OVI indeks pao šesti mjesec zaredom, u lipnju za 8,1 posto

In Zaposlenost / plaće
ugostitelj-konobar-kava

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u lipnju je pao šesti mjesec zaredom na godišnjoj razini, za 8,1 posto, što je ipak blaži pad nego mjesec dana prije, objavio je Ekonomski institut, Zagreb (EIZ).

“OVI indeks zabilježio je pad i šesti mjesec zaredom, ali po nešto manjoj stopi u odnosu na prethodni mjesec, za 8,1 posto na godišnjoj razini u odnosu na pad od 13,4 posto u svibnju. Međutim, desezonirani podaci upućuju na rast vrijednosti indeksa u razdoblju od mjesec dana jer je OVI od svibnja porastao za 6,2 posto, što je najveća mjesečna stopa rasta još od svibnja 2022. godine”, istaknuto je u objavi na internetskoj stranici EIZ-a.

EIZ-ovi analitičari kažu da kumulativno pad od kraja prošle godine iznosi 7,3 posto, a gledano po tromjesečjima, drugo je u minusu za 1,6 posto u odnosu na prvo tromjesečje jer su desezonirane vrijednosti i u travnju i u svibnju bile negativne. Iako ovi podaci upućuju na daljnji pad aktivnosti i u drugom tromjesečju, on je ipak nešto manji nego u prva tri mjeseca, kada je pad iznosio 5,6 posto, navode.

Teleoperateri s najvećim padom, a inženjeri građevine s najvećim rastom na ljestvici najtraženijih zanimanja

Prvih pet najtraženijih zanimanja ostalo je isto u posljednjih godinu dana – prodavači su ostali na poziciji najtraženijeg zanimanja, slijede kuhari i konobari koji su zamijenili mjesta, a skladištari i vozači zauzeli su četvrto i peto mjesto.

Najveći pozitivan doprinos stopi rasta indeksa u lipnju dali su oglasi za inženjere građevine i građevinske radnike, dok su najveći negativan doprinos imali oglasi za prodavače, skladištare, konobare te hotelijere/ugostitelje, kojima je potražnja u godinu dana zajedno pala za 19 posto. Najveći pad na ljestvici najtraženijih zanimanja, i to za pet mjesta, imali su teleoperateri, s 20. na 24. mjesto. Najveći skok na ljestvici najtraženijih zanimanja, pak, imali su inženjeri građevine, koji su se pomaknuli za šest mjesta, s 15. na 9. mjesto, navode iz EIZ-a.

U lipnju se nastavio trend smanjenja udjela oglasa u kojima se traži srednja razina obrazovanja, i to za 2,5 postotnih bodova, dok se udio oglasa u kojima se traži niska, odnosno visoka razina obrazovanja povećao za 0,5, odnosno dva postotna boda. Istovremeno su oglasi u kojima se tražila srednja razina obrazovanja imali najveći negativan doprinos ukupnom broju oglasa, uz pad za čak sedam postotnih bodova, primjećuju EIZ-ovi analitičari.

Pad oglasa u svim regijama, na južnom Jadranu za 18 posto

Pad potražnje za sezonskim radnicima, napominju, vidljiv je i kroz daljnje povećanje udjela oglasa u kojima se nudi zaposlenje na neodređeno, koji je u lipnju iznosio 56,7 posto.

U svim regijama zabilježen je pad broja oglasa, koji je bio najveći na južnom Jadranu, 18 posto, a najmanji u središnjoj Hrvatskoj, 4,2 posto. Zanimanja koja su imala najveći negativan doprinos stopi pada indeksa u središnjoj Hrvatskoj bila su ona konobara, kuhara, skladištara, informatičara i teleoperatera, dok su najveći pozitivan doprinos imali oglasi u kojima su se tražili inženjeri građevine, ekonomisti, knjigovođe i građevinski radnici, stoji u objavi.

OVI – Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.

OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2020.).

(Hina)

You may also read!

poljoprivreda

Zasijano više pšenice, kukuruza i suncokreta, a smanjena sjetva šećerne repe

Statistički podaci o prvim procjenama zasijanih površina važnijih usjeva u ovoj godini pokazuju da su povećane površine pod pšenicom,

Read More...
Industrija

Njemačka industrija ovisi o rijetkim mineralima iz Kine

Njemačka industrija upozorava da, upravo u vrijeme rastućih globalnih napetosti, sve više ovisi o uvozu rijetkih minerala iz Kine. "Kineska

Read More...
benga

Cijene nafte pale ispod 69 dolara

Cijene nafte spustile su se u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod 69 dolara budući da su naznake slabije potražnje

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design