EBRD potvrdio procjene rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj i idućoj godini

In Financije i gospodarstvo
ebrd

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potvrdila je u utorak važeće procjene rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj i idućoj godini, ponovo ističući domaću potražnju kao glavni pokretač te izdvajajući među rizicima moguće posljedice prelijevanja Agrokorovih financijskih problema na podružnice i dobavljače.

U skladu s procjenama iz svibnja, EBRD očekuje da će hrvatsko gospodarstvo ove godine porasti 2,9 posto, te blago usporiti u 2018., na 2,6 posto.

Blago su povisili tek procjenu prošlogodišnjeg rasta, s 2,9 na 3,0 posto.

“Nakon snažnog zamaha rasta u 2016. godini (tri posto), očekuje se da će hrvatsko gospodarstvo rasti sličnom dinamikom u 2017. (2,9 posto) i blago usporiti u 2018, godini, na 2,6 posto”, objavio je EBRD u jesenjim prognozama za regiju u kojoj posluju.

“Domaća potražnja bit će glavni motor rasta u 2017.”, konstatiraju u EBRD-u.

“Oporavak potrošnje podupiru niže stope poreza, pad nezaposlenosti i rekordni prihodi od turizma, dok ulaganjima podršku pružaju povoljni uvjeti financiranja i niže stope poreza na dobit”, navode u EBRD-u.

Očekuju također da će umjereno ubrzati rast kako izvoza tako i uvoza, što bi trebalo rezultirati zanemarivim utjecajem neto izvoza na kretanja BDP-a u ovoj godini.

Iduće bi godine rast mogao blago usporiti, procjenjuju, zbog mogućeg usporavanja rasta potrošnje s obzirom na slabljenje efekata porezne reforme i manje vjerojatnosti da će 2018, biti još jedna rekordna turistička godina.

Na kratkoročne izglede za hrvatsko gospodarstvo nepovoljno bi mogao utjecati efekt prelijevanja financijskih teškoća Agrokora na podružnice i dobavljače, ponovili su najnovijem izvješću.

Srednjoročni su izgledi pak i dalje slabi zbog dugotrajnih strukturnih slabosti, uključujući visoku razinu prekomjerne zaduženosti kompanija, kontinuirano slabu provedbu reformi u poslovnom okruženju te sporu apsorpciju sredstava iz fondova Europske unije.

Sve te slabosti zahtijevaju sustavni angažman, upozoravaju iz EBRD-a.

EBRD podigao procjene za regiju

Za regiju srednje Europe i baltičkih zemalja, u koju EBRD svrstava i Hrvatsku, rast je u ovoj godini procijenjen na 3,9 posto, čime je procjena iz svibnja podignuta za 0,8 postotnih bodova.

Znatno blaže povišena je procjena gospodarskog rasta u toj regiji u idućoj godini, za 0,3 postotna boda, na 3,4 posto.

Za cijelu skupinu ukupno 37 zemalja u kojima posluju podigli su procjenu za ovu godinu za 0,9 postotnih bodova, na 3,3 posto. Usporedbe radi, u 2016. godini rast je iznosio svega 1,9 posto, napominju u EBRD-u.

Među čimbenicima zaslužnim za sveobuhvatan uspon aktivnosti duž cijele regije izvajaju rast izvoza, oživljavanje investicija i više cijene na robnim tržištima

Za 2018. godinu predviđaju pak blago usporavanje rasta, na tri posto, čime su također blago poboljšali svibanjsku procjenu, i to za 0,2 postotna boda.

Ove je godine rast ubrzao u 27 zemalja i prvi put od 2010. godine uzlazni je trend zabilježen u tako velikom broju zemalja, napominju u EBRD-u. Tako su u prvoj polovini godine sve zemlje, osim Azerbajdžana i Makedonije, zabilježile rast gospodarskih aktivnosti, dodaju.

Nekoliko zemalja, ponajprije Rumunjska i Turska, bilježi stope rasta blizu onih iz razdoblja prije globalne financijske krize, primjećuju u EBRD-u.

“Sveobuhvatan oporavak uvelike je dobrodošao razvoj situacije. Također otvara čitav niz mogućnosti za provedbu reformi koja će zajamčiti održivost snažnijeg rasta u duljem vremenskom razdoblju”, kazao je glavni ekonomist EBRD-a Sergej Guriev.

Među rizicima za aktualne procjene ponovo su izdvojene geopolitičke napetosti, tvrdokorne sigurnosne prijetnje, jačanje populističkih i anti-globalizacijskih politika u razvijenim gospodarstvima svijeta te veliki stupanj koncentracije izvora globalnog rasta. (H)

You may also read!

turizam

Turista i noćenja ukupno u ožujku manje nego lani, ali domaćih gostiju više

U Hrvatskoj je u prva tri mjeseca ove godine boravilo nešto više od milijun turista koji su ostvarili 2,7

Read More...
Fortenova grupa

Zvijezda ulje i majoneza i Jamnica gazirana voda – tri najjača branda u Hrvatskoj

Među prvih 10 najjačih brandova u Hrvatskoj, dvije kompanije Fortenova grupe imaju pet svojih. Dvije kompanije Fortenova grupe – Zvijezda

Read More...
uvoz izvoz

Vlada hrvatskim izvoznicima obećala podršku uslijed posljedica američkih carina

Vlada će aktivno štititi interese hrvatskog gospodarstva te će se znati postaviti prema svim izazovima, poručeno je u četvrtak

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design