Američki uvoz odjeće iz Kine potonuo u svibnju

In Vijesti iz svijeta
kina

Američki uvoz odjeće iz Kine pao je u svibnju na najnižu razinu u 22 godine, pokazali su najnoviji trgovinski podaci, odražavajući pomake u obrascima nabave pod utjecajem novih carina.

Kina je godinama bila najveći dobavljač odjeće za SAD, ali njezin je udio u američkom tržištu odjeće smanjen zbog pogoršanih trgovinskih odnosa između dva vodeća svjetska gospodarstva.

Američki uvoz kineske odjeće pao je tako u svibnju, četvrti mjesec zaredom, prema podacima Američkog povjerenstva za međunarodnu trgovinu (USITC).

SAD je u svibnju iz Kine uvezao odjeću u vrijednosti od 556 milijuna dolara, otprilike upola manjoj nego u prethodnom mjesecu. Niža vrijednost zabilježena je u svibnju davne 2003. godine.

Američki su trgovci u očekivanju Trumpovih carina početkom godine nagomilali zalihe, što se očitovalo u skoku vrijednosti uvoza odjeće iz Kine za 15 posto, na 1,69 milijardi dolara.

Nakon što ih je američki predsjednik nakratko u travnju bio povećao na čak 145 posto, sve je više trgovaca prestalo kupovati robu iz kineskih tvornica, okrećući se zemljama poput Vijetnama, Bangladeša i Indije.

SAD i Kina postigli su u međuvremenu trgovinski sporazum, ali većina vodećih američkih modnih tvrtki i dalje planira smanjiti poslovanje u Kini, a neke namjeravaju i otići, rekao je Sheng Lu, profesor modnih i odjevnih studija na Sveučilištu u Delawareu.

Isti su obrazac primijetile i revizorske tvrtke. QIMA je objavila da njezini podaci, temeljeni na tisućama inspekcija i revizija širom svijeta, pokazuju da je američka nabava iz Kine smanjena u drugom tromjesečju gotovo za četvrtinu u odnosu na prošlu godinu. Potražnja američkih maloprodajnih tvrtki za tim uslugama u jugoistočnoj Aziji porasla je pak za 29 posto.

Dobitnik je u tom preslagivanju bio i Meksiko, prema podacima USITC-a koji pokazuju skok vrijednosti američkog uvoza meksičke odjeće u svibnju za 12 posto, na 259 milijuna dolara.

Povlačenje američkih kompanija iz Kine nije nova pojava, naglašavaju u QIMA-i, napominjući da udio jugoistočne Azije u proizvodnji odjeće za američke kompanije raste još od sredine 2023. godine.

“Carinska politika američkog kabineta napravila je u drugom tromjesečju nekoliko oštrih zaokreta, ali obrasci nabave brendova i maloprodajnih tvrtki sa sjedištem u SAD-u pratili su, više-manje, dugoročne trendove uspostavljene znatno prije ovogodišnje eskalacije”, ističu revizori u QIMA-i.

Nadolazeći bi mjeseci mogli ponovno testirati američke lance opskrbe jer istječe privremena obustava carina za većinu zemalja, uz izuzetak Kine, a trgovci moraju krenuti s nabavom za blagandsku sezonu, upozoravaju.

(Hina)

You may also read!

Počele pripreme za nastup Hrvatske na Međunarodnom zelenom tjednu u Berlinu 2026.

Počele pripreme za nastup Hrvatske na Međunarodnom zelenom tjednu u Berlinu 2026.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić održao je radni sastanak s predstavnicima Hrvatske gospodarske komore

Read More...
Gradovi Vrgorac, Sveta Nedelja i Osijek pobjednici su ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora do mora

Gradovi Vrgorac, Sveta Nedelja i Osijek pobjednici su ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora do mora

Nakon provedenih akcija prikupljanja ambalažnog otpada, poznati su gradovi pobjednici ovogodišnjeg izdanja projekta Od izvora do mora. Grad Vrgorac

Read More...
rijeka

U Rafineriji nafte Rijeka proizvedeno održivo zrakoplovno gorivo

U Rafineriji nafte Rijeka po prvi put je proizvedeno održivo zrakoplovno gorivo (SAF - Sustainable Aviation Fuel), izvijestila je

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design