Xi.

Prema njegovim riječima, strane kompanije važan su dio kineske modernizacije.

„Za tvrtke poput Mercedesa i BMW-a Kina je sada najveće tržište na svijetu.“

Kina tako nastavlja svoju „ofenzivu šarma“. Drugo najveće gospodarstvo na svijetu želi ponovno postati privlačno za strane investitore.

Izravna strana ulaganja prošle su godine bila na najnižoj razini od 2008. Neke su kompanije promijenile strategiju i počele graditi dodatna uporišta izvan Kine kako bi smanjile ovisnost o kineskom tržištu.

Xi je istaknuo kako se zalaže za veću razmjenu i zaštitu prava stranih kompanija.

Kineski predsjednik izrazio je nadu da će većina stranih kompanija prevladati sumnje i iskoristiti razvojne prilike u Kini.

Peking nastoji vratiti povjerenje. Prošlog su se vikenda u Pekingu već okupili deseci direktora kompanija poput Applea, BMW-a, Mercedesa i Siemensa, kao i menadžeri iz tehnološkog i farmaceutskog sektora.

Premijer Li Qiang pohvalio je kineska postignuća na području umjetne inteligencije te obećao otvorenija tržišta i daljnje reforme.

Zbog veličine tržišta, Kina je i dalje izuzetno važna za mnoge kompanije.

Njemački proizvođači automobila, koji su godinama bilježili dobre rezultate na Dalekom istoku, suočavaju se s problemima nakon pandemije zbog jačanja kineske konkurencije i slabe domaće potražnje.

U posljednje vrijeme, njemačke automobilske kompanije sklopile su partnerstva s kineskim tehnološkim gigantima poput Alibabe kako bi ostale konkurentne na kineskom tržištu.

Zbog carinskog pritiska administracije Donalda Trumpa na Kinu, analitičari smatraju da Peking sada ima priliku ojačati odnose s Europom.

Međutim, trgovinski odnosi između Kine i Europske unije također su zategnuti zbog carina.

Zbog toga će prekomjerni proizvodni kapaciteti i carine vjerojatno biti ključne teme tijekom posjeta europskog povjerenika za trgovinu Maroša Šefčoviča Pekingu ovog tjedna.

Uoči posjeta, Europska trgovinska komora u Kini pozvala je Šefčoviča da se zauzme za rješavanje problema europskih tvrtki, poput trgovinskog deficita i otežanog pristupa javnim natječajima. dpa

You may also read!

Irena Weber

Hrvatskim poduzećima predstavljene nove poslovne prilike u projektima Europske banke za obnovu i razvoj

U organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca, Ministarstvo financija i Europske banke za obnovu i razvoj održana je konferencija „Nove poslovne

Read More...
Pontis Technology

Partnerstvom s Microsoftom Pontis Technology potvrdio predanost pružanju najsuvremenijih AI rješenja

S 20 Microsoft certificiranih stručnjaka za AI, Pontis Technology industrijama širom svijeta omogućuje da maksimalno iskoriste potencijal umjetne inteligencije

Read More...
Ratko Mutavdzic

HUP osniva Koordinaciju za umjetnu inteligenciju koja okuplja stručnjake iz svih industrija: poticanje korištenja AI-a ključ je konkurentnosti Hrvatske

U okviru HUP-Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP-ICT) osnovana je Koordinacija za umjetnu inteligenciju, inicijativa koja trenutno okuplja 76

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design