U ponedjeljak je, u prostoru tvrtke Spider grupe u Pitomači, u organizaciji Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika CROMA, održana panel diskusija na temu „Izazovi održivog razvoja Virovitičko-podravske županije“.
Proteklih nekoliko godina bile su iznimno teške za menadžere i poduzetnike, bilo da je riječ o pandemiji COVID 19, krizi dobavnih lanaca, ratu u Ukrajini, enormnom rastu cijena energenata, inflaciji, nedostatku radne snage… Politika Europske unije; zero net emission 2050. novi je izazov za sve gospodarstvenike, ali i društvo u cjelini. Imaju li gospodarski subjekti dovoljno snaga (financijskih, tržišnih, ljudskih) i prilika koje će im omogućiti ubrzanje tranzicije i savladavanje izazova dekarbonizacije energije? Kakvo je aktualno stanje gospodarstva te kakva je situacija s tržištem radne snage, koje su mjere i aktivnosti nužne da bi se spriječila depopulacija ovog dijela Hrvatske, predstavljaju li zelene politike priliku ili opasnost za gospodarstvo Virovitičko-podravska županija koja je, po podacima Državnog zavoda za statistiku, najnerazvijenija županija u Hrvatskoj raspravljalo se na panelu na kojem su sudjelovali župan VPŽ g. Igor Andrović, Zlatko Pleša, predsjednik HGK županije, Nikola Gomerčić, predsjednik Uprave Agroland iz Suhopolja, Hrvoje Vampovac, predsjednik Uprave Contorte iz Virovitice te domaćin, Denis Nemčević, predsjednik Uprave Spider grupe iz Pitomače.
Virovitičko-podravska županija je, kako je rečeno, jedna od rijetkih županija koja bilježi veći izvoz nego uvoz i gospodarstvo se temelji na dominatno prerađivačkoj industriji i poljoprivredi. Zaokret u poslovnoj filozofiji gdje se zahtjevnom europskom i svjetskom tržištu ne isporučuje sirovina ili poluproizvodi već proizvodi s dodanom vrijednošću kao što je slučaj sa Spider grupom koja je jedan od najznačajnijih proizvođača čajeva u ovom dijelu Europe ili Agroland čiji proizvodi imaju ekološke certifikata te Contorte, najveći proizvođač namještaja u Hrvatskoj s preko 1200 zaposlenika koji ne radi lohn poslove već razvija vlastite proizvode i uspješno ih plasira diljem svijeta pokazatelji su u kojem smjeru se trebaju razvijati poslovni subjekti što je nekoliko puta naglašeno tijekom rasprave.
Opetovano su svi upozoravali na nedostatak kvalificirane radne snage te potrebe (re)definiranja obrazovnog sustava sukladno potrebama tržišta kao i temeljitu analizu stanja i preispitivanja politike koje se vode prema nezaposlenima jer, kako je jedan od sudionika naveo: „Ljudi primaju socijalnu pomoć, ne žele ulaziti u radni odnos, a istovremeno obrađuju svoju i/ili tuđu zemlju. Takvo stanje je neodrživo“.
Zelene politike i zero net emission 2050 provode se, između ostalog i uz pomoć fondova Europske unije, primarno postavljanjem solarnih panela kojima se gotovo u potpunosti zadovoljavaju potrebe električne energije, mada za pojedine procese u proizvodnji postojeći sustavi su nedostatni te će biti potrebno u dogledno vrijeme i u tom dijelu ulagati značajna financijska sredstva. „No, rečeno je, o smanjenju uporabe fosilnih goriva pričalo se i davali su se rokovi i za 2020. i 2030. Kada govorimo o 2050. rok je primjereniji, mada će i to biti dosta teško realizirati s obzirom na pojedine industrije.“
Po okončanju panela, sudionici su obišli pogone Spider grupe te prisustvovali žetvi kamilice koja se prostire na preko 200 ha.