EU prilike za obrtnike tema okupljanja stručnjaka sljedećeg tjedna
Prema analizi podataka o odobrenim projektima iz posljednje tri godine, sudjelovanje obrtnika u natječajima za EU fondove poraslo je s 3,21 % u 2022. na 13,39 % u 2024. godini, uglavnom zahvaljujući jednostavnijim pozivima poput „Vaučeri za digitalizaciju“. Nasuprot tome, kod složenijih poziva usmjerenih na inovacije i zelenu tranziciju, prema podacima za 2022. godinu, obrtnici su ostvarili financiranje u svega 3,21 % projekata, što ukazuje na potrebu za dodatnim informiranjem i podrškom.
Uz vrste investicija koje se mogu financirati, veliki problem za aktivnije sudjelovanje obrtnika predstavlja minimalna visina ulaganja, propisani rezultati koje moraju postići za ostvarivanje bodova (npr. nova zapošljavanja, porast prihoda od prodaje), koji su za obrtnike često previsoki, te uvjet da je za sudjelovanje u EU pozivima potrebno imati najmanje jednog zaposlenog na temelju sati rada u prethodnoj godini. Primjerice, prema zadnjim dostupnim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje iz prosinca 2024., u 74,3% obrta zaposlena je samo jedna osoba- vlasnik obrta. Navedeno predstavlja dodatan problem u pozivima u kojima je trošak plaća zaposlenika prihvatljiv trošak, ali se isto ne primjenjuje i na vlasnike obrta.
Osim toga, čest problem su i kompleksni i dugotrajni procesi evaluacija i odobravanja projekata, kao i uopće nedostatak konkretnih poziva koji odgovaraju njihovim potrebama. Iz analize upita koje je zaprimila Hrvatska obrtnička komora u 2024. u području EU fondova, vidljivo je da se gotovo 60 % zaprimljenih upita odnosilo na mogućnosti unaprjeđenja ili širenja poslovanja nabavom opreme, za što gotovo da nije bilo nijednog dostupnog natječaja, izuzev prerađivačke industrije.
„Održavamo besplatne edukacije i konzultacije za naše obrtnike, a sljedećeg tjedna cijeli Obrtnički fokus posvećujemo toj važnoj temi i okupljamo predstavnike nadležnih tijela i stručnjake, kako bismo još jednom poslali važne poruke. Što se tiče nadolazećeg programskog razdoblja, smatramo da bi poseban fokus trebao biti upravo na mikro poduzećima, u koju spada najveći broj obrta. Prije svega to se odnosi na planiranje posebnih poziva za mikro subjekte, s manjim minimalnim iznosima financiranja i jednostavnijim načinom prijave, a u skladu s njihovim iskazanim potrebama. Također, snažno zagovaramo uključivanje šireg opsega obrtničkih djelatnosti koja prihvatljivih prijavitelja na natječaje, prepoznavanje kategorije vlasnika obrta kao zaposlenika u obrtu te uvođenje novih linija kreditiranja za mikro poduzeća i obrtnike s komponentom bespovratnih sredstava“, naglašava predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil.
Obrtnički fokus na temu EU fondovi za obrtnike – natječaji i prilike u 2025. održat će se 19. veljače u 10 sati u Hrvatskoj obrtničkoj komori. Kako bismo obrtnicima približili dostupne izvore financiranja iz EU fondova, HOK će u okviru Obrtničkog fokusa obrtnicima predstaviti mogućnosti financiranja u 2025. godini te održati panel raspravu s relevantnim stručnjacima i predstavnicima nadležnih tijela.