U razdoblju od 19.- 23. listopada diljem Europe obilježava se Europski tjedan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu ,a Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) pokreće kampanju za razdoblje 2020.–2022. pod nazivom „Smanjenje opterećenja za zdrava radna mjesta” koja je usmjerena na poremećaje mišićno-koštanog sustava povezane s radom. Pokretanjem kampanje započinje program događaja i djelovanja čija je svrha informiranje javnosti o tom problemu koji pogađa milijune radnika u cijeloj Europi i o načinima njegova rješavanja.
Unatoč zakonodavstvu i inicijativama usmjerenima na sprječavanje nastanka takvih poremećaja, značajan broj radnika pati od poremećaja mišićno-koštanog sustava, koji su i dalje najčešći zdravstveni problem povezan s radom u Europi te pogađaju radnike na svim vrstama radnih mjesta i u svim sektorima. Repetitivni pokreti, dugotrajno sjedenje i podizanje teškog tereta samo su neki od čimbenika rizika koji pridonose tim poremećajima, a mogu utjecati na mišiće, zglobove, tetive i kosti. Negativni učinak tih poremećaja na kvalitetu života radnikâ vrlo je očit.
“Europska komisija u potpunosti podržava kampanju kako bi se riješio problem u pogledu poremećaja mišićno-koštanog sustava povezanih s radom. Osiguravanje najboljeg mogućeg radnog okruženja ključno je za zdravlje i dobrobit radne snage, a zbog toga je to i dužnost svih poslodavaca. Mnogi od nas, odnosno tri od pet osoba, trpe bolove u leđima, bolove zbog ukočenosti mišića ili bolove u vratu kao posljedicu obavljanja svojeg posla. To može uvelike utjecati na naše svakodnevne živote i našu produktivnost te imati štetan učinak na naše fizičko i mentalno zdravlje. Budući da pandemija trenutačno utječe na naš način života i rada, smjernice i resursi koji su danas objavljeni svima nam mogu biti od pomoći”, istaknuo je povjerenik Europske komisije za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit.
U ime njemačkog predsjedništva Vijeća EU-a Hubertus Heil, njemački savezni ministar rada i socijalnih pitanja, naglasio je da su “poremećaji mišićno-koštanog sustava prisutni u svakoj zemlji u Europi. Utječu na sve nas na različite načine. Stoga je to problem koji se mora riješiti na svakom radnom mjestu u Europi – od tvorničkih pogona i frizerskih salona do bolničkih odjela i ureda. Stoga u potpunosti podržavamo kampanju „Smanjenje opterećenja za zdrava radna mjesta”.
Mjere za sprječavanje nastanka poremećaja mišićno-koštanog sustava i upravljanje njima često su jednostavne i nisu skupe, što je jedna od ključnih poruka kampanje „Smanjenje opterećenja za zdrava radna mjesta”. Tom će se kampanjom pokušati doprijeti do radnika i poslodavaca u svim sektorima, a poseban naglasak bit će na visokorizičnim sektorima, kao što su zdravstvo te predškolski odgoj i obrazovanje.
Poseban naglasak bit će i na pružanju potpore radnicima s kroničnim poremećajima mišićno-koštanog sustava kako bi ostali radno aktivni te na potrebi uzimanja u obzir psihosocijalnih rizika i raznolikosti radnika i donošenja zajedničkih pristupa upravljanju poremećajima mišićno-koštanog sustava, uz sudjelovanje radnika, poslodavaca, pružatelja zdravstvene skrbi i drugih dionika.
Posebna će se pozornost posvetiti rizicima u nastajanju koji proizlaze iz, na primjer, digitalizacije i novih tehnologija, te načinima organizacije rada. To je sada posebno važno zbog situacije s pandemijom bolesti COVID-19, koja je brojne radnike prisilila da napuste svoje urede i rade od kuće. Dakle sigurnosni i zdravstveni rizici postoje i prilkom rada kod kuće, što upućuje na potrebu primjene svih propisanih mjera zaštite kao i kod rada u prostoru poslodavca, uz edukaciju i mjere prevencije. Poremećaji mišićno-koštanog sustava i rad na daljinu od kuće prioritetno su područje u okviru kampanje.
Prilika je u okviru svake tvrtke i ustanove analizirati prisutnost problema opterećenja mišićno-koštanog sustava kod zaposlenih ,te sukladno stanju priopremiti planove i provoditi potrebne aktivnosti osvješćivanja i sprječavanja takvih zdravstvenih problema.
Vitomir Begović