Kontrola prijenosa COVID-19 na radnim mjestima i summit EU

In Zdravlje
Kontrola prijenosa COVID-19 na radnim mjestima i summit EU

Pandemija COVID-a 19 jedna je od najvećih opasnosti s kojima su se društva i gospodarstva ikad suočila. Tu će opasnost biti moguće prevladati samo ako se osigura poduzimanje mjera na zaustavljanju širenja bolesti i osiguranju sigurnog i zdravog radnog okruženja, kako za radnike koji rade od kuće, tako i i za one koji rade u uobičajenom radnom okruženju.

Na radnim mjestima na kojima radnici mogu biti izloženi virusima, a oni pripadaju kategoriji biloških agensa, poslodavci moraju provesti procjenu rizika i poduzeti odgovarajuće mjere.

U svijetu rada ozbiljno pogođenom aktualnom pandemijom poslodavci i radnici moraju primjenjivati nove postupke i prakse s ciljem sprječavanja širenja bolesti COVID-19 na radnom mjestu. Iako će cijepljenje s vremenom dovesti do popuštanja mjera, nije jasno do koje mjere ili kada će doći do vraćanja na uobičajene radne aktivnosti.

Europska agencija za sigurnost i zaštptu zdravčka na radu (EU-OSHA) udružila je snage s Europskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) kako bi istražila upotrebu brzih dijagnostičkih testova antigena za SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, u profesionalnim uvjetima.

Nalazi su predstavljeni u novom tehničkom izvješću, koje uključuje istraživanje žarišnih točaka EU-OSHA-e o korištenju brzih testova antigena u kontekstu radnog mjesta.

Izvještaj pokazuje da brzo testiranje antigena može pomoći u smanjenju širenja virusa na radnim mjestima s visokim rizikom. Međutim, u izvješću se naglašava da ispitivanje ne može zamijeniti druge sigurnosne i zdravstvene mjere te bi se trebalo koristiti za njihovo dopunjavanje.

Također se naglašava važnost uključivanja poslodavaca, radnika, tijela za zaštitu na radu, tijela za javno zdravstvo i službi zaštite na radu u izradu strategije testiranja na radnom mjestu prije primjene.

Istovremeno Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) uputila je prijedlog ministru zdravstva i ravnatelju HZJZ-a za uvođenje besplatnog testiranja na COVID-19, podsjećajući da je prošli tjedan Europski parlament donio stajalište u kojem se izjasnio kako bi države članice EU-a trebale „osigurati univerzalno, pristupačno, pravovremeno i besplatno testiranje” .Nadalje poslodavci ukazuju kako pandemija traje već dugo, a troškovi testiranja kod pojedinih poslodavaca dosegli su razinu koja već značajno opterećuje njihovo poslovanje, pa je nužno po uzoru na druge države članice, omogućiti pravovremeno i besplatno testiranje radnika u poduzećima, odnosno svih građana na adekvatnim lokacijama.HUP je mišljenja kako bi se uvođenjem besplatnog testiranja dodatno ograničilo širenje virusa te bi se podržao oporavak i normalno obavljanje poslovnih aktivnosti, sa što manje posljedica i teškoća,te bi se smanjili posljedični izostanci s rada i troškovi bolovanja.

Informirajte se detaljnije o sadržaju izvješća o korištenju brzih testova za otkrivanje antigena (uključujući samo-) testove za SARS-CoV-2 u profesionalnim uvjetima,i kako zdrava radna mjesta zaustavljaju pandemiju pomoću naših resursa COVID-19

Pročitajte izvješće: Considerations on the use of rapid antigen detection (including self-) tests for SARS-CoV-2 in occupational settings

Provjerite kako Healthy Workplaces Stop the Pandemic with our COVID-19 resources
EU-OSHA je izradila revidirane smjernice EU-a za sigurnost i zdravlje na radu kojima se navode primjeri mjera koje mogu pomoći poslodavcima u postizanju odgovarajućeg sigurnog i zdravog radnog okruženja pri obavljanju ili nastavljanju aktivnosti.
Upoznajte se sa smjernicama za EU (25 jezičnih verzija): COVID-19: Povratak na radno mjesto :prilagođavanje radnih mjesta i zaštita radnika (verzija u PDF-u)

