Amazon prihodom zauzeo prvo mjesto na svjetskoj ljestvici

In Tvrtke i tržišta
amazon

Američki div u segmentu e-trgovine Amazon postao je vodeća svjetska tvrtka po prihodu od prodaje, okončavši 13-godišnju ‘vladavinu’ domaćeg rivala Walmarta.

Amazon je izvijestio je u 2025. uprihodio 717 milijardi dolara, za četiri milijarde više od Walmarta.

Prekretnica naglašava razvoj i širenje tvrtke i izvan online prodaje, primjećuje agencija dpa.

Amazon je osnovao Jeff Bezos 1994. kao online knjižaru, a tvrtka se u međuvremenu transformirala u tehnološku silu.

Walmart i Amazon konkuriraju u prodaji robe široke potrošnje, no div elektroničke trgovine u kratkom se roku proširio i na područja upravljanja podacima, oglašavanja i pretplatničkih usluga.

Njegova podružnica za upravljanje podacima Amazon Web Services ostvarile je prošle godine prihod od gotovo 129 milijardi dolara, pružajući usluge klijentima širom svijeta, uz dodatni poticaj umjetne inteligencije.

Maloprodaja je ipak i dalje središte dio Amazonovog poslovanja, s prihodom online i fizičkih trgovina i naknadama od drugih prodavača u 2025. godini od 464 milijarde dolara. Prihod u segment oglašavanja i Prime pretplata premašio je pak 100 milijardi dolara.

Walmart je pak više od 90 posto svojih prihoda ostvario u fizičkim trgovinama i u maloprodaji na internetu.

Tvrtka je nedavno postala prvi tradicionalni trgovac na malo koji je premašio tržišnu kapitalizaciju od bilijun dolara, a pod vodstvom izvršnog direktora Johna Furnera njezin prihod u SAD-u porastao je u tromjesečnom razdoblju zaključno sa siječnjem za 4,6 posto, odražavajući kontinuirani zamah unatoč sve intenzivnijoj konkurenciji.

(Hina)

You may also read!

dubrovnik

Turistička sezona u Dubrovniku između geopolitike i skupoće

Nakon dobrih rezultata ostvarenih za Uskrs, Dubrovnik glavnu turističku sezonu dočekuje osluškujući vijesti s Bliskog istoka i suočavajući se

Read More...
nafta

Iransko otvaranje Hormuza spustilo cijene nafte ispod 87 dolara

Cijene nafte potonule su u petak na međunarodnim tržištima ispod 87 dolara nakon što je Iran na primirje u

Read More...
Rijeka Gateway

Za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra 16,2 mil. eura

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture dodijelilo je u petak ugovore za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra, ukupne

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design