Drastično povećanje američkih carina na uvoz iz svih zemalja svijeta kojeg je američki predsjednik Trump objavio 2. travnja potaknut će inflaciju i usporavanje gospodarskog rasta, kako u SAD-u, tako i u svijetu. EU će također svjedočiti povišenoj inflaciji i usporavanju rasta ove godine zbog novih američkih carina s obzirom na to da će od ponoći 5. travnja SAD na sve uvezene proizvode primjenjivati carine po stopi od 10 posto. Od ponoći 9. travnja na gotovo sav izvoz EU u SAD primjenjivat će se tzv. reciprocitetna carinska stopa od 20 posto.
“Treba naglasiti da su u ovome trenutku farmaceutski proizvodi izuzeti od reciprocitetne carine od 20 posto (ali ne stope od 10%), što je bitno s obzirom na to da su farmaceutski proizvodi naš glavni izvozni proizvod u SAD. Energenti su još jedna velika stavka na drugoj, uvoznoj strani. Naime, znamo da će EU reagirati, ali kako SAD izuzima energente od carina, ne očekujemo da će EU cariniti uvoz prirodnog plina koji je 2024. godine činio preko 70 posto uvoza iz SAD-a,“ izjavio je glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja.
Šaravanja naglašava da će kao i s dosadašnjim mjerama, izravan učinak američkih carina biti znatno manji od neizravnog.
“Utjecaj carina bit će znatno veći za Njemačku, Italiju i ostale velike izvoznike u SAD, što će neposredno utjecati na poslovanje hrvatskih gospodarstvenika u tim lancima opskrbe”, ističe Šaravanja.
Glavni ekonomist HGK također naglašava da predsjednik Trump ima ovlasti ukinuti nove carine kada procijeni da su se neravnoteže u robnoj razmjeni i uvjeti koji su doveli do njih ispravili. Ipak, treba pretpostaviti da će mjere ostati na snazi dulje vrijeme, jer se desetljećima stvarane neravnoteže ne mogu brzo ispraviti, zaključuje Šaravanja.
Premda su iznosi novih američkih carina šokirali dobar dio međunarodne zajednice i dovode u neizvjesnost brojne investitore i globalne poslovne procese, one nisu neočekivane.
“Promijenjene okolnosti nameću potrebu internacionalizacije poslovanja i jačeg hrvatskog izvoza u treće zemlje što je u fokusu Hrvatske gospodarske komore. Kao članica EU imamo prednost što Europska komisija pregovara ugovore o slobodnoj trgovini u ime EU s raznim potencijalnim partnerima što hrvatskim izvoznicima otvara mogućnost da djelomično nadomjeste mogući pad izvoza u SAD”, izjavio je potpredsjednik HGK za trgovinu i internacionalizaciju Igor Pokaz.
Tako je HGK nedavno sudjelovala u organizaciji delegacijskih posjeta i gospodarsko-investicijskih foruma s Azerbajdžanom, Katrom i Egiptom, a tijekom travnja i svibnja će se održati slični susreti u Kazahstanu i s nekoliko europskih zemalja.