Mišićno-koštane bolesti i utjecaj na rad

In Zdravlje
Mišićno-koštane bolesti i utjecaj na rad

Mišićno-koštani poremećaji pripadaju najčešćim oboljenjima povezanima s radom. Ti poremećaji pogađaju milijune radnika diljem Europe i koštaju poslodavce milijarde eura. Rješavanjem problema mišićno-koštanih poremećaja poboljšava se ne samo život radnika, već i isplativost poslovanja.

Većina se mišićno-koštanih poremećaja razvije tijekom vremena. Obično ne postoji jedan uzrok mišićno-koštanih poremećaja. Mnogi čimbenici rizika djeluju zajedno, uključujući fizičke i biomehaničke čimbenike, organizacijske i psihosocijalne te individualne čimbenike.

Mišićno-koštani poremećaji povezani s radom zahvaćaju leđa, vrat, ramena, gornje i donje udove. Obuhvaćaju sva oštećenja ili poremećaje u vezi sa zglobovima ili drugim tkivima. Zdravstveni problemi uključuju sve od blagih bolova i smetnji do ozbiljnih medicinskih stanja koja zahtijevaju bolovanje ili liječenje. U kroničnim slučajevima mogu dovesti do invalidnosti i potpunog prestanka rada.

Ubrzana i povećana digitalizacija i dostupnost novih tehnologija omogućila je rad na daljinu od kuće (na izdvojenom mjestu rada), ili rad na daljinu za mnoge radnike.

Međutim, i takav oblik rada može biti štetan za zdravlje radnika te može pridonijeti razvoju poremećaja mišićno – koštanog sustava ili dodatno pogoršati postojeća stanja.

Čimbenici rizika za nastanak poremećaja mišićno – koštanog sustava povezani s radom na daljinu su: ergonomski uvjeti radne stanice i povezani položaji tijela; čimbenici povezani s radnim okruženjem; dugotrajno sjedenje i fizička (ne)aktivnost; čimbenici povezani s organizacijom rada; psihosocijalni čimbenici rizika i individualni čimbenici.

U tom smislu poslodavac je dužan izvršiti procjenu rizika za život i zdravlje i za radnike koji rade od kuće, a isto je moguće i preporučljivo učiniti i kod rada na daljinu. U bilo kojoj procjeni rizika, pa tako i ovoj, radnik je obvezan sudjelovati u postupku procjene rizika. Sudjelovanje radnika u procjeni rizika važno je ne samo zbog pružanja informacija ključnih za poduzimanje mjera za prevenciju, već i zbog dizanja razine svijesti među radnicima i menadžmentom o rizicima i posljedicama po zdravlje radnika.
Navedeno proaktivno stajalište zastupa i Europska agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU OSHA).

Radna snaga sve je traženija i nedostupnija, a stanje će biti još lošije ukoliko se ne poduzmu odgovarajuće mjere na očuvanju radne sposobnosti, a time i stvaranju uvjeta za duži radni vijek, i smanjenje izostanak s rada zbog bolovanja uzrokovanih i mišićno-koštanim poremećajima.

Dobar primjer angažiranog djelovanja na ovom području dolazi iz Republike Slovenije.
Ministarstvo za rad, obitelj, socijalna pitanja i jednake mogućnosti Republike Slovenije izradilo je Priručnik „Mišićno-koštane bolesti povezane s radom“ za poslodavce, radnike i njihove predstavnike, rukovoditelje ljudskih resursa, stručnjake za sigurnost i zdravlje na radu, i specijaliste medicine rada i sporta.

U suradnji sa specijalizantima fizikalne i rehabilitacijske medicine, studenti svih godina specijalizacije iz medicine rada, prometa i sportske medicine pod vodstvom mentora izv. prof. dr. Alenke Škerjanc, dr. sc. med., spec. medicine rada, prometa i sporta i izv. prof. dr. Nataše Kos, spec. fizikalne i rehabilitacijske medicine, predstavili su sljedeće teme u šest kratkih podcjelina: problemi vezani uz četrnaest najčešćih poremećaja mišićno-koštanog sustava; uvjeti na radnom mjestu gdje se takvi problemi najčešće javljaju, npr. osnova za preventivne mjere; rano liječenje i rehabilitacija; ostati tjelesno aktivan; psihosocijalni čimbenici i njihov utjecaj na povratak na posao i promicanje dobrog zdravlja mišića.

Autori su na jasan način prikazali glavne karakteristike mišićno-koštanog sustava poremećaja i pružili smjernice za rano otkrivanje i liječenje,što uključuje i kratke vježbe za jačanje i prije svega prevenciju ovih poremećaja.

U svakom dijelu autori iznose neke specifičnosti koje su karakteristične za pojedine poremećaje u procesu povratka na posao.

Ovaj koristan i praktičan priručnik je dostupan i na engleskom jeziku http://www.osha.mddsz.gov.si/resources/files/pdf/MUSCULOSKELETAL_DISORDERS_ENG.pdf

O problemu mišićno-koštanih poremećaja i utjecaju na radnu sposobnost potrebno je osvijestiti i menadžment, radnike i rukovoditelje, uz odgovarajuću edukaciju.

Prijeka je potreba za integriranim, sveobuhvatnim i multidisciplinarnim pristupom upravljanju mišićno-koštanim poremećajima i njihovu sprječavanju.

Polazeći od složenih zdravstvenih problema i troškova koje uzrokuju te bolesti, pristup rješavanju problema mišićno-koštanih poremećaja treba uz pravodobne i kontinuirane mjere prevencije, obuhvaćati i zdravstveni nadzor, promicanje zdravlja te rehabilitaciju, prilagodbu radnih mjesta i reintegraciju radnika već oboljelih od mišićno-koštanih poremećaja.

Vitomir Begović

You may also read!

Giving Friday 2024

Giving Friday: dm će donirati pet posto dnevnog prometa ostvarenog u petak 29. studenog

U petak 29. studenog dm će obilježiti Giving Friday, potpuno drugačiju verziju Crnog petka, povodom kojeg će donirati pet

Read More...
Predstavnici MMM

MMM Agramservis novi je izdavatelj mini obveznica

Privredna banka Zagreb (PBZ), dio Sektora inozemnih banaka (IBD) Intesa Sanpaolo Grupe, djelovala je kao jedini agent izdanja i

Read More...
Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Zaštita na radu investicija, a ne trošak

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora - Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Opći uvjeti korištenja

Suvremena.hr © Copyright | h1 design