Cijene nafte pale za dva posto zbog trgovinskog rata SAD-a i Kine

In Financije i gospodarstvo
benza

Cijene nafte u četvrtak su pale za više od dva posto, jer su strahovi od produbljivanja trgovinskog rata između SAD-a i Kine te moguća recesija zasjenili olakšanje na tržištima uzrokovano 90-dnevnom odgodom Trumpovih carina.

Na londonskom tržištu cijena barela sirove nafte pala je za 1,77 dolara, na 63,71 dolar. Na američkom je tržištu, pak, barel sirove nafte pojeftinio za također 1,77 dolar, na 60,58 dolara.

Pad je uslijedio nakon nestabilnog trgovanja u srijedu, kada su referentne cijene sirove nafte, koje su ranije tijekom dana pale za čak sedam posto, završile s porastom od oko četiri posto nakon Trumpove najave 90-dnevne odgode uvođenja recipročnih carina za većinu zemlja, iako je zadržao prvotnu stopu od 10 posto.

Međutim, odgoda primjene carina ne uključuje Kinu. Trump je povećao carine na kineski uvoz sa 104 na 125 posto, produbljujući trgovinski sukob s drugim najvećim svjetskim gospodarstvom i glavnim potrošačem sirove nafte. Kina je također u četvrtak uvela 84-postotne carine na uvoz američke robe.

Trgovinski rat između SAD-a i Kine potiče značajnu neizvjesnost oko rasta potražnje za naftom, uz veći rizik od daljnjeg pada cijena, rekla je analitičarka Panmure Liberuma Ashley Kelty. “Volatilnost ostaje visoka i teško je vidjeti gdje bi se cijene nafte mogle stabilizirati u bliskoj budućnosti”, ustvrdila je Kelty.

Voditelj strategija robe u Saxo Banku Ole Hansen rekao je da se svijet, unatoč odgodi carina, još uvijek suočava s najtežim trgovinskim preprekama od 1930-ih. “S obzirom na to da još uvijek postoji mnogo neizvjesnosti, izgledi za veliki oporavak sirove nafte nisu mogući u ovoj fazi kada se tržište mora nositi s rizikom slabljenja potražnje i rasta proizvodnje OPEC-a”, rekao je Hansen.

Analitičari u ANZ Researchu upozorili su da bi snažnije globalno usporavanje moglo dodatno sniziti cijene. “U najgorem scenariju globalne recesije, što nije naš osnovni scenarij, postoji prostor za daljnje slabljenje cijena nafte”, rekli su analitičari ANZ Researcha.

OPEC je odvojeno objavio da je u srijedu barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio za 3,14 dolara, na 63,40 dolara.

(Hina)

You may also read!

turizam

Turista i noćenja ukupno u ožujku manje nego lani, ali domaćih gostiju više

U Hrvatskoj je u prva tri mjeseca ove godine boravilo nešto više od milijun turista koji su ostvarili 2,7

Read More...
Fortenova grupa

Zvijezda ulje i majoneza i Jamnica gazirana voda – tri najjača branda u Hrvatskoj

Među prvih 10 najjačih brandova u Hrvatskoj, dvije kompanije Fortenova grupe imaju pet svojih. Dvije kompanije Fortenova grupe – Zvijezda

Read More...
cargo-partner

cargo-partner timovi u Zagrebu i Ljubljani uspješno izveli kompleksan transport elemenata za paviljone na EXPO 2025

Riječ je o logistički zahtjevnom i vremenski preciznom transportu elemenata za hrvatski i austrijski paviljon koji će se predstaviti

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design