Njemačko gospodarstvo gubi utrku konkurentnosti na svim frontovima, bilo da je riječ o strojarstvu, kemijskoj, elektroničkoj ili bilo kojoj drugoj industriji, upozorila je Bundesbanka u ponedjeljak.
“Udio njemačkog izvoza na međunarodnom tržištu opada od 2017. godine, a izvoz raste posebno sporo od 2021. godine”, navela je središnja banka u mjesečnom izvješću.
Slabost izvoza značajno je pridonijela posrtanju domaćeg gospodarstva, koje se suočava s mogućnošću da treću uzastopnu godinu završi bez rasta.
Njemački izvoz na globalno tržište zaostaje za drugim zemljama eurozone, SAD-om i Kinom. Iako je izvoz nakratko oživio prije dvije godine, 2024. završio je padom.
Bez pada izvoza, bruto domaći proizvod bi se između 2021. i 2024. povećao za 2,4 posto, navela je Bundesbanka.
Takve procjene bude uzbunu, jer je vanjska trgovina jedan od glavnih oslonaca njemačkog gospodarstva.
Gotovo četvrtina svih radnih mjesta u zemlji ovisi o izvozu, koji je prošlu godinu završio u minusu i sada je pod pritiskom prijetnje američkih kaznenih carina.
Posebno zabrinjava što se erozija najvećeg dijela tržišnog udjela u svijetu pripisuje padu konkurentnosti ključnih industrijskih sektora.
Bundesbanka je istaknula strojarstvo, kemijsku, metalnu industriju i elektroniku, što je dodatno pogoršalo probleme zbog općeg pada potražnje za njemačkom robom, prije svega automobilima.
Slabljenje izvoza uslijedilo je nakon relativno dobrih godina njemačke vanjske trgovine, koja je, kako navodi Bundesbanka, bila stabilna od svjetske financijske krize do otprilike 2016.
Probleme posljednjih godina dodatno su pogoršali šokovi poput krize lanaca opskrbe tijekom pandemije i drastičnog poskupljenja energenata nakon ruskog napada na Ukrajinu, što je najviše pogodilo kemijsku industriju.
Središnja banka stoga poziva na reforme kojima Njemačka treba ojačati svoje temelje.
Vlasti trebaju donijeti mjere za poticanje zapošljavanja i uklanjanje dijela prepreka za useljavanje kvalificirane radne snage.
Nadalje, nužne su porezne olakšice uz privatna ulaganja, a nepotrebna birokracija mora se ukloniti, upozorila je Bundesbanka.
“Potrebna je i reforma sustava socijalne zaštite, kako bi se ograničio rast troškova i doprinosa,” stoji u izvješću, uz napomenu da se nova vlada samo djelomično kreće u tom smjeru.
Demografske promjene i starenje stanovništva, koji dodatno pogoršavaju problem manjka stručne radne snage, samo dodatno naglašavaju potrebu za reformama, dodala je Bundesbanka. dpa