Cijene nafte blizu 43 dolara, vijest o cjepivu zasjenila mjere zatvaranja

In Financije i gospodarstvo
benzin

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 43 dolara, budući da je nada koju je svijetu donijela najava cjepiva protiv covida 19 potisnula u drugi plan zabrinutost zbog utjecaja protupandemijskih mjera na potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 34 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 42,74 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 2,95 dolara.

Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 20 centi višoj cijeni, od 40,49 dolara. Jučer je dočekala zatvaranje tržišta u plusu 3,15 dolara.

Tržišta je jučer ohrabrila objava američkog proizvođača lijekova Pfizera i njemačke biotehnološke komanije BioNTech da je njihovo eksperimentalno cjepivo protiv covida 19 učinkovito više od 90 posto, temeljem prvih rezultata treće faze kliničkih ispitivanja.

Masovno cijepljenje trebat će ipak pričekati još nekoliko mjeseci, nakon što cjepivo dobije dozvolu regulatora.

“Nema sumnje da moguće cjepivo iz temelja mijenja stvari na tržištu ​nafte, na kojem polovinu potražnje stvara kretanje ljudi i stvari”, naveli su analitičari JP Morgana u bilješci.

Cijene je potaknula i jučerašnja izjava ministra energetike Saudijske Arabije da bi Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici mogli prilagoditi sporazum o smanjenju opskrbe ako potražnja do cijepljenja osjetno padne.

OPEC+ trenutno smanjuje opskrbu za 7,7 milijuna barela dnevno a u siječnju je trebao ublažiti rezove za oko dva milijuna barela dnevno.

Rast cijena zakočilo je pak opetovano uvođenje protupandemijskih mjera u Europi i njihov negativan utjecaj na potražnju.

Promet u Londonu, Parizu i Madridu naglo je pao u studenom, prema podacima za razdoblje do nedjelje navečer, koje je Reutersu dostavila kompanija za lokacijsku tehnologiju TomTom.

Najstrože su mjere blokade među europskim zemljama uvele Francuska, Velika Britanija, Španjolska i Poljska, prema indeksu Oxforda koji prati ograničenja poput zatvaranja škola i radnih mjesta i zabrane putovanja.

Pritisak na cijene stvara i skok proizvodnje u Libiji, sa 100 tisuća barela dnevno na početku rujna na sadašnjih više od milijun barela dnevno.

Odvojeno je OPEC danas na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela sirove nafte iz košarice njegovih članica u ponedjeljak iznosila 39,97 dolara, što znači da je porasla 75 centi u odnosu na prethodni radni dan. (H)

You may also read!

Hrvatske turističke ponude na sajmu FITUR u Madridu

Hrvatske turističke ponude na sajmu FITUR u Madridu

Direktor Staničić sudjelovao na sjednici Odbora pridruženih članova UN Turizma Hrvatska turistička zajednica predstavlja hrvatsku turističku ponudu na 46. izdanju

Read More...
Aminess Younique Korčula Heritage Hotel (2)

Aminess zapošljava tim za novi luksuzni heritage hotel na Korčuli: Kompanija nudi vrhunske uvjete za zaposlenike

Turistička kompanija Aminess Hotels & Resorts ulazi u novu fazu razvoja jednog od svojih najposebnijih projekata, Aminess Younique Korčula

Read More...
Gojko Ostojić

Gojko Ostojić izabran za predsjednika HUP-Udruge poslodavaca u obrazovanju

Na izbornoj sjednici Skupštine HUP – Udruge poslodavaca u obrazovanju (HUP-UPO) za novog predsjednika izabran je dr.sc. Gojko Ostojić,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design