Komercijalni smještaj u 2021. sa gotovo 13 milijuna turista i 70 milijuna noćenja

In Iz zemlje
turizam

U komercijalnom smještaju u 2021. boravilo je gotovo 13 milijuna turista, koji su ostvarili 70 milijuna noćenja, što su porasti od 82,5 i 72,1 posto u odnosu na 2020., dok je to u odnosu na 2019. oko 35 posto manje turista i 23 posto manje noćenja, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Domaćih turista u komercijalnim smještajnim objektima bilo je 2,1 milijun ili 47 posto više nego 2020., dok su sa 7,4 milijuna noćenja u plusu od 36 posto. U odnosu na 2019., bilo ih je tek 3,5 manje, ali su ostvarili 3,6 posto više noćenja.

Stranih 10,6 milijuna turista u tim objektima porast je od 92 posto u odnosu na 2020., a njihovih gotovo 63 milijuna noćenja je porast od 77,6 posto, ali ih je u odnosu na 2019. došlo 38,7 posto manje i ostvarili su 25,3 posto manje noćenja.

Među stranim turistima, najbrojniji u komercijalnom smještaju i u 2021. bili su Nijemci – došlo ih je 2,7 milijuna ili 85 posto više nego prve pandemijske godine 2020., a ostvarili su 70 posto više noćenja ili gotovo 20 milijuna noćenja, što je i gotovo 32 posto od ukupnih noćenja stranih turista u komercijalnom smještaju. U noćenjima u tim objektima slijede ih Poljaci, Slovenci, Austrijanci i Česi, koji su svi ostvarili više noćenja nego 2020.

Po regijama/županijama, Istra je i u 2021. na prvom mjestu s najviše turista i noćenja, 3,4 milijuna i 21,7 milijuna, što je za 94,2 posto odnosno 90 posto više nego u 2020.

Istru slijedi Splitsko-dalmatinska županija s 2,3 milijuna turista i 13,5 milijuna noćenja te Primorsko-goranska županija sa 2,2 milijuna turista i 12,4 milijuna noćenja, s čime su obje županije u plusu u odnosu na 2020.

Po vrstama komercijalnih smještajnih objekata, najviše noćenja u 2021. ili 37 milijuna bilo je u odmaralištima i sličnim objektima (među kojima je i privatni smjeptaj, u kućanstvima), čime je taj smještaj s noćenjima u plusu od 50,1 posto u odnosu na 2020.

Na drugom mjestu su kampovi sa 17,5 milijuna noćenja ili 91,5 posto više, dok su hoteli treći sa 15,7 milijuna noćenja ili dva puta više nego u 2020.

Ukupno je u komercijalnom smještaju za turiste u 2021. bilo 415 tisuća soba, apartmana i mjesta za kampiranje sa 1,1 milijunom stalnih kreveta, od čega najviše ili 657 tisuća kreveta u odmaralištima i sličnim objektima za kraći odmor, što je i 60,4 posto od ukupnog broja turističkih kreveta. (H)

You may also read!

wall

Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski

Read More...
Valamar

Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca

Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to

Read More...
Podravka Agri

Podravka Agri dogovorila povećanje plaća i ostalih materijalnih prava za svoje radnike u poljoprivrednim kompanijama

Pregovarački timovi Belja, PIK-a Vinkovci i Vupika, a pod okriljem Podravke Agri, te reprezentativnih sindikata – Sindikata PPDIV, HUS

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design