U ozračju aktualne situacije održan je europski Socijalni summit u Portu, prvi sastanak Europskog vijeća u povijesti,isključivo posvećen socijalnim pitanjima, na kojem je usvojena Deklaracija prema kojoj će se pojačati socijalna politika u idućih 10 godina, što uključuje cilj da do 2030. bude zaposleno 78 posto stanovnika Europske unije u dobi između 20 i 64 godine, da se poboljša položaj radnika, da uvjeti njihovog rada budu kvalitetniji te da njamanje 60 posto odraslih svake godine sudjeluje u dodatnoj obuci za posao.

Europski stup socijalnih prava,strategija s 20 točaka ,dokument utvrđen još 2017.godine, treba dobiti novi zamah na “obnovi socijalne Europe”.Europski stup socijalnih prava u načelu br. 10 ističe: „Radnici imaju pravo na visoku razinu zaštite zdravlja i sigurnosti na radu; Radnici imaju pravo na radno okruženje koje je prilagođeno njihovim profesionalnim potrebama te koje će im omogućiti da što duže sudjeluju na tržištu rada“.

Sudionici summita ,šefovi država i vlada među kojima i predstavnici radnika i civilnog društva, složili su se da je EU-u usporedno s digitalnom i zelenom tranzicijom potrebna dodatna socijalna komponenta jer milijuni pate zbog pandemije.

Važno je naglasiti da prema Deklaraciji summita u Portu sastavni dio nacionalnih planova oporavka i otpornosti te zadanih ciljeva ulaganja u borbu protiv klimatskih promjena i digitalni razvoj ekonomije, a to smo već naglašavali ranije u određenim tekstovima , treba biti i posvećivanje “posebne pozornosti jačanju radničkih prava,sustava socijalne skrbi te zdravlja i zaštite na radu” u svim promjenama koje donosi sa sobom digitalizacija.

Posljedice digitalizacije, uvođenja umjetne inteligencije,rad putem platformi i prelazak na ugljično neutralno i kružno gospodarstvo, klimatske promjene ali i krize uzrokovane pandemijom Covid – 19,starenje radne snage, demografski izazovi,organizacija rada i rad na daljinu ,radno vrijeme,ravnoteža između poslovnog i privatnog života, jednako postupanje, dobrobit na radnom mjestu,vještine i osposobljavanje,zadovoljstvo poslom, nestandardni oblici rada, posebice samozapošljavanje,upućuju na potrebu pravodobnog predviđanja promjena te pripremu tržišta rada, radnih mjesta i mjera prevencije na te promjene.

Ova godina značajna je i zbog utvrđivanja novog Strateškog okvira Europske unije o zdravlju i sigurnosti na radu za razdoblje 2021.-2027., a očekuje se nakon pripreme i stručne javne rasprave konačno donošenje Nacionalnog plana, zaštite na radu Republike Hrvatske za razdoblje 2021.-2027., kao i Nacionalnog programa zaštite mentalnog zdravlja. Donošenje kvalitetnih dokumenata a posebno njihova provedba trebali bi omogućiti značajne pozitivne promjene u području zdravlja i zaštite na radu u Hrvatskoj, pri čemu je od posebnog značaja uvažavanje i podrška struci, posvećenost osiguranju primjerenih radnih uvjeta,kao osnovnom ljudskom pravu,socijalni dijalog i suradnja svih ključnih dionika.

Konferencijom o budućnosti Europe otvara se niz debata i rasprava u kojima građani širom Europe mogu podijeliti svoje ideje i prijedloge kao doprinos oblikovanju europske budućnosti. Svi građani EU pozvani su na sudjelovanje u debatama, iznošenju ideja i oblikovanju budućnosti Europe. Više informacija o Povelji Konferencije o budućnosti Europe

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design