Hrvatska među zemljama EU-a s najvećim padom duga iskazanog udjelom u BDP-u

In Financije i gospodarstvo
bdp

Javni dug EU-a i eurozone iskazan udjelom u BDP-u smanjio se u četvrtom tromjesečju 2021. godine zahvaljujući oporavku gospodarstva od koronakrize, a Hrvatska je među zemljama s najvećim padom, pokazalo je u petak izvješće Eurostata.

Na razini EU-a javni dug iskazan udjelom u BDP-u iznosio je na kraju 2021. godine 88,1 posto. Na kraju rujna iznosio je 89,9 posto, izračunao je europski statistički ured. U eurozoni javni dug iskazan udjelom u BDP-u iznosio je 95,6 posto, smanjivši se za 1,9 postotnih bodova u odnosu na kraj rujna.

Na kraju 2020. godine javni dug iskazan udjelom u BDP-u iznosio je u EU 90,0 posto, a u eurozoni 97,2 posto. Niži dug iskazan udjelom u BDP-u odražava na oba područja oporavak gospodarskih aktivnosti, ističu u Eurostatu.

Javni je dug na oba područja bio veći na kraju prošle godine nego na kraju 2020. godine. U odnosu na kraj rujna smanjen je u eurozoni dok je u EU bio gotovo nepromijenjen, pokazuju podaci europskog statističkog ureda.

Grčka i dalje na čelu

Među zemljama EU-a najveći je javni dug na kraju prošle godine, iskazan udjelom u BDP-u, bilježila Grčka, gotovo dvostruko veći od BDP-a.

Slijedi Italija gdje je bio veći za 50,8 posto od BDP-a, a blizu su i Portugal i Španjolska s javnim dugom većim od BDP-a za 27 odnosno za 18 posto.

U Hrvatskoj konsolidirani dug opće države iznosio je na kraju prosinca 343,6 milijardi kuna, što je odgovaralo 79,8 posto BDP-a. Na kraju rujna iznosio 345,3 milijarde kuna, što je odgovaralo 82,7 posto BDP-a. Na kraju 2020. iznosio je 330,4 milijarde kuna, što je odgovaralo 87,3 posto BDP-a.

Najnižu razinu javnog duga bilježila je na kraju prošle godine Estonija, od 18,1 posto. Slijede Luksemburg i Bugarska s 24,4 odnosno 25,1 posto.

Hrvatska u društvu Portugala

U većini zemalja EU-a javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je na kraju prošle godine manji nego na kraju 2020., prve godine pandemije, zahvaljujući oporavku gospodarstva koji je potaknulo ublažavanje epidemioloških mjera. U odnosu na kraj 2020. najviše se smanjio u Grčkoj i na Cipru, za 13,1 odnosno 11,4 postotna boda.

Slijede Portugal i Hrvatska, čiji je javni dug iskazan udjelom u BDP-u u četvrtom tromjesečju prošle godine bio manji za 7,8 odnosno za 7,5 postotnih bodova nego u četvrtom tromjesečju 2020. godine, navodi Eurostat.

Veći javni dug iskazan udjelom u BDP-u nego na kraju 2020. bilježili su Češka, Malta, Slovačka, Rumunjska, Latvija, Njemačka i Bugarska, navodi europski statistički ured.

Pad u Grčkoj

Javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je na kraju prošle godine u većini zemalja EU-a niži i nego na kraju rujna, a Grčka je ponovo prednjačila najvećim padom, za 8,3 postotna boda. Slijede Cipar i Slovenija gdje je smanjen za 5,4 odnosno pet postotnih bodova.

Hrvatska je s javnim dugom iskazanim udjelom u BDP-u na kraju prosinca manjim za 2,9 postotnih bodova nego na kraju rujna u društvu s Danskom gdje je smanjen za 2,8 postotnih bodova.

U Njemačkoj javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je nepromijenjen, a porastao je u Slovačkoj, Češkoj, Latviji, Bugarskoj, Rumunjskoj, na Malti i u Švedskoj, izvijestio je Eurostat. (H)

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design