Hrvatska je u prvom tromjesečju bilježila najveći pad ulaznih troškova u poljoprivredi u EU, a padom cijena poljoprivrednih proizvoda pratila je europski prosjek, pokazale su u srijedu procjene Eurostata.
Na razini EU-a poljoprivredni proizvodi pojeftinili su u prvom tromjesečju za šest posto u usporedbi s istim prošlogodišnjem razdobljem, nešto blaže nego u razdoblju od listopada do prosinca.
U skupini osnovnih prehrambenih proizvoda Eurostat je izdvojio žitarice kojima je cijena u prosjeku pala za 28 posto u usporedbi s početkom prošle godine.
Slijedi mlijeko koje je pojeftinilo za 12 posto, a dvoznamenkasti pad cijena zabilježen je i kod jaja i industrijskih kultura, u visini 10 posto.
Pojeftinilo je i svježe povrće, za šest posto u odnosu na početak 2023., izračunao je Eurostat, izdvojivši za trećinu jeftinije rajčice.
Iznimka je krumpir, uključujući onaj sjemenski, s 22 posto višom cijenom nego na početku prošle godine, a u gotovo istom je postotku poskupjelo i svježe voće zbog nepovoljnih vremenskih prilika, napominju u Eurostatu.
Jeftinije u većini EU-a
U 21 zemlji EU-a od ukupno 25 čijim je podacima Eurostat raspolagao cijene poljoprivrednih proizvoda bile su u prvom tromjesečju niže nego na početku prošle godine.
Daleko su najviše pojeftinili poljoprivredni proizvodi u Mađarskoj, za 24 posto. Slijede Bugarska i Rumunjska s 18 posto nižim cijenama, te Slovačka i Češka gdje su pojeftinili za 17 posto.
U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u prvom tromjesečju bile oko četiri posto niže nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. U četvrtom tromjesečju bili su pojeftinili gotovo 19 posto.
U pet zemalja na jugu EU-a poljoprivredni proizvodi bili su skuplji nego na početku prošle godine, a daleko su najviše poskupjeli u Grčkoj, za 20 posto.
Na Malti i u Španjolskoj bili su skuplji za četiri posto, a u Portugalu i na Cipru za svega jedan posto.
Niži ulazni troškovi
Cijene dobara i usluga koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji (input) pale su u Uniji u prvom tromjesečju u prosjeku za 11 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, otprilike kao i na kraju 2023.
To znači da se ulazni troškovi u poljoprivredi EU-a smanjuju gotovo godinu dana, prema Eurostatovim izračunima.
Najviše su u prvom tromjesečju pojeftinila gnojiva i poboljšivači tla, za 31 posto. Slijede stočna hrana sa 16 posto nižim cijenama, te energija i maziva koji su pojeftinili za 12 posto, utvrdili su statističari.
Hrvatska uz Mađarsku
U 24 članice čijim je podacima Eurostat raspolagao ulazni su troškovi u prvom tromjesečju bili niži nego na početku prošle godine.
Iznimka je Portugal gdje su uvećani za blagih dva posto.
Najviše su u prvom tromjesečju pali ulazni troškovi u poljoprivredi u Hrvatskoj, za 20 posto u odnosu na prvi prošlogodišnji kvartal, nakon 25-postotnog pada u razdoblju od listopada do prosinca.
Umjetna gnojiva i poboljšivači tla pojeftinili su u Hrvatskoj u prvom tromjesečju za 37 posto, a stočna hrana za 32 posto u odnosu na početak 2023. godine, pokazuje Eurostatovo izvješće. Zamjetno je jeftinije bilo i sjeme i sjemenski materijal, za 13 posto nego u prvom tromjesečju 2023. godine.
Gotovo isti postotni pad ukupnih ulaznih troškova u poljoprivredi bilježila je u prvom tromjesečju i Mađarska, za 19 posto. Blizu su i Nizozemska i Irska gdje su bili niži za 17 posto nego na početku prošle godine, pokazuje Eurostatovo izvješće. (H)