Inflacija u SAD‑u blago ubrzala u rujnu

In Vijesti iz svijeta
AMERIKA

Inflacija u SAD‑u blago je ubrzala u rujnu, uz osjetno blaži pad cijena benzina, pokazalo je u petak izvješće ministarstva rada.

Potrošačke cijene bile su u rujnu više za 3,0 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, izračunalo je ministarstvo, signalizirajući najvišu godišnju stopu inflacije od početka godine.

U kolovozu cijene su na godišnjoj razini bile više za 2,9 posto, nakon stabilnog rasta u prva dva ljetna mjeseca, za 2,7 posto.

I nakon što se isključe energija i hrana, cijene su u rujnu bile više za 3,0 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U kolovozu je temeljna inflacija iznosila 3,1 posto.

Hrana je u rujnu bila skuplja za 2,7 posto nego prije godinu dana, a isto toliko poskupjela je u kolovozu.

Plin za kućanstva ponovo je bio zamjetno skuplji, za 11,7 posto u odnosu na prošlogodišnji rujan. U kolovozu cijene su mu bile više za 13,8 posto.

Struja je pak poskupjela za 5,1 posto nakon što su joj u kolovozu cijene bile više za 6,2 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.

Benzin je pak bio za 0,5 posto jeftiniji nego prije godinu dana. U kolovozu cijene su mu bile niže za 6,6 posto.

Cijene novih vozila bile su više za 0,8 posto nego u prošlogodišnjem rujnu, slično kao i u kolovozu. Rabljeni automobili i kamioni poskupjeli su pak za 5,1 posto, nešto blaže nego na kraju ljeta.

Mjesečna usporedba pokazuje rast potrošačkih cijena u rujnu od 0,3 posto, nešto blaži nego u kolovozu.

Hrana je poskupjela za 0,3 posto, upola blaže nego na kraju ljeta.

Cijene benzina porasle su za 4,1 posto, više nego dvostruko snažnije nego u kolovozu. Struja i plin za kućanstva pojeftinili su pak za 0,5 odnosno za 1,2 posto.

Kad se isključe energija i hrana, temeljna inflacija iznosila je 0,2 posto i pokazuje blago usporavanje rasta cijena u odnosu na kolovoz, pokazalo je izvješće ministarstva.

(Hina)

You may also read!

Glavina

Novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti za suzbijanje “rada na crno” u turizmu

Novi Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti donosi novosti u suzbijanju zlouporaba te "crne i sive ekonomije" u turizmu, pa tako i obvezu

Read More...
Biograd dobiva jedinstveni obiteljski hotelski kompleks u čiju obnovu će biti utrošeno 18 milijuna eura

Biograd dobiva jedinstveni obiteljski hotelski kompleks u čiju obnovu će biti utrošeno 18 milijuna eura

Hotel Adria u Biogradu na Moru ulazi u završnu fazu opsežne obnove nakon što ga je preuzela domaća turistička

Read More...
Podravka

Podravka Agri: Proljetna sjetva u tijeku, planira se znatno veći uzgoj krumpira

U tijeku je proljetna sjetva na oranicama Podravke Agri, koja se odvija u optimalnim uvjetima zahvaljujući dovoljnim količinama vlage

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design