Cjeloživotno usavršavanje i osposobljavanje imperativ je današnjega društva koje se razvija prema društvu znanja, a posebno to vrijedi za sve osobe kojima je profesionalna zadaća sigurnost i zdravlje na radu.
Profesija u području zaštite na radu zahtijeva široko obrazovanje u kombinaciji sa specijaliziranim znanjem iz područja medicine, kemije i inženjerstva , kao i društvenih znanosti ; ponašanje, motivacija i komunikacija, te konceptima upravljanja. Završetkom termeljnog obrazovanja stručnjacima za zaštitu na radu potrebne su dodatne kompetencije, da bi mogli učinkovito obavljati zahtjevne poslove.
Polazeći od dinamičnih promjena u svijetu rada,spoznaje o postojećim i novim rizicima, i mjerama prevencije i zaštite logično je da stručnjaci zaštite na radu moraju u skladu s tim ažurirati svoje kompetencije.
Kako bi zadovoljio ovu potrebu Međunarodni centar za obuku Međunarodne organizacije rada (ITCILO) nudi tečaj učenja na daljinu o zaštiti na radu koji se izvodi putem internetske platforme. Dostupno je i pet besplatnih online tečajeva koji će se održati tijekom 2024. godine: Upravljanje rizicima povezanim s upotrebom kemijskih tvari u poljoprivredi; Poboljšanje uvjeta rada u poljoprivredi; Velike industrijske nesreće i njihova prevencija;Osnove inspekcije zaštite od požara i Upravljanje sigurnošću od požara.
Detaljnije informacije o besplatnim tečajevima koji će se održavati na engleskom jeziku dostupne su na:
https://www.itcilo.org/courses/management-chemical-risk-agricultural-sector
https://www.itcilo.org/courses/improving-working-and-health-conditions-agriculture
https://www.itcilo.org/courses/major-industrial-accidents-and-their-prevention
https://www.itcilo.org/courses/essentials-fire-safety-inspection
https://www.itcilo.org/courses/fire-safety-management
I ovu priliku korisno je iskoristiti.Usavršavanje stručnjaka za zaštitu na radu,uvažavanje njihovog značaja i podizanje kvalitete njihovog rada kontinuiranim unapređivanjem znanja, vještina i kompetencija, kao i njihov utjecaj na oblikovanje propisa trebaju biti jedan od najvažnijih prioriteta u zauzimanju za unapređivanje zaštite na radu,kao područja od posebnog društvenog interesa u Republici Hrvatskoj.
Vještine i “pravo na kvalitetno i uključivo obrazovanje, osposobljavanje i cjeloživotno učenje” načelo je broj 1. Europskog stupa socijalnih prava. Europska komisija proglasila je Europsku godinu vještina, kako bi dala novi poticaj cjeloživotnom učenju. Radnici, njihova sigurnost, zdravlje i zaštita ključna su tema poslovanja okrenutog budućnosti. Promicanje cjeloživotnog učenja, prevencije i dizajna zdravih radnih mjesta važni su preduvjeti za dobar rad.
Nije samo važno ispunjavanje formalne propisane obveze stručnog usavršavanja/osposobljavanja. Ključno je poticanje polaznika na kontinuiranu i širu izobrazbu i stručno usavršavanje/osposobljavanje koje će pridonijeti realizaciji njihovih potencijala u području sigurnosti, zdravlja na radu i zaštite okoliša te pridonijeti dobrobiti tvrtke, organizacije i društvene zajednice.
Znanstveno-stručni časopis „Sigurnost“, i ZIRS Učilište svojim djelovanjem na provedbi programa cjeloživotnog učenja u području sigurnosti i zdravlja na radu podupiru stjecanje novih ili proširivanje postojećih znanja stručnjaka zaštite na radu, inspektora zaštite na radu i svih drugih dionika,kako bi učinili radna mjesta i radni okoliš sigurnijim i zdravijim.
U cilju motivacije polaznika na cjeloživotno učenje i vrednovanje sudjelovanja u izobrazbi i stručnom usavršavanju/osposobljavanju , svaki polaznik pojedinog programa pored novih znanja sudjelovanjem na radionicama,konferencijama i drugim oblicima edukacije ostvaruje odgovarajuće bodove za priznanje/plaketu Oscar Safety Education (Oskar sigurnosno obrazovanje) za 2024. godinu, i time potvrđuje ulaganje u osobni razvoj i stručno napredovanje.
Podizanje stručnih kompetencija, i predanost unapređivanju sigurnosti i zdravlja na radu,pruža mogućnost kvalitetne osobne prezentacije sadašnjem i budućim poslodavcima, i karijerno napredovanje. I na osnovu toga pokazatelja poslodavci zaključuju o kakvoj se osobi radi, na koji način može doprinijeti tvrtci i uklopiti se u postojeći tim zaposlenika.
Vitomir Begović