DZS: U 2016. izvoz porastao treću godinu zaredom, ali sporije

In Izvoz
izvoz

Hrvatski robni izvoz porastao je u 2016. za 5,1 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je treća godina zaredom kako raste, ali sporije nego u prethodnim godinama, dok je uvoz lani ojačao za 4,6 posto, pokazuju u četvrtak objavljeni prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Službena statistika pokazuje da je Hrvatska od siječnja do kraja prosinca prošle godine na inozemna tržišta izvezla robe u vrijednosti od 92,2 milijarde kuna, što je 5,1 posto više u odnosu na 2015. godinu.

Istodobno je vrijednost robnog uvoza premašila 147,2 milijarde kuna i u odnosu na 2015. porasla je 4,6 posto.

Prvi podaci DZS-a pokazuju da je manjak u robnoj razmjeni Hrvatske s inozemstvom u 2016. iznosio 55,01 milijardu kuna, što je 3,8 posto više nego u 2015. godini. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 62,6 posto, što je rast u odnosu na 2015. kada je bila 62,4 posto.

Hrvatski robni izvoz u zemlje Europske unije ukupno je u 2016. godini porastao za 4,4 posto, na 61,1 milijardu kuna, dok je uvoz iz tih zemalja rastao po stopi od 3,3 posto, premašivši iznos od 113,5 milijardi kuna.

U zemlje koje nisu članice EU-a, Hrvatska je u 2016. izvezla roba za 31,1 milijardu kuna, odnosno 6,4 posto više nego u 2015., dok je uvoz iz tih zemalja porastao za 9,1 posto, na 33,7 milijarde kuna.

Rast izvoza usporio

Rast izvoza od 5,1 posto u 2016. godini znatno je sporiji nego godinu dana prije, kada je rast iznosio 11 posto. Ipak, to je treća godina zaredom kako izvoz neprekidno raste, s obzirom da je u 2014. godini ojačao 8,7 posto.

Rast uvoza u prošloj godini od 4,6 posto također je bio manji nego godinu dana prije, kada je rast iznosio 7,7 posto.

Usporavanje dinamike robne razmjene u 2016. Alen Kovač, makroekonomist u Erste banci, jednim dijelom pripisuje tome što je u 2014. i 2015. Hrvatska bilježila tzv. ‘Rotterdamski efekt’, s obzirom da je ulaskom u EU privukla jedan dio nove trgovine jer je postala ulazna zemlja za tržište EU-a.

Kad, primjerice, Mađarska nešto uvozi preko Hrvatske, domaća statistika registrira i uvoz i izvoz, jer je riječ o tranzitu. Taj trend dizao je brojke i na strani uvoza i izvoza te dinamiku trgovine tih godina držao na nešto višoj razini“, pojasnio je Kovač

Kako je istaknuo, u 2016. došlo je u tom pogledu do stabilizacije robne razmjene.

I dalje vidimo pristojan rast izvoza, koji je u cijeloj priči upotpunjen jako dobrim rezultatima turističke sezone. Izvoz je dao dobar obol rastu gospodarstva i u jednoj je mjeri kompenzirao određeni pritisak na strani uvoza, do kojeg dolazi jer se u 2016. nastavlja oporavak domaće potražnje – i osobne potrošnje i investicije, koji vuku za sobom diinamiziranje i rast uvoza“, navodi Kovač.

U 2017. očekuje nastavak trenda rasta robnog izvoza zbog dinamike rasta na najznačajnijim hrvatskim izvoznim tržištima.

Također, kada gledamo strukturu rasta koju očekujemo u Hrvatskoj ove godine, odnosno solidne stope rasta osobne potrošnje i investicijske aktivnosti, tada očekujemo i da će se pritisak nastaviti na uvoznoj strani te tako da ukupno gledano očekujemo blagi negativni učinak neto izvoza na rast gospodarstva, a samim time očekujemo i nešto malo manji suficit na tekućem računu platne bilance u odnosu na 2016.”, zaključuje Alen Kovač. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design