Kakaovac i kava najviše poskupjeli u 2024.

In Financije i gospodarstvo
Franck kava

Kakaovac i kava osjetno su poskupjeli na svjetskim tržištima u 2024. godini zbog smanjene ponude, a najviše je pod utjecajem posustajanja kineskog gospodarstva pojeftinio ugljen koji se koristi u proizvodnji čelika.

Cijena kakaovca ove se godine gotovo utrostručila, uvelike nadmašivši poskupljenje druge robe.

U prosincu dosegnula je nakratko na njujorškoj burzi rekordan 12,931 dolar po metričkoj toni zbog prognozi o slabijem urodu, četvrtu godinu zaredom, pod utjecajem velikih suša.

“Sektor poljoprivrednih sirovina predvođen kakaovcem i kavom bilježio je najveći rast cijena zbog nepovoljnih vremenskih prilika u ključnim proizvodnim regijama, naglašavajući rizik za cijene sirovina koje se proizvode i nabavljaju iz relativno malih zemljopisnih područja”, objašnjava Ole Hansen iz danske Saxo banke.

Urod u najvećim proizvođačima kakaovca Obali Bjelokosti i Gani osjetno je slabiji zbog loših vremenskih uvjeta, bolesti, krijumčarenja i smanjenih površina čiji su se vlasnici okrenuli iskopavanju zlata.

Sušno vrijeme smanjilo je i ponudu kave. Cijene kave sorte arabica skočile su na najviše razine u više od 40 godina zbog bojazni da je jaka suša na početku godine naškodila plantažama u najvećem proizvođaču Brazilu.

Jeftinija željezna ruda

Cijene nafte i metala pritisnulo je pak posustajanje aktivnosti u drugom gospodarstvu svijeta Kini, najvećem kupcu sirovina u svijetu, pod utjecajem krize u sektoru nekretnina.

Pad cijena željezne rudače donekle je ublažen posljednjih mjeseci, ali bi krajem godine ipak mogao iznositi oko 15 posto. Cijene bi joj mogle pasti i u 2025. godini zbog poboljšane ponude i paralelne slabije kineske potražnje za čelikom, rekli su analitičari.

“Očekujemo da će velike rudarske tvrtke još više povećati ponudu nego u 2024., ali će proizvodnja čelika u Kini vjerojatno pasti”, rekao je viši analitičar brokerske kuće Freight Investor Services, predviđajući prosječnu cijenu od 100 dolara po toni u 2025., u odnosu na prosječnih 110 dolara u 2024.

Zlato i srebro poskupjeli su pak više od 25 posto u 2024. i cijena bi im mogla još porasti iduće godine, što će ovisiti o smanjenju kamatnih stopa u SAD-u i carinskoj, poreznoj i vanjskoj politici novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, kažu analitičari.

I cijene bakra i aluminija porasle su u 2024. zbog ograničenih isporuka, energetske tranzicije i procjena da će kineske poticajne mjere potaknuti potražnju, tumače analitičari.

(Hina)

You may also read!

turizam

Turista i noćenja ukupno u ožujku manje nego lani, ali domaćih gostiju više

U Hrvatskoj je u prva tri mjeseca ove godine boravilo nešto više od milijun turista koji su ostvarili 2,7

Read More...
Fortenova grupa

Zvijezda ulje i majoneza i Jamnica gazirana voda – tri najjača branda u Hrvatskoj

Među prvih 10 najjačih brandova u Hrvatskoj, dvije kompanije Fortenova grupe imaju pet svojih. Dvije kompanije Fortenova grupe – Zvijezda

Read More...
uvoz izvoz

Vlada hrvatskim izvoznicima obećala podršku uslijed posljedica američkih carina

Vlada će aktivno štititi interese hrvatskog gospodarstva te će se znati postaviti prema svim izazovima, poručeno je u četvrtak

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